Tadžikistan

S Uzbekistanom

Hranice sú v zásade otvorené v čase 9.00 – 18.00. Situácia na hraničných priechodoch je však premenlivá. Odporúčame prísť na hranice zavčasu resp. nie v noci. Hranice prekračujete po zemi, pešo. To znamená, že sa priveziete na hranice taxíkom alebo maršrutkou, prejdete cez hraničné kontroly a na druhej strane si vezmete nový taxík alebo maršrutku.

 • Oybek – Ak smerujete z Tadžikistanu do uzbeckého Taškentu, najbližší hraničný priechod pre vás je Oybek (Chanak). Na hranice sa dostanete maršrutkou alebo taxíkom z Khujandu a následne taxíkom z Bustonu dohromady za nie viac ako 5 EUR/osoba. Po prekročení hranice budú na uzbeckej strane už čakať taxikári a odtiaľ sa môžete odviezť do Taškentu za ca. 15-20 EUR.
 • Penjikent – tento hraničný priechod na ceste do uzbeckého mesta Samarkand, je už dlhší čas uzatvorený.
 • Bekobod – momentálne uzatvorený pre cudzincov
 • Denau/Tursanzade – Hraničný priechod nachádzajúci sa 55 km na západ od hlavného mesta Dušanbe. Z Dušanbe do mestečka Tursanzade je to cca. 70 minút maršrutkou, cena cca. 10 USD. Následne cesta z Tursanzade na hranicu trvá asi 10 minút autom.
 • Konibodom – hranica na ceste do Ferganskej doliny, medzi mestami Khujand – Kokand. Z mestečka Konibodom je to ešte 9 km na samotnú hranicu. Dostanete sa tam taxíkom alebo maršrutkou.

 

S Afganistanom

 • Ishkashim – hraničný priechod nachádzajúci sa asi 3 hodiny cesty autom od Khorogu. Ak idete z Tadžikistanu do Afganistanu, potrebujete povolenie Wakhan (Wakhan permit). Ak sa plánujete vrátiť do Tadžikistanu, musíte mať dvojvstupové tadžické víza. V opačnom prípade, ak smerujete z Afganistanu do Tadžikistanu, potrebujete GBAO permit. Otváracie hodiny hraničného priechodu sú obmedzené a hranice sú zatvorené v nedeľu. Je lepšie zabezpečiť si cez miestnu cestovnú kanceláriu aj dopravu z hranice. Situácia na tejto hranici je premenlivá, overte si ju preto vopred. V minulosti bola táto hranica niekoľkokrát zatvorená z dôvodu epidémie či nepokojov.
 • Shir Khan Bandar – Panji Poyon – hraničný priechod smerom do afganského mesta Kunduz je síce otvorený, ale momentálne sa vôbec neodporúča ísť týmto smerom.
 • Khorog/Sheghnan – Tadžikistan a Afganistan tu spája most na rieke Pyandzh. Hraničný priechod má obmedzené otváracie hodiny.

 

S Čínou

 • Qolma – hraničný priechod je zatvorený pre zahraničných turistov.

 

S Kirgizskom

 • Kyzylart – Bor Dobo: na ceste medzi mestami Oš – Murghab. Ak smerujete z Kirgizska do Tadžikistanu, budete potrebovať GBAO permit, ktorý vás oprávňuje na prejazd cez pamírsky región (Gorno-Badakhšan autonómna oblasť). Povolenie (permit) získate buď ešte vtedy, keď žiadate o víza do Tadžikistanu, alebo aj na ambasáde v Biškeku. Vydáva sa na presný deň vstupu do pamírskeho regiónu. Cesta Oš – Murghab v spoločnom aute trvá od 16-30 hodín a stojí od 30-50 EUR/osoba.
 • Batken – Isfara: doposiaľ je to najjednoduchší hraničný priechod medzi týmito krajinami. Medzi mestami Oš – Khujand. Cesta s formalitami zoberie okolo 8 hodín.