Tadžikistan

Doprava do Tadžikistanu

Priletieť môžete do hlavného mesta Dušanbe prípadne do Taškentu (Uzbekistan) a odtiaľ prekročíte hranicu po súši pri hraničnom priechode Oybek. Do oboch krajín lietajú tieto letecké spoločnosti:

Ak sa však rozhodnete ísť cez Uzbekistan, musíte si vybaviť aj uzbecké víza.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Vnútroštátnu leteckú dopravu využijete pri lete z Dušanbe do Chorogu. Tento let trvá asi 45 minút a je skvelým zážitkom. Naskytne sa vám krásny výhľad na Pamír. Letenku zatiaľ nie je možné rezervovať si online. Ak sami neviete po rusky, najlepšie urobíte, ak si zoženiete niekoho, kto ovláda ruštinu alebo tadžičtinu a pôjdete osobne do kancelárie leteckej spoločnosti Tajik Air – tá sa nachádza asi 200 m napravo od letiska v Dušanbe. Je trošku ukrytá medzi bytovými domami. Rezervujte si letenky na konkrétny dátum, ale vedzte, že lietadlo má obmedzený počet pasažierov. Letí obvykle dvakrát za deň, ale vždy iba podľa poveternostných podmienok. Takže váš program a cestovný plán by mal byť dostatočne flexibilný pre prípad neočakávaných zmien. Cena letenky do Khorogu stojí okolo 100 USD a je primeraná tomu, koľko času a prehltnutého prachu ušetríte, keby ste išli autom po súši. Ak budete túto cestu absolvovať dvakrát, t.j. tam aj späť, v tom prípade odporúčame ísť letecky aspoň raz. Neušetríte peniaze, ale za ten zážitok to jednoznačne stojí.

 

Taxíky a maršrutky

Zabudnite na vlaky a autobusy. V Tadžikistane dominuje cestná automobilová doprava, takže medzi mestami sa budete presúvať taxíkmi, prípadne maršrutkami, ak ste skupina viacerých cestovateľov. Je jednoduché zohnať takýto druh dopravy spolu so šoférom. Šoféri na vás budú sami číhať, napríklad už pri hraničnom priechode (ak prichádzate do Tadžikistanu zo smeru Taškentu). Asfaltové cesty sú v Tadžikistane v zásade len v hlavnom meste, v jeho okolí a sčasti na Pamir Highway. Cesty sú v zásade v celom Tadžikistane veľmi prašné, na cestovanie po krajine si preto pribaľte šatku alebo buffku, aby vás ochránila pred prachom.

 

Pamir Highway

Cestovanie po Pamir Highway môže byť veľmi zdĺhavé, plánujte preto s časovou rezervou. Po Pamir Highway premávajú aj maršrutky, ale odporúčame prenajať si celé vlastné auto aj so šoférom, najlepšie s pohonom 4×4.

  • Dushanbe – Khorog: cesta môže trvať až 16 hodín v závislosti od stavu ciest, premávky, stavu a typu vášho vozidla a trasy, ktorú si zvolíte. Po zemi sú v zásade dve možnosti: 1) kratšia a o niečo náročnejšia trasa/522 km: Dushanbe – Obigarm – Kala-i-Khum – Khorog 2) dlhšia trasa/607 km: Dushanbe – Kulob – Kalai-Khum – Khorog. Dlhšia trasa je vhodnejšia pre tých, ktorí necestujú autom s pohonom 4×4.
  • Khorog – Murghab: 317 km, cesta môže trvať aj 8-10 hodín.
  • Murghab – Karakul: 130 km, prechádza sa pritom cez priesmyk Ak-Baital (4 655 m.n.m.), čo je najvyšší bod v rámci celej Pamir Highway. Pri jazere Karakul môžete prenocovať u miestnych v homestayi alebo v tradičnej jurte. Odporúčame napríklad homestay Aigerim.

 

Sú tri možnosti:

  • Prenájom auta – najľahšia a najpohodlnejšia možnosť. Cesta Osh – Khorog (728 kilometrov) stojí cca 450 EUR/auto. Auto si vybavíte priamo v meste Osh. Odporúčame využiť služby Osh Guesthouse http://oshguesthouse.com/, kde vám majiteľ veľmi rád poskytne informácie a vybaví vám ochotne dopravu (auto) aj so šoférom. Verte, že je to najvýhodnejšia ponuka v okolí nielen pokiaľ ide o ubytovanie.
  • Miestna doprava – existuje na trase Osh – Murghab (cca 25 Eur) a Murghab – Khorog (cca 25 eur). Vyráža sa skoro ráno. Treba však počítať s tým, že auto ide priamo do cieľovej stanice a nebude vám zastavovať, aby ste vy mohli fotiť. Okrem toho auto je síce určené pre 6 ľudí, ale budete v ňom možno aj 10! Ak chcete mať fotografie z Pamir Highway, zvážte, či sa vám oplatí táto forma dopravy. Ak chcete trasu iba rýchlo prejsť, v tom prípade je to najekonomickejšie riešenie.
  • Stopovanie – v minulosti bolo veľmi rozšírené, dnes však stopárov berú v zásade za peniaze. Stopovanie v tejto časti sveta je pomerne ťažké. Niekedy prejde len 5 áut za deň a väčšinou sú už plné. Stretli sme ľudí, ktorí 6 dní nikoho nestopli. Jeden stopár si nakoniec musel prenajať auto na mieste za 600 USD, lebo by zmeškal lietadlo. Samozrejme, sú aj stopári, ktorí boli úspešní. Je to otázka šťatia. Ak sa rozhodnete stopovať, majte veľa rezervných dní.
  • Bicykel – je čoraz populárnejšie prejsť Pamir Highway na dvoch kolesách, a to najmä medzi západnými cestovateľmi. Drvivá väčšina z nich ide v smere Khorog – Osh. Cesta trvá v priemere 12 dní. Všetko závisí od toho, ako sa vysporiadate s výškou. Najvyššie sedlo je vo výške 4655 metrov.

Cestovať po Pamir Highway nie je síce žiaden luxus, ale vďaka scenérii a náročnému terénu je to nezabudnuteľný zážitok:

Cestovanie autom kedysi znepríjemňoval neslávne známy 5 km dlhý tunel Anzob (nazývaný tiež Tunel smrti) nachádzajúci sa asi 80 km severozápadne od Dušanbe. Je na trase medzi mestami Dušanbe – Khujand. Prechod tunelom bol dlhé roky prašným a klaustrofobickým zážitkom a často výrazne spomalil a skomplikoval dopravu. Dobrá správa je, že od roku 2015 je tunel plne zrenovovaný a normálne prejazdný.

Video: Veverka