Severná Kórea

Pchjongjang

Hlavné mesto KĽDR s obrovskými námestiami, socialistickými sochami a výstavnými triedami. Všetko, čo sa dá vidieť bude krásne, veselé a čisté. Neočakávajte, že uvidíte hlad či koncentračné tábory. Ľudia na uliciach sa nesmú na vás pozerať a keď ste v reštaurácii, ulica bude vyprázdnená. Verte, že všetky náhodné stretnutia s ľuďmi nie sú náhodné!

  • Mansudae – 20 m vysoká bronzová socha Kim Ir-sena a Kim Čong-ila.
  • Veža Juche – 170 m vysoká stavba postavená na oslavu filozofie Kim Ir-sena.
  • Víťazný oblúk – najväčší na svete. 60 m do výšky a 50 m do šírky.
  • US Pueblo – špionážna loď, ktorá bola zabavená severokórejským ľudom. Ide o dôkaz špionážnej činnosti US, ako vravia Kórejčania.
  • Filmové mestečko – postavené na rozkaz Kim Ir-sena, kde sa točia všetky kórejské filmy. Niečo ako kórejský Hollywood.
  • Metro – bude vám dovolené previezť sa aspoň jednu zástavku týmto metrom, ktoré je jedným z najdlhších na svete.
  • Múzeum kórejskej vojny – zabavená vojenská technika, vojenské materiály a prierez vojnou na kórejskom polostrove. Ide o veľmi jednostranný pohľad. Ak kladiete nejaké, radšej nech nie sú kontroverzné.

 

Peaktusan

Najvyšší vrch na celom Kórejskom polostrove, kde sa podľa mýtu narodil Kim Čong-il v roku 1942, keď tu jeho otec Kim Ir-sen organizoval partizánske skupiny proti Japoncom. Hora je zároveň aj hraničným miestom s Čínou. Do Číny však odtiaľto nevstúpite. Peaktusan je miesto, kde sú všade samé pomníky a pamätné tabule na počesť veľkého vodcu. Okrem vás majú oprávnenie vstúpiť na túto horu aj uvedomelí Kórejčania.

 

Wonsan

Prístavné mesto s blízkymi plážami. Toto mesto sa postupne otvára svetu. Je to klasické socialistické mesto s panelákovou výzdobou. Jediné, čo sa tu vo veľkom navštevuje, je nielen pioniersky tábor, ale aj vlak, v ktorom cestoval Kim Ir-sen. Pridanou hodnotou tejto cesty do mesta Wosan je prechod krížom cez KĽDR.

 

Kaesong

Mesto v blízkosti hraníc, cesta sem trvá asi 2,5 hodiny od hlavného mesta. V centre mesta je najlepšie zachovaná pôvodná architektúra. Nie vždy sem idú organizované zájazdy. Treba však na začiatku celého výletu požiadať vedúceho zájazdu, či by sa to nedalo zorganizovať. Totiž na to, aby ste mohli ako turista prejsť centrom mesta, musia Severokórejčania pripraviť oblasť na vašu návštevu. 13 km od mesta sú hrobky panovníka Kongmina. Naskytne sa vám krásny výhľad na okolie. Čo však určite uvidíte, je obrovská socha Kim Ir-sena.

 

Panmunjom

Hranica z Južnou Kóreu. Návšteva tohto miesta je vlastne celodenný výlet z Kaesongu. Počas výletu uvidíte nielen najstráženejšiu hranicu na svete, ale aj rôzne zabezpečovacie zariadenia na ochranu hraníc. Múzeum, protitankové bariéry, strážnice. Dôsledne dodržujte pokyny miestneho sprievodcu!

 

Masové hry kórejského ľudu

Takmer každý rok sa uskutočňujú oslavy kórejského ľudu. Väčšinou v septembri resp. ak strana nerozhodne inak. Ide o jedno z najväčších cvičení na svete, v rámci ktorého vystúpi okolo 80 000 až 100 000 účinkujúcich. Pozrite si malú ukážku: