Rusko

Dnes sa transsibírska magistrála stáva omnoho dostupnejšou, a to vďaka jednoduchšiemu vízovému procesu, zakúpeniu vlakových lístkov a otvorenosti jednotlivých krajín. Transsibírska magistrála je súčasťou obrovskej železničnej siete v Rusku, ktorá sa napája na čínsku a mongolskú železničnú sieť, a tiež na stredoázijskú železničnú sieť.Untitled-47

Mestá na transsibírskej magistrále 

 • Jekaterinburg – mesto, ktoré sa spája s vraždou posledného cára Mikuláša II.. Dnes je možné navštíviť aj miesto, kde sa táto tragédia odohrala. Jekaterinburg je prvé veľké mesto za Uralom a patrí aj medzi najpôvabnejšie v uralskej oblasti.
 • Novosibirsk – najväčšie Sibírske mesto na východ od Omsku, ktoré leží na rieke Ob. Mesto je skôr dobrým východiskovým bodom do oblasti Altaj a aj pre tých, ktorí zamýšľajú vybrať sa odtiaľ do Kazachstanu. Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické mesto Akademgorod, kde bola ubytovaná elita sovietskeho národa, najmä vedci a „mozgy“ národa.
 • Irkutsk – Mesto, ktoré postavili dekabristi v roku 1825, patrí medzi klenoty na Sibíri. Dostanete sa sem lietadlom, ale aj po známej transsibírskej magistrále. Neďaleko sa nachádza známe Bajkalské jazero. Mesto vyniká svojimi krásnymi drevenými budovami z 19. storočia nachádzajúcimi sa v centre mesta.
 • Toboľsk – bol voľakedy hlavným mesto Sibíri. Ide o mesto s najkrajším kremľom na ďalekom východe spojené s históriou kozákov a výbojov smerom na ďaleký východ.
 • Bajkal – Najhlbšie jazero na svete, ktoré je tak čisté, že z neho pokojne môžete piť vodu a nič sa vám nestane. J Bajkal nie je len jazero, ale je to aj miesto opradené niekoľkými legendami. Podľa jednej legendy na dne jazera leží poklad cárskej rodiny. Vedeli ste, že v zime jazero zamrzne tak tuho, že slávna transsibírska magistrála prechádzala voľakedy cez jazero? Nájdete tu krásne prostredie, čistú vodu a možnosť trekov na ostrov Olchon.
 • Vladivostok – mesto na konci legendárnej železnice. Odtiaľto môžete loďou pokračovať do Japonska alebo do Južnej Kórei. Okrem nádhernej železničnej stanice tu môžete obdivovať aj Svetlanskaju ulicu či most Zolotoy.

Ako si vybrať správny vlak?

Na transsibírskej magistrále – a v Rusku vo všeobecnosti – platí, že čím nižšie má vlak číslo (napríklad najlegendárnejší vlak č. 1 smerom na Moskvu resp. vlak č. 2 smerom do Vladivostoku), o to je modernejší, je klimatizovaný a je jednoznačne na lepšej úrovni ako vlaky na Slovensku. Ak sa číslo vlaku blíži k číslu 80 a vyššie, v tom prípade už ide o staršie vagóny a je z nich cítiť opotrebovanosť. Čiže čím nižšie číslo, tým lepší resp. komfortnejší vlak!

Kedy cestovať?

Vlaková doprava premáva počas celého roka. Treba sa len rozhodnúť, či chcete vidieť Rusko počas mrazivej zimy alebo počas leta, kedy teploty vystúpia aj na +35°C. Drvivá časť turistov ide do Ruska v období od júna do septembra. Ak sa teda rozhodnete cestovať v lete, je dobré kúpiť si lístok dopredu.

Koľko stojí lístok a kde si ho môžem kúpiť?

Je to veľmi jednoduché. Na oficiálnej stránke ruských železníc – http://pass.rzd.ru/main-pass/public/en sa zaregistrujete a kúpite si lístok cez internet. Pozrite si nielen číslo vlaku, ale vyberte si aj konkrétne miesto. Pozrieť si môžete aj to, cez ktoré mestá vlak pôjde, kde bude stáť a ako dlho. A by niekto príliš neveril oficiálnej stránke, lístok si môže kúpiť aj na hlavnej stanici v Bratislave. Neponúkajú tam však všetky vlaky.

Cena lístka sa pohybuje v závislosti od čísla vlaku, teda čím nižšie číslo vlaku, tým drahší lístok. Čím vyššie číslo, tým lacnejší lístok. Treba si položiť otázku, aký komfort potrebujete napríklad pri ceste, ktorá bude trvať 6 dní. Dnes je však ruský rubeľ veľmi nízky, a preto aj komfort je oveľa dostupnejší.

Vysvetlivky k lístku na vlak

Untitled-48

1 – číslo vlaku 6 – miesto
2 – dátum odchodu vlaku (deň, mesiac) 7 – priezvisko, meno
3 – čas odchodu vlaku (moskovského času) 8 – cena v RUB
4 – číslo vagónu 9 – dátum príchodu vlaku
5 – trasa (odkiaľ – kam) 10 – čas príchodu vlaku (moskovského času)

 

Ako sa vo vlaku spí a ako vyzerá vlak?

Vlak je rozdelený na niekoľko kategórií:

 • 1. trieda spalny vagon – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte pocit komfortu
 • 2. trieda kupe – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo ste stále spolu.
 • 3. trieda plackartny – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Alebo keď si niekto otvorí sardinky s cibuľou, a verte, že to určite niekto urobí, budete to cítiť. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.

Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vždy dostanete na cestu čistú plachtu, obliečky a malý uterák. V každom vagóne sa nachádzajú spoločné toalety a umyvárky so studenou tečúcou vodou. Sprcha sa vo vlaku väčšinou nenachádza. Sprcha je vo vlaku číslo 1 a 2 dostupná pre 1. triedu. Veľmi čisté sprchy sa inak nachádzajú na vlakových staniciach a keď má vlak dlhšiu prestávku, môžete sa osprchovať za poplatok okolo 200 RUB.

Transsibírska magistrála

plackartny vs. kupe

Je to bezpečné?

Cestovanie v Rusku patrí medzi bezpečné zážitky a počas našich ciest sa nikdy nič nestalo, nikdy sme neboli okradnutí. Neznamená to, samozrejme, že sa to nemôže stať. Najväčšie riziko hrozí v otvorených kupé plackartny.

Ako často vlak zastavuje a ako je to s časovými pásmami?

Vlak sa počas celej cesty od Moskvy po Vladivostok riadi moskovským časom. Na hodinách na vlakových staniciach aj vo vlaku je vždy moskovský čas! Je to z toho dôvodu, aby nevznikol chaos, keď vlak prechádza toľkými časovými pásmami. Keď si teda kúpite vlakový lístok napríklad v Irkutsku, spýtajte sa, či je na ňom napísaný moskovský čas alebo miestny čas.

Vlak zastavuje podľa harmonogramu, ktorý je vo vlaku. Niekde postojí 2 minúty, inde aj 60 minút. Vlak nikdy nečaká! Vlak odchádza presne a nerobí kontrolu pasažierov. Preto vždy majte pas a peniaze so sebou, keby ste náhodou zmeškali vlak, aby ste sa dostali do ďalšieho.

Stravovanie vo vlaku

Untitled-51

Vo vlakoch sú reštauračné vozne, kde sa platí ruskými rubľami. Vo vlaku je široký výber jedál a okrem jedla kúpite aj vodu či pivo. Najlepšie sa však stravuje, keď vlak zastaví na staniciach. Na vlakových staniciach totiž domáci predávajú vlastnú stravu, ktorá síce nie je vždy lacnejšia ako vo vlaku, ale je chutnejšia. Aké jedlá sa predávajú:

 • bliny – palacinky či už s džemom, tvarohom, ale aj s mäsom
 • pirohy – plnené mäsom, zemiakmi alebo kapustou
 • rôzne druhy mäsa so zeleninou, zemiakmi
 • čerstvo nazberané čučoriedky, maliny, ale aj uhorky – čerstvé aj kvasené

Strava na vlakových staniciach je dobrá, preto si vždy pozrite vo vlaku na harmonogram, kde a ako dlho vlak stojí. Ak stojí viac ako 20 minút, stihnete si spraviť zásoby jedla.

Každý vagón má svoju sprievodkyňu, ktorá vám za ruské ruble predá kávu, čaj, sladkosti, ale aj vodu. Vo vagóne sa nachádza aj horúca voda na zalievanie polievok, kávy a čaju. Žiadne samovary v kupé už nie sú.

Alkohol a fajčenie

Vodku kúpite v reštauračnom vozni, ale ceny sú veľmi vysoké. Na železničných staniciach je síce zakázané predávať tvrdý alkohol, ale pivo kúpite. Fajčiť sa dá len medzi vozňami, v kupé je prísny zákaz fajčenia.

Čo robiť počas cesty?

Čítať, odpočívať a hlavne pozerať sa na okolitú prírodu. Až keď prejdete krížom cez Rusko, uvidíte, že Rusko nie je len Moskva a Petrohrad. Cesta vlakom na transsibírskej magistrále vám dotvorí prehľad o tejto najväčšej krajine na svete.

Dohovorím sa?

Pár lekcií ruského jazyka nezaškodí, ale keďže sme v jednej slovanskej jazykovej skupine, dorozumiete sa veľmi rýchlo.

Kam sa vlakom dá dostať?

Mapu s trasami nájdete na – http://eng.rzd.ru/statice/public/en?STRUCTURE_ID=9.

Každý má predstavu, že vlakom pôjde do Vladivostoku a koniec. J Vlakom sa dá dostať až do Vietnamu, Pekingu, Uzbekistanu, ale aj do Lhasy, a to už z Bratislavy, Budapešti či Prahy. Len treba mať čas.

Moskva – Vladivostok

9 259 km medzi dvoma mestami. Cesta trvá celkovo 6 nocí. Najlegendárnejším vlakom je vlak č. 2 smerom do Vladivostoku a vlak č. 1 smerom do Moskvy. Tento vlak patrí medzi najlepšie vybavené, najčistejšie a všetko v ňom funguje.