Rusko

Moskva

IMG_8181IMG_8188

Hlavné mesto Ruska a zároveň najväčšie mesto. Moskva bola zničená nielen Napoleonom, ale aj Stalinom, a preto dnes v mnohých návštevníkoch vzbudzuje dojem nekompaktnosti. Moskva sa vám však postupne vryje pod kožu a začnete ju mať radi.

 • Červené námestie – najkrajšie námestie v Rusku, kde nájdete Chrám Vasilija Blaženého. V období okolo 1. mája a 9. mája býva námestie zavreté. Počas vojenskej prehliadky sa sem nedostanete. Prístupné je len pre VIP hostí.
 • Mauzóleum Lenina – otvorené každý deň okrem pondelka, štvrtka a sviatkov od 10:00 do 13:00. Nesmie sa vojsť s akoukoľvek taškou a vodou. Rady už nie sú také dlhé ako kedysi. Do mauzólea sa dostanete do 30 min.. Vo vnútri je zakázané fotografovať.
 • Kremeľ – sídlo nielen ruského prezidenta, ale aj chrámov, ktoré boli miestom korunovácie a pochovávania prvých ruských cárov. Lístky sa kupujú pred Kremľom v informačnom stredisku.
 • Lomonosova univerzita – dovnútra sa síce nedostanete, ale výhľad na Moskvu je nádherný.
 • Metro – byť v Moskve a nepozrieť si metro je, ako keby ste tam ani neboli. Najkrajšie metrové stanice sú Kievskaja, Novoslobodskaja, Komsomolskaja a Kurskaja. Lístok stojí okolo 35 RUB a platí, kým nevyjdete von z metra. Znalosť ruštiny sa oplatí, lebo drvivá väčšina nápisov je ešte stále iba v ruštine.
 • Chrám Krista Spasiteľa – chrám pre všetkých, ktorí padli počas Napoleonových vojen. Neskôr bol zbúraný Stalinom a znovu postavený za Jelcina. Chrám je voľne prístupný. Nevpustia vás však, ak máte oblečené krátke nohavice alebo tričko na ramienka.
 • Boľšoj teatr – každému vrelo odporúčame ísť na balet, aj keď v zásade nie ste jeho fanúšikom. Je tu najlepšia baletná scéna na svete, ktorá prebudí aj kultúrneho analfabeta. Lístky si treba zabezpečiť vopred na tejto oficiálnej a nami vyskúšanej stránke http://www.bolshoi.ru/en/. Nikdy nekupujte lístky mimo oficiálnych miest!

 

Petrohrad

Untitled-54Untitled-55

Petrohrad je právom považovaný za najkrajšie ruské mesto. Mesto bolo postavené ruským cárom Petrom Veľkým a bolo hlavným mestom od čias Petra až do roku 1917. Nie je to však iba mesto boľševickej revolúcie a notoricky známej Aurory. Mimochodom, vedeli ste, že Aurora nevystrelila počas revolúcie?

 • Nevskij prospekt – hlavná trieda v Petrohrade s kaviarňami, palácmi a obchodmi.
 • Kazanská katedrála – nachádza sa na Nevskom prospekte a je voľne prístupná. Je tu ikona Panny Márie Kazanskej a srdce ruského vojvodcu M. I. Kutuzova.
 • Zimný palác – bývalé sídlo ruských cárov, dnes jedna z najväčších zbierok umenia na svete. I keď sem prúdia davy turistov, je to úchvatná galéria.
 • Izakovská katedrála – svojho času najväčšia, kde za komunizmu bolo múzeum ateizmu. Za pekného počasia odporúčame vyjsť na kupolu katedrály, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto.
 • Petropavlovská pevnosť – postavená za Petra Veľkého. Pochovaný je posledný ruský cár Mikuláš II., Peter Veľký aj Katarína Veľká. O 12.00 je výstrel z kanóna.
 • Petrodvorec (Petropalác/Petergof) – ruský Versailles, ktorý je asi najkrajší zo všetkých zámkov. Jeho záhrady, palác a fontány patria k tomu najlepšiemu, čo tu bolo vybudované. Petrodvorec je od Petrohradu vzdialený asi 1 hodinu cesty.
 • Jusupovov palác – ak by ste mali vidieť iba jeden palác v Petrohrade, tak odporúčame Jusupovov. Najbohatšia šľachtická rodina dala nemalé finančné prostriedky na skrášlenie celého sídla. Je tu koncertná sieň, zrkadlová sieň, pompézna jedáleň. Vraj im závidel aj samotný cár. Je to palác, v ktorom bol kedysi zastrelený Rasputin.
 • Marijnského divadlo – ak ste nestihli Boľšoj teatr v Moskve, tak máte druhú príležitosť návštevy úžasného divadla. Veď kto by si nechcel zakričať „bravo“ z plného hrdla svetoznámym umelcom – http://www.mariinsky.ru/en/.
 • Secesná kaviareň (Eliseyev Emporium) – štýlová kaviareň na Nevskom prospekte. Preslávila sa okrem iného tým, že tu začali predávať vzácne produkty importované zo zahraničia. Kaviareň je veľmi populárna a nie je v nej veľa miesta na sedenie. Odporúčame preto prísť hneď o 10.00 ráno, kedy kaviareň otvára – http://kupetzeliseevs.ru/en/#_=_.

 

Severné Rusko – európska časť

Untitled-56Untitled-57

Nachádzajú sa tu menej známe ruské mestá s bohatou históriu, ktoré mnohí cestovatelia považujú za krajšie ako Moskvu. Všetky mestá na severozápade Ruska majú veľmi dobré a pravidelné železničné spoje a sú ľahko prepojiteľné aj s leteckou dopravou.

 • Murmansk – najväčšie mesto za severným polárnym kruhom nachádzajúce sa v blízkosti nórskych hraníc. Hlavnými atrakciami sú tu prvý atómový ľadoborec Lenin a gigantická socha vojaka – tzv. Aľjoša.
 • Solovecké ostrovy – súostrovie v Bielom mori, kde nájdete kláštor z 15. storočia a tiež prvý gulag zriadený Stalinom. Miesto stále patrí k známym pútnickým miestam  v Rusku. Dostanete sa sem z mesta Kem vzdialeného asi 10 km od prístavu. Z prístavu vyrážajú lode ráno okolo 8.00 hod. a na obed. Lode bývajú často plné, ale ak ste skupina, môžete skúsiť objednať si súkromný čln. Plavba k ostrovom trvá cca. 2 hodiny.
 • Ostrov Kizhi – severská drevená architektúra na jazere Onega. Patrí k najkrajším skanzenom v Rusku, ak nie na celom svete. Na ostrov sa ide z mesta Petrozavodsk, ktoré bolo založené Petrom Veľkým. Petrozavodsk je ľahko dostupný vlakom z Petrohradu  (cca. 8 hodín cesty).

 

Novgorod

Stredoveké mesto, ktoré si obľúbili aj švédski Vikingovia. Mesto má asi najkrajší kremeľ, t.j. pevnosť. Je to mesto na príjemný oddych s veľkou dávkou histórie, kde ešte nie je nával turistov.

 

Oblasť Volgy

Navštíviť tu môžete menej známe ruské mestá s bohatou históriu, ktoré mnohí cestovatelia považujú za krajšie ako Moskvu. Všetky mestá sú veľmi dobre napojené na pravidelné železničné spoje a sú napojené aj na letecké spojenia.

 • Kazaň – hlavné mesto Tatárska vás prekvapí nielen pravoslávnou, ale aj moslimskou architektúrou. Je to menej navštevované mesto na rieke Volga, ktoré má aj zachovalý kremeľ.
 • Nižný Novgorod – Rusi ho volajú tretie hlavné mesto Ruska. Je tu pevnosť – kremeľ a Katedrála archanjela Gabriela. Mesto bolo založené v roku 1221. Tu žil a pôsobil ruský spisovateľ Maxim Gorkij.
 • Volgograd – drvivá väčšina ľudí ho pozná pod menom Stalingrad. Z Volgogradu budú nadšení aj tí, ktorí nemajú až tak radi vojnovú históriu. Hlavnými atrakciami sú socha Matka vlasť (72 m vysoký pomník) a múzeum obrany Stalingradu, ktoré vás vtiahne do histórie druhej svetovej vojny.
 • Astrachán – nachádza sa v delte Volgy. Mesto je spojené s históriou Tatárov a výbojmi Ivana Hrozného. Ak by ste chceli objavovať deltu Volgy, Astrachán je ideálnou voľbou. V lete sa organizujú pravidelné výlety do oblasti delty, ktorá je v 90 percentách neobývaná. Milovníci kaviáru si tu prídu na svoje.

 

Transsibírska magistrála a jej mestá

 • Jekaterinburg – mesto, ktoré sa spája s vraždou posledného cára Mikuláša II.. Dnes je možné navštíviť aj miesto, kde sa táto tragédia odohrala. Jekaterinburg je prvé veľké mesto za Uralom a patrí aj medzi najpôvabnejšie v uralskej oblasti.
 • Novosibirsk – najväčšie Sibírske mesto na východ od Omsku, ktoré leží na rieke Ob. Mesto je skôr dobrým východiskovým bodom do oblasti Altaj a aj pre tých, ktorí zamýšľajú vybrať sa odtiaľ do Kazachstanu. Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické mesto Akademgorod, kde bola ubytovaná elita sovietskeho národa, najmä vedci a „mozgy“ národa.
 • Irkutsk – Mesto, ktoré postavili dekabristi v roku 1825, patrí medzi klenoty na Sibíri. Dostanete sa sem lietadlom, ale aj po známej transsibírskej magistrále. Neďaleko sa nachádza známe Bajkalské jazero. Mesto vyniká svojimi krásnymi drevenými budovami z 19. storočia nachádzajúcimi sa v centre mesta.
 • Toboľsk – bol voľakedy hlavným mesto Sibíri. Ide o mesto s najkrajším kremľom na ďalekom východe spojené s históriou kozákov a výbojov smerom na ďaleký východ.
 • Bajkal – Najhlbšie jazero na svete, ktoré je tak čisté, že z neho pokojne môžete piť vodu a nič sa vám nestane. J Bajkal nie je len jazero, ale je to aj miesto opradené niekoľkými legendami. Podľa jednej legendy na dne jazera leží poklad cárskej rodiny. Vedeli ste, že v zime jazero zamrzne tak tuho, že slávna transsibírska magistrála prechádzala voľakedy cez jazero? Nájdete tu krásne prostredie, čistú vodu a možnosť trekov na ostrov Olchon.
 • Vladivostok – mesto na konci legendárnej železnice. Odtiaľto môžete loďou pokračovať do Japonska alebo do Južnej Kórei. Okrem nádhernej železničnej stanice tu môžete obdivovať aj Svetlanskaju ulicu či most Zolotoy.

 

Kamčatka

Posledný raj na tomto svete. Nachádza sa tu až 29 aktívnych sopiek. Na Kamčatke máte šancu uvidieť sopku chrliacu lávu – jednu z piatich na svete lávu. Polostrov, na ktorom je asi najviac divokých medveďov na svete a na ktorom si užijete nikdy nekončiace treky do prírody.

Ak chcete trekovať, tak jednoznačne cez miestnu cestovnú kanceláriu. Bez sprievodcu sa to skutočne nedá! Každá miestna CK si zakladá na serióznosti a doteraz sme nemali žiadne negatívne skúsenosti. Áno, Kamčatka je drahá, ale za svoje peniaze dostanete vždy pridanú hodnotu. Na rybačku sa tu chodí v období jún až september a na treky v období jún až september. V inom období je Kamčatka chladná resp. vtedy sa tu chodí na Heli-skiing.

 • Sopka Ploskij Tolbačik – uvidíte vytekajúcu lávu z jednej najaktívnejších sopiek na svete.
 • Údolie gejzírov – jedno z piatich miest na svete, kde môžete vidieť gejzír. Toto miesto patrí k tým k najizolovanejším. Letí sa sem vrtuľníkom MI 8.

 

Kaukaz

Kaukazská oblasť je dnes už oveľa bezpečnejšia než počas čečenskej vojny. Dnes je tu veľmi populárne vyjsť na najvyššiu horu Ruska a zároveň Európy – Elbrus 5 642 m.n.m., čo nie je žiaden horolezecký výstup, ale skôr šlapací. Potrebujete však mačky a cepiny. Jediné, čo vám okrem fyzickej pripravenosti môže zabrániť vo výstupe, je výšková choroba. Na Elbrus odporúčame ísť s domácim sprievodcom. Počas nášho výstupu na najvyšší vrch Ruska zomrel jeden Poliak, ktorý nechcel platiť navyše za sprievodcu a išiel sám. Ani nie za hodinu padol do ľadovej kryhy a zomrel.

 

Ultimátne expedície

Untitled-58

Foto: Miroslav Schwab

Rusko je krajinou, kde sa dá zažiť veľa jedinečných výletov, aktivít a destinácií. Rusko ponúka aj  cesty, ktoré idú za limit nielen ľudskej predstavivosti, ale aj ľudských síl.

 • Kolymská diaľnica – Z Jakutska do Magadanu cez najchladnejšiu dedinu na svete Ojmiakon. Je to cesta, ktorú postavili Stalinovi väzni a cesta je posiata gulagmi. Odporúčame ísť sem v období, keď je na Sibíri –50°C a menej, pretože to je niečo, čo len málo ľudí zažije. Viac info o tejto ceste si prečítajte v článku Pól chladu alebo ako sa cestuje pri –53°C.
 • Čukotka – najdrsnejší kraj v Rusku nachádzajúci sa na dotyk od USA. Čukotka sa dá navštíviť nielen v lete, ale aj v zime, kedy sa robia hlavne presuny na snežných skútroch.

V prípade bližšieho záujmu o tieto „extrémne“ destinácie nás kontaktujte.