Rusko

máj – september

V zásade je to najvhodnejšie obdobie na cestovanie po Rusku. Teploty sú vtedy podobné ako u nás na Slovensku. Aj na Sibíri je teplota vzduchu okolo +25 až 30°C.

október – apríl

Teplota vzduchu dramaticky klesá. V januári na Sibíri klesne teplota až na –50°C a v Moskve napríklad na –10°C.

Cestu do Ruska si však naplánujte vždy podľa toho, čo konkrétne chcete vidieť a zažiť, t.j. či dlhé noci, dlhé biele dni alebo extrémne mrazy. Najlepšie miesto na pozorovanie dlhých dní či nocí je jednoznačne Petrohrad. Ak vás viac zaujíma ďaleký východ ako Kamčatka, Čukotka či Sachalin, v tom prípade je najlepším obdobím na cestovanie august a september. Treba sa však pripraviť, že počas tohto obdobia je veľmi veľa komárov. Ostatné mesiace neprajú cestovateľom hlavne kvli veľkým teplotným výkyvom.

apríl – september

Dlhé slnečné dni. Čím bližšie ste k polárnemu kruhu, tým dlhšie budú dni. Počas mesiaca júl sú dni veľmi dlhé a Slnko zapadne iba na pár hodín. Za polárnym kruhom Slnko nezapadne vôbec.

október – marec

Dlhé polárne noci. Čím bližšie ste k polárnemu kruhu, tým kratšie sú dni a za polárnym kruhom Slnko vôbec nevyjde. Počas polárnych nocí je veľká šanca uvidieť aj polárnu žiaru.