Pakistan

Karakoram Highway

Untitled-43

Slávna a strategická cesta v celkovej dĺžke 1 300 km, ktorá bola postavená v roku 1966. Spája mestá Islamabad a čínsky Kašgar. Karakorum highway je krásnym zážitkom, a to nielen v pakistanskom meradle. Nikde vo svete nie ste tak blízko k sedemtisícovkám, ľadovcom, hlbokým údoliam a dobrodružstvám, ako tu. Môžete o nej počuť stokrát, ale v skutočnosti je ešte krajšia ako sa hovorí.

Ako cesta vyzerá a koľko trvá?

Cesta spája Islamabad s čínskym Kašgarom. Každý rok sa cesta opravuje a skvalitňuje, a to aj vďaka čínskej finančnej pomoci. Čím bližšie ste k hraniciam, tým je cesta lepšia a rýchlejšia. Úseky:

 • Prvý úsek cesty je z Islamabadu do Gilgitu a môže trvať až 24 hodín. Ak sa vyjde počasie, môžete vidieť Nangá Parbat 8 126 m.n.m. pri dedine Chilas.
 • Druhý úsek, ktorý je asi najkrajší, je do Karimabadu s výhľadom na úžasný štít Rakapoši s výškou 7 788 m.n.m.. Karimabad sa nachádza v údolí Hunza a odporúčame tu prespať minimálne dve noci. Je obklopený majestátnymi horami s večným snehom a ľadom. Čakajú vás tu krásne pevnosti, malé prechádzky v meste Karimabad a dobrá domáca kuchyňa. Cesta do Karimabadu trvá cca. 3 hodiny.
 • Tretí úsek je trasa Karimabad – Passu – Sost a trvá cca. 4 až 5 hodín. Je to ďalší úsek, kde vaše fotoaparáty dostanú poriadne zabrať. Ľadovce, priesmyky, hory a mnoho ďalších prírodných krás.
 • Ak by ste chceli pokračovať ďalej do Číny, potrebujete mať vybavené čínske víza a aj povolenie od čínskej cestovnej kancelárie na prechod cez čínske územie. Toto povolenie získate u hociktorej CK v Kašgare. K povoleniu je potrebné objednať si aj sprievodcu a dopravu. Ak ste skupina ľudí, náklady sa vám výrazne znížia. Na Pakistanskej strane do dediny Sost nepotrebujete žiadne povolenie.

Ak by ste chceli prejsť čisto len pakistanskú časť Karakoram higway, môžete prejsť napríklad takto: autobusom k čínskym hraniciam, potom naspäť letecky z Gilgitu do Islamabadu leteckou spoločnosťou Pakistan International Airlines – http://www.piac.com.pk/. Letenku si treba kúpiť vo výraznom predstihu a na letisku musíte byť najmenej 2 hodiny pred odletom. Deň pred odletom treba letenku potvrdiť v Gilgite. Rátajte s možnosťou, že do lietadla vás nevpustia napriek tomu, že budete mať všetko vybavené. Počkáte si jeden deň navyše. Ide o vyslovene panoramatický let nad Himalájami.

Ako vyzerá doprava?

Autobusy vyrážajú z Islamabadu večer pred 18.00. Taxikárovi povedzte Gilgit alebo Karimabad bus station a zoberie vás na presné miesto. Autobusy nie sú klimatizované, sú staré a najlepšie časy majú dávno za sebou. Lístok stojí do 30 EUR. Máte na výber z niekoľkých spoločností a cenu môžete aj zjednávať. Batožinu pripevnia na vrch autobusu, a preto majte všetko, čo potrebujete, pri sebe. V noci teplota vzduchu výrazne klesá a určite sa vám zíde sveter alebo aj čiapka. Pre vyšší komfort si kúpte ešte jedno miesto vedľa seba.

Strava počas cesty

Autobusy pravidelne zastavujú na rôznych odpočívadlách, na ktorých sa aj varí. Základ jedál tvorí zvyčajne šošovica, ryža a zelenina. K pitiu je čaj, kola alebo mlieko. Ak budete mať problém s miestnou kuchyňou, kúpte si niečo vopred v potravinách v Islamabade.

Malá rada na záver

Pri ceste autobusom na sever seďte na ľavej strane, pretože budete mať krajšie výhľady. Pri lete z Gilgitu do Islamabádu, buďte na ľavej strane letu, to jest miesto „A“.

 

Lahore

Untitled-44lahore small

Ak by ste mali v Pakistane navštíviť iba jedno jediné mesto, tak jednoznačne Lahore! Keby sa spojil Jakubisko s Fellinim, tak krásnu bizarnosť akú tu uvidíte, by nevymysleli ani oni. Toto mesto je minimálne na 3 dni. Odporúčame navštíviť ho hlavne počas sviatku Eid Al Adha, kedy moslimovia obetujú baránka alebo ťavu. Eid Al adha pripadá v roku 2016 na 10. a 11. septembra.

 • Staré mesto – spleť uličiek, obchodov, dopravného ruchu. Celé hodiny sa tu môžete túlať a objavovať stále nové a nové veci. Keď už máte pocit, že ste zažili všetko, príde opäť zážitok, ktorý sa vám bude zdať neuveriteľný.
 • Lahorská pevnosť – postavená za čias Veľkých Mughalov (Mogulov), ktorá tróni v centre mesta a je zahrnutá pod kultúrne dedičstvo UNESCO.
 • Badshahi mešita – postavená v rokoch 1671 až 1673 panovníkom Aurangzebom s celkovou kapacitou až stotisíc veriacich.
 • Wazir Khan mešita – postavená v roku 1642 v indo-moslimskom štýle a je mimoriadne fotogenická. Kvôli krajším fotkám vám odporúčame prísť sem pred západom Slnka. Za malý poplatok sa dá vyjsť na strechu mešity a odfotiť mesto Lahore.
 • bazár okolo mešity Wazir Khan – obrovský kontrast špinavej ulice s pestrofarebnými látkami, voňavými koreninovými obchodmi, vôňou čerstvého chleba a čierneho čaju.
 • koloniálna štvrť – keď ešte Angličania vládli indickému subkontinentu, vznikli tu krásne budovy od bánk až po hotely.
 • Wagah – Každý boží deň sa koná uzatváranie hraníc medzi Pakistanom a Indiou. Nie je to len hraničný priechod, ale aj spoločenská atrakcia. Podvečer sa schádzajú tisíce ľudí na jednej aj druhej strane, aby mohli vidieť slávnostné uzavretie hraníc. India a Pakistan kričia svoje národné heslá a snažia sa jeden druhého prekričať. Cesta sem trvá cca. 40 minút motor-rikšou a stojí to cca. 10 USD obojsmerne. Tento zážitok si nesmiete nechať ujsť!

 

Karáči

Untitled-45

Bláznivé mesto pri Arabskom mori je najväčším pakistanským mestom. Dostalo sa dokonca do zoznamu najnebezpečnejších miest na svete. Situácia sa zlepšuje, napriek tomu však stále sledujte situáciu.

 • 600 koloniálnych budov z čias Angličanov – nachádzajú sa v centre mesta a sú to najmä budovy ako pošta, úrady, banky či hotely.
 • pláže – pri arabskom mori v novej časti mesta. Nie je to miesto na kúpanie, ale skôr na pozorovanie miestnych. Chcete si zajazdiť pri mori na ťave? Nech sa páči!
 • kino – Ako má India svoj Bollywood, Pakistan má svoj Lollywood. Miestni svoje pakistanské filmy skutočne prežívajú a aj v kine prejavujú emócie. Aj keď filmu nerozumiete, budete sa vďaka atmosfére výborne baviť!
 • Dajte si štipľavé krevetové rizoto a zapite to kvaseným mliekom. Je to gurmánsky zážitok!

 

Mohendžodaro

Untitled-46

Mohendžodaro (Mohenjo-daro) je archeologická lokalita s históriou siahajúcou do roku 2 500 pred n.l.. Svojou veľkosťou a veľkým významom sa radí k takým civilizáciám ako bola egyptská, mezopotámska či mezoamerická kultúra. Pokiaľ ide o dopravu, najprv pôjdete autobusom alebo vlakom do mesta Khanpur a následne miestnou dopravou.