Omán

Muscat

Hlavné mesto Ománu, ktoré je rozdelené do troch častí – Muscat, Mutrah a Ruwi.

Nad Muscatom, starým prístavným mestom, dominuje sultánsky palác Al Alam Palace, budova kráľovského dvora a vládne úrady. Vchod do prístavu strážia dve dobre zachované portugalské pevnosti zo 16. storočia, Al Jalali a Mirani. Sultánsky palác bohužiaľ nie je dostupný verejnosti, za návštevu ale určite stojí jeho vyblýskané mramorové nádvorie obklopené krásnymi záhradami.

V časti Mutrah sa zasa nachádzajú najstaršie domy v meste, veľký prístav, ktorý je hlavným obchodným centrom či jeden z najznámejších miestnych trhov, kde sa dá nakúpiť všetko možné za veľmi rozumné ceny. Odporúčame navštíviť niektorý z miestnych stánkov so starožitnosťami, ktoré tu ponúkajú najrozličnejší tovar.

Časť Ruwi je typickým arabským mestečkom s úzkymi ulicami, všade dominuje biela, z ktorej trčia zlaté minarety. Dodnes sú tu z hľadiska architektúry dodržiavané prísne pravidlá a aj nové budovy musia mať zakomponované prvky arabskej architektúry. Táto štvrť mesta je zároveň centrom miestneho biznisu.

Omán

Kráľovský palác Al Alam Palác, Muscat

V prípade návštevy hlavného mesta sa určite oplatí vidieť:

  • Royal Opera House
  • Sultan Qaboos Grang Mosque. Komplex celej mešity sa rozprestiera na 40.000 štvorcových metroch, pričom do mešity sa počas modlitby vmestí až 20.000 veriacich. Dominantou mešity je 14 metrov vysoký kryštálový luster. Návštevy mešity pre nemoslimov sú možné od soboty do stredy v čase medzi 8 – 11 doobeda. Podmienkou návštevy je dlhé oblečenie pre mužov aj ženy.

 

Wadi Nakhr Gorge

Ománsky „Grand Canyon“, ktorý tvorí obrovská trhlina prudko padajúca z najvyššej hory Ománu a zároveň celého Arabského polostrova – Jebel Shams (3.004 m.n.m.) v preklade Hora Slnka. Najlepšie výhľady do okolia sú buď z vyhliadkového bodu na Jebel Sham alebo na tzv. Balcony Walk (An Nakhr Balcony) – pomerne dobre označenej cesty, ktorá prechádza pozdĺž hlbokej priepasti a je považovaná za najkrajšie miesto navštevované turistami. Práve výhľady do údolia Wadi An Nakhur a Wadi Ghul sú hlavným turistickým lákadlom tejto oblasti. Celý trek po An Nakhr Balcony trvá približne 4 hodiny, pričom prechádza pomedzi staré opustené dedinky a skryté vodopády.

Na vrchole kaňonu sa nachádza guest house (http://jebelshamsresort.com/) , prenocovať však možno tiež vo vlastnom stane priamo pri vyhliadkovom bode.

Omán

Jebel Shams

Tip

Pre cestu na vrchol kaňonu odporúčame využiť miestnu komunikáciu vedúcu cez dedinky Bahla (pri ceste z UAE) príp. Nizwa (pri ceste z Muscatu) a Al Hamra. Pri príchode z UAE je síce táto cesta dlhšia, vyhnete sa však niekoľkohodinovému prejazdu po nespevnenej ceste plnej strmých zrázov a skál. Napriek tomu, že mnohé internetové stránky upozorňujú na nevyhnutnosť náhonu 4×4, cesta cez Bahlu a Al Hamru sa dá bezproblémov zvládnuť aj bez náhonu všetkých štyroch kolies.

 

Nizwa

Mesto vo vnútrozemí Ománu nachádzajúce sa asi 170 km od hlavného mesta Muscat. Nizwa, umiestnená v oáze obklopenej vysokými horami, je jedným z najstarších miest celého sultanátu a v priebehu 6. a 7. storočia bola dokonca hlavným mestom Ománu a zároveň centrom vzdelávania a umenia.

V súčasnosti je mesto známe najmä pre historické budovy, ručne vyrábané produkty (kanvice na kávu, meče, rôzne kožené výrobky, striebro či starožitnosti) a poľnohospodárske plodiny. Pevnosť v Nizwe pochádzajúca zo 17. storočia je ukážkou starej ománskej architektúry, ktorá poskytuje náhľad do spôsobu života miestneho ľudu v minulosti vďaka čomu je jedným z najnavštevovanejším historickým monumentom celého Ománu. Za návštevu stojí najmä veľká okrúhla veža, ktorá celej pevnosti dominuje a z ktorej je pekný výhľad do okolia. Známa je tiež zrekonštruovaná mešita sultána Kábúsa, ktorá je jednou z najstarších mešít v Ománe.

Tip

Každý piatok sa na priestranstve pred pevnosťou koná tradičný zvierací trh.

Omán

Centrum mesta Nizwa

 

Bahla

Mestečko nachádzajúce sa len pár kilometrov od Nizwy je domovom rôznych starých legiend a mýtov, ktorým mnohí Ománci dodnes veria. Bahla je tiež známa pre svoje hrnčiarstvo a zároveň sa v starej časti mesta nachádza 12 km dlhá stena pevnosti, ktorá tvorí súčasť najstaršej pevnosti celého Ománu, ktorej základy sa datujú do roku 500 pred našim letopočtom. Pevnosť v Bahle je ako jediná zapísaná na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kúsok za mestom sa nachádza tiež Castle of Jabreen vystavaný za vlády dynastie Al Ya´ruba v polovici 17. storočia. Ide o významný prvok islamskej architektúry s krásnymi drevenými maľbami a nápismi na stropoch.

Omán

Mestečko Bahla

  

Al Hamra

Medzi Nizwou a Bahlou sa tiež nachádza 400 rokov stará dedinka Al Hamra a horská dedinka Misfah Al Abreen považovaná za záhradný raj skromných miestnych poľnohospodárov a pastierov. Al Hamra je známa pre svoje staré hlinené domčeky, ktoré tu stoja už štyristo rokov a sú dodnes obývané miestnym obyvateľstvom. Pri návšteve sa treba miestnych spýtať na Hasat bin Sult neďaleký skalnatý útvar, s ktorým sa spája legenda o páre, ktorému sa narodilo postihnuté dieťa. Dieťatko vraj nešťastní rodičia hodili o skalu a za trest skameneli.

 

Wahiba Sand Dunes

Medzi najznámejšie púštne duny Ománu bezpochyby patria Wahiba Sand Dunes rozprestierajúce sa na rozlohe asi 170 km a dosahujúce miestami až do výšky 100 m, najmä v severnej časti púšte. Púšť je pritom stále v pohybe a každoročne sa vraj posunie až o 10 metrov. Od polovice októbra do polovice apríla tu miestni beduíni usporadúvajú ťavie preteky.

Vstupnou bránou do púštnych dún Wahiba Sands je mestečko Al-Mintarib, pričom púšť začína hneď za tabuľou označujúcou koniec obce.

Upozornenie:

Do púšte sa dá dostať výlučne s autom s náhonom všetkých štyroch kolies (4×4), pričom vodič by mal mať s cestou v piesku patričné skúsenosti. Ak si netrúfnete brázdiť piesočné duny na vlastnú päsť, v okolí sa vás určite rád niekto ujme.

Omán

Wahiba Sand Dunes

Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, priamo v dedine Al Mintarib neexistuje žiadny hotel alebo iná možnosť ubytovania. Turista má preto v zásade dve možnosti, jednou je prenocovanie v niektorom z množstva kempov, ktoré sú roztrúsené v púšti v okruhu niekoľko kilometrov od dediny, pričom súčasťou ceny ubytovania je väčšinou tiež transfer z dediny do kempu, keďže cesta k jednotlivým kempom vedie naprieč dunám a nie je nijakým spôsobom značená. Odporúčame preto dopredu si nocľah vybaviť napr. tu https://www.1000nightscamp.com/ či tu http://www.nomadicdesertcamp.com/. Ďalšou možnosťou je prenocovanie vo vlastnom stane uprostred dún. V prípade, že sa rozhodnete využiť túto alternatívu, odporúčame poprosiť niekoho miestneho aby vás za pár OMR odviezol na ním vytipované miesto a vrátil sa pre vás na druhý deň. V tomto prípade garantujeme neopakovateľný zážitok spojený s troškou adrenalínu, či vás skutočne niekto na ďalší deň príde vyzdvihnúť. 🙂

  

Wadi

Omán je tiež známy pre svoje mimoriadne fotogenické wádi, teda oázy plné sladkej vody a s ňou neoddeliteľne spojenou zeleňou, ktorej je v ostatných častiach krajiny pomerne málo. Návštevník má možnosť vybrať si z nespočetného množstva týchto oáz, uvádzame preto len tie najznámejšie:

a/ Wadi Shab

Veľmi populárna wadi nachádzajúca sa asi 150 kilometrov od hlavného mesta, ktorá je vyhľadávaná najmä pre svoju bezproblémovú dostupnosť. Vstup do wádi sa nachádza hneď za dedinkou Tiwi, pri vstupe je možnosť bezplatného parkovania a na druhú stranu jazera Vás za 1 OMR dopraví miestny lodník.

Vzhľadom na popularitu tejto wadi tu treba počítať najmä počas voľných dní s pomerne veľkým počtom ľudí, preto sa odporúča návšteva počas pracovných dní. Najväčšou atrakciou celej wadi je vodopád padajúci do jaskyne, ktorá je dostupná peši po asi 40 minútach chôdze proti prúdu riečky. Aby sa do jaskyne človek dostal je následne potrebné preplávať cez úzku štrbinu medzi kamenistými horami nachádzajúcu sa v pravom rohu posledného dostupného jazierka. Niekedy, najmä v období dažďov sa však hladina vody dvihne natoľko, že celú štrbinu zaplaví. Pre tých, ktorí sa odvážia vplávať do jaskyne, sú v jej útrobách umiestnené laná, pomocou ktorých možno vyliezť k vodopádu prípadne ešte vyššie k ďalšej skupinke jazierok.

Upozornenie

Priamo v dedine Tiwi nie je žiadny hotel alebo iná možnosť ubytovania. Jedinou možnosťou je ubytovanie v rezorte nachádzajúcom sa pár kilometrov za dedinou (http://www.wadishabresort.com/), ktorý má však pomerne vysoké ceny (cca. 120 eur/noc). Ďalšou možnosťou je opäť vlastný stan. Odporúčame zložiť sa za dedinou smerom na Wadi Tiwi, ktorej vstup leží na opačnej strane dedinky ako vstup do Wadi Shab.

Tip

Odporúčame navštíviť Wadi Shab v skorých ranných hodinách, a to nie len pre hrozbu väčšieho počtu turistov ale najmä vzhľadom na skutočnosť že slnečné lúče ráno dopadajú priamo do jaskyne, vďaka čomu je voda v jaskyni nádherne tyrkysová. Okolo obeda a neskôr už slnko vrhá do jaskyne tieň a voda v nej je pomerne tmavá.

Výlet do Wadi Shab sa dá tiež skombinovať s návštevou krásnych pláží Tiwi a Fins nachádzajúcich sa v okolí.

Omán

Wadi Shab

Omán

Wadi Shab

b/ Wadi Tiwi

Wadi Tiwi sa nachádza len pár kilometrov od Wadi Shab a je vraj veľmi podobná. Vedie však cez ňu asfaltová cesta vedúca do starých dediniek obklopených datľovými a banánovými plantážami, ktoré sú priamo vo wádi umiestnené, čím stráca svoju autentickosť.

c/ Wadi Bani Khalid

Ďalšia spomedzi najznámejších wádi, vyhľadávaná miestnymi aj turistami pre možnosť peších výletov či piknikov. Táto wadi je pomerne dlhá a prechádza viacerými dedinami, preto nie je úplne jasné, kde vlastne začína. Ak chcete vo wadi trekovať, odporúča sa ísť až do južnej časti wadi, s názvom Al Hayer, ktorá sa nachádza blízko dediny Al Bidah. Z tohto bodu je to po značenej ceste menej ako hodina ku krásnym vodopádom a prírodným kúpaliskám.

Tip

Turisticky zdatnejších jedincov možno zaujme možnosť viacdenného prechodu z Wadi Bani Khalid do Wadi Tiwi po turistickom chodníčku E35 označeného žlto-bielo-červenými vlajkami. Nástup na trek začína v dedinke Al Bidah, kam sa dá dostať autom.

d/ Wadi Al Arbaeen

Táto wadi, nachádzajúca sa v regióne Al Sharqiyah, je pomerne zle dostupná pre nedostatok značiek. Cesta autom k nástupnému miestu do wadi trvá z Muscatu asi hodinu, na jej zdolanie je ale potrebné auto 4×4 keďže prechádza po nespevnenej ceste.

Podobne ako v ostatných wadi, aj tu sa nachádza množstvo prírodných jazierok na okúpanie, na rozdiel od Wadi Shab alebo Wadi Bani Khalid jej horšia dostupnosť garantuje pokoj a podstatne menej ľudí.

 

Tiwi Hole

Tiwi Hole tiež známa ako Sink Hole nachádzajúca sa v Hawiyat Najm Park pár kilometrov za dedinkou Tiwi. Tento útvar, rovnako ako mnoho iných v tejto oblasti, vznikol presiaknutím spodnej vody cez ľahko priepustný kameň, čím sa vyformovala podzemná jaskyňa. Steny týchto jaskýň sa z času na čas prepadnú, čím vzniknú jazerá, ako Sink Hole v Bimmah. Voda v tomto jazere je slaná, keďže sa nachádza len niekoľko sto metrov od pobrežia.

Omán

Dedinka Tiwi

 

Masirah Island

Najväčší ománsky ostrov. Z pevniny z oblasti Shannah premávajú pravidelne staršie aj novšie trajekty do hlavného mesta ostrova Hilf (www.nfc.om). Vzhľadom na pomerne konštantný vietor je tento ostrov vyhľadávaným rajom kitesurferov.

Milovníci prírody zasa môžu využiť nekonečné opustené pláže s priezračne čistou vodou či možnosť pozorovať pod rúškom noci hniezdiace korytnačky, ktoré tento ostrov radi využívajú na kladenie vajec do jemného piesku. Plážovým nadšencom odporúčame vyhnúť sa východnému pobrežiu ostrova obmývanému otvoreným morom, a to kvôli silnému vetru, vlnám a tmavému, nie veľmi fotogenickému piesku. Naopak západné pobrežie ostrova orientované k ománskej pevnine je obklopené pokojnou krištáľovo čistou vodou a jemným žltým pieskom.

 

Nakhal Fort

Mestečko Nakhal sa nachádza asi 100 km od Muscatu. Známe je najmä pre svoju pevnosť nachádzajúcu sa na vrchu skalnatej hory s peknými výhľadmi na mesto a okolie, ktorému dominujú miestne palmy.

 

Salalah

Salalah je hlavným mestom ománskej provincie Dhofar a zároveň druhým najväčším mestom Ománu. V porovnaní s ostatnými regiónmi krajiny je mesto Salalah obklopené zeleňou a pre veľmi príjemnú klímu je vyhľadávané najmä v období monzúnov, teda od júla do septembra. Vďaka rozvíjajúcemu sa turistickému ruchu sa v okolí mesta Salalah nachádza asi najviac hotelových komplexov krajiny. V prípade návštevy tejto oblasti odporúčane tiež výlet do parku Wadi Darbat s hustou vegetáciou a množstvom vodopádov, ktoré krásne kontrastujú so zvyškom tejto púštnej krajiny.

Musandam

Jedna z najzaujímavejších a zároveň najmenej rozvinutých oblastí Ománu. Táto exkláva nachádzajúca sa na polostrove medzi Spojenými arabskými emirátmi a Ománom je známa pre svoje hory a fjordy pripomínajúce údolia, vďaka čomu bola pomenovaná Nórskom Arábie. Medzi najbežnejšie atrakcie patrí plavba výletnou loďou do Khor ash Sham s možnosťami kúpania a pozorovania delfínov.