Omán

Omán je vo všeobecnosti považovaný za veľmi bezpečnú krajinu. Podľa prieskumov je dokonca zaradený na 21. priečku v zoskupení najbezpečnejších krajín sveta. Drobná kriminalita je v krajine minimálna a o bezpečnosti krajiny napovedá nesporne fakt, že v zásade na celom území je povolené stanovať bez akejkoľvek obavy o vlastnú bezpečnosť. Je bežné, že turisti si za mestom rozložia stan, odídu na večeru do mesta a následne sa vrátia bez obáv späť k svojim nedotknutým veciam.

Ománčania sú prevažne Arabi vyznávajúci islam. Sú typickí vysokou mierou tolerancie voči zahraničným turistom. Napriek tomu odporúčame rešpektovať miestne zvyky a tradície:

  • Ženám – turistkám sa odporúča v obývaných oblastiach krajiny zahaliť si hlavu šatkou alebo aspoň ramená. Inak sa nevyhnete vyčítavým až pohoršeným pohľadom miestnych mužov.
  • S plavkami (bikini) na pláži nebol žiaden problém, miestni muži nanajvýš odvracali zrak. Nie však pre snahu rešpektovať súkromie poodhalených Európaniek, ale pre úctu k našim mužom.

Zaujímavosť

S výnimkou hlavného mesta, jeho okolia a väčších miest nestretnete v Ománe takmer nikde ženy. Väčšinou sa zdržiavajú doma s rodinou a neprechádzajú sa samy po ulici.