Nepál

Bakhtapur

Schválne nezačíname hlavným mestom, ale týmto bývalým kráľovským mestom v káthmandskej doline vzdialenej od Kathmandu cca. 22 km. Bakhtapur je nielen najkrajšie mesto v Nepále, ale asi aj v celej Ázii. Možno, že ste o ňom ešte nepočuli, ale keď ho navštívite budete prekvapení, aký je to skvost. Centrum mesta je úplne historické so stavbami siahajúcimi do 17. storočia, úzkymi uličkami, tehlovými domami a krásnymi námestiami. Ak sem prídete, je lepšie v meste zostať na noc a ponoriť sa do hĺbky mesta. Uvidíte ako tu ľudia žijú a vychutnáte si pokojnú atmosféru mesta. Poplatok za vstup do mesta je cca. 10 USD.

Nepál

Bakhtapur počas osláv nepálskeho nového roka

 

Kathmandu

Nepál

Durbar Square rok po zemetrasení

Hlavné mesto krajiny, ktoré sa nedá minúť. Prvý dojem z mesta je veľmi často šokujúci a mnohí tu nechcú zostať ani minútu. Dajte však mestu pár hodín a získa si vás. Večer sa mesto mení na živé bary, zábavu a diskotéky.

 • Thamel – na 99 percent budete ubytovaní práve tu, keďže je to to centrum mesta. Nachádzajúc sa tu aj miestne cestovné kancelárie, cez ktoré si bezproblémovo vybavíte všetky výlety. Večer je to miesto barov, diskoték a zábavy. Obrovské množstvo reštaurácií s rôznymi kuchyňami od nepálskej, indickej až po thajskú. Ideálne miesto na oddych po túrach či trekoch.
 • Durbar námestie – historické centrum, kde nájdete hinduistické chrámy. Vstup na námestie je za poplatok, ale vo večerných hodinách sa doteraz nevyberal.
 • Pashupatinath – najposvätnejšie miesto hinduistov v Nepále, kde veriaci spaľujú svojich mŕtvych blízkych. Miesto, kde nájdete aj svätých mužov. Ak odfotíte svätých mužov, chcú za to hneď peniaze. Okrem toho si dávajte pozor na opice. Sú pomerne agresívne a kradnú. 🙂 Vstupné stálo naposledy (apríl 2017) 1000 rupií.
 • Boudhanath (Bodnath) – najväčšia stúpa v Nepále, centrum tibetskej kultúry v Kathmandu a jeden z najvýznamnejších budhistických monumentov na svete. Bola výrazne poškodená zemetrasením v apríli 2015 (zrútila sa vrchná časť s Budhovými očami), ale od novembra 2016 je plne zrekonštruovaná a prístupná verejnosti. Na stenách sú modlitebné valčeky, ktorými krútia veriaci a pútnici a pritom odriekajú mantru Om mani pädme hum. Stúpa sa obchádza vždy zľava, v smere hodinových ručičiek. Mantra a obchádzanie stúpy zvyšuje zásluhy a pomáha odčiniť negatívne skutky. Vstupné stálo naposledy (apríl 2017) 250 rupií.
 • Opičí chrám (Swayambunath) – nad mestom sa týči krásna stupa, odkiaľ je výhľad na celé mesto.
 • Vyhliadkový let k Everestu – Ak sa nebudete presúvať do Pokhary alebo do iných miest letecky, máte možnosť absolvovať vyhliadkový let k Everestu. Ide však o veľmi predražený let. Lietadlo nerobí okruh okolo Everestu. Keď chcete vidieť Everest a plánujete ísť do Pokhary, je lepšie využiť komerčný let za polovičnú cenu a máte k tomu aj vyhliadku. Pri lete do Pokhary seďte na pravej strane v smere letu.
 • Kopan Monastery – budhistický kláštor nachádzajúci sa na kopci severovýchodne od centra Kathmandu, asi 8 km od Thamelu (mapa). V kláštore organizujú meditačné kurzy a duchovné obnovy pre začiatočníkov aj pokročilých. Dĺžka kurzov je rôzna a rovnako aj ich zameranie. Niektoré sú spojené s výučbou, iné sú iba meditačné. Sú všeobecné kurzy a aj kurzy venované konkrétnym témam, napríklad smrti. Ak ste začiatočník, odporúčame určite začať so začiatočníckym kurzom (introductory). Pokročilé kurzy (intermediate) predpokladajú väčšiu disciplínu, viac odriekania a lepšie pochopenie budhistickej filozofie. Webovú stránku – www.kopanmonastery.com –  majú prehľadnú a všetky potrebné informácie o kurzoch nájdete v časti Courses & Retreats. Martine zážitky z kurzu si môžete prečítať v dvojdielnom blogovom článku.
Nepál

Boudhanath stúpa

 

Patan

Ďalšie mesto, ktoré je súčasťou Káthmandu. Bolo to jedno z kráľovských miest, ktoré súperilo o najkrajšiu architektúru. Podobne ako Bakhtapur je to mesto plné chrámov a uličiek.

 

Chitwan

Untitled-41Untitled-42

Národný park v nížinatej časti Nepálu. Ide o nepálske safari, kde môžete vidieť vo voľnej prírode nosorožce, slony, krokodílov a mnohé druhy vtákov. Dostanete sa sem veľmi jednoducho cez niektorú z mnohých CK v Káthmandu alebo v Pokhare. Pozorovanie nosorožcov je zo slonieho chrbta. Šanca, že uvidíte nosorožce, je veľmi vysoká, ale nikto vám to negarantuje na sto percent. V národnom parku Chitwan je výskyt malárie, takže sa odporúča požívať antimalariká.

 

Lumpini

Mesto pri indických hraniciach Sonauli, kde sa narodil Budha. Na tomto pútnickom mieste sa nachádzajú nielen zvyšky paláca, v ktorom sa Budha narodil, ale sú tu aj budhistické chrámy z rôznych častí sveta. Odporúčame prenajať si rikšu za 5 USD, ktorou sa preveziete po rozľahlom parku k mnohým chrámom.

 

Pokhara

Druhé najväčšie mesto v Nepále a štartovacie miesto pre najpopulárnejší trek v Nepále. Mesto, v ktorom si nielen dohodnete treky, ale aj si tu odpočiniete. Z Pokhary je navyše možné krásne vidieť masív Annapurny.

 • Newa jazero – jazero je obľúbenou atrakciou, domáci sa tu člnkujú.
 • Peace pagoda – ak sa prepravíte člnkom na druhú stranu, môžete vyliezť na vrch hory cca. za 1 hodinu. Za priaznivého počasia uvidíte celý masív Annapurny.
 • Paraglajding – ideálne mesto pre tento druh športu.

 

Rieka Trisuli/rafting

Ak idete z Káthmandu do Pokhary alebo opačne, miestne CK zabezpečujú rafting na tunajšej rieke. Rafting trvá cca. 2 hodiny.

 

Panauti

Ak hľadáte miesta, ktoré ešte turistický priemysel vo veľkom neobjavil, tak treba ísť do Panauti. Mesto leží len 32 kilometrov od Káthmandu a patrí nielen medzi najstaršie mestá v Nepále, ale aj medzi najposvätnejšie. Mesto je známe, že sa tu každých 12 rokov uskutočňuje mesačný sviatok Makar Mela. Napriek tomu, že najbližšie bude sviatok až v roku 2022, pozrite si mesto, kým ho máte len pre seba.

Centrum mesta vám navodí historickú atmosféru spolu s budhistickými a hinduistickými chrámami. Buď sa sem dostanete taxíkmi, alebo autobusmi do 2 hodín. Je lepšie mesto navštíviť cez víkend, keď je dopravná situácia lepšia a vy nestrávite pol dňa v dopravných zápchach. Je to ideálne mesto na jednodňový výlet z Káthmandu.

 

Treking v Nepále

treking

Kedy?

Najlepšie obdobie na treking v Nepále je medzi marcom a júnom, i keď na prelome mája a júna môžu prísť príležitostné dažde. September až november sú tiež vhodnými mesiacmi na trek. Výhoda spočíva v tom, že počasie je ustálené, je dobrá viditeľnosť a aj teplota vo vysokých nadmorských výškach je priaznivá. Obdobie júl až august je najmenej vhodné obdobie kvôli monzúnom a od novembra do februára je už príliš chladno.

Výšková choroba

Pri trekingu v Nepále váš môže nepríjemne prekvapiť výšková choroba. Žiaľ, výšková choroba je dosť nevyspytateľná, nedá sa určiť, kto ju dostane a kto nie. Je to veľmi individuálna záležitosť, ktorú zistíte až na mieste. Slabšie príznaky výškovej choroby možno pocítiť už od výšky 2 000 m. Niektorí začnú mať problémy od výšky 4 000 m, iní až neskôr. Viac o výškovej chorobe, o jej príznakoch a dôsledkoch si môžete prečítať tu.

Výbava

Na trekingovej výbave netreba šetriť. Čím menej budete mať starostí, tým lepšie si užijete treking. Veľa vecí si dokážete kúpiť v Káthmandu a v Pokhare. Ceny sú o niečo lepšie v Káthmandu. Upozorňujeme však, že ceny trekingových vecí už nie sú nízke ako pred niekoľkými rokmi. Štvrť Thamel v meste Kathmandu je plná obchodíkov s trekingovými vecami. Ceny sa dajú zjednávať.

Čo si nezabudnúť zobrať?

 • Kvalitný spacák. Po ceste sú síce ubytovne, ale nie všade sa kúri.
 • Termosku na čaj, určite nie plastové fľaše. Voda vám zamrzne a hore sa nenapijete.
 • Suchý šampón pre dámy, lebo počas treku niekedy nie je sprcha a keď aj je niekde voda, je veľmi studená.
 • Kvalitnú bundu, rukavice a čiapku, keďže teplota môže klesnúť na 0 °C.
 • Rozchodenú trekingovú obuv.
 • Náhradné batérie do fotoaparátu.
 • Slnečné okuliare a opaľovací krém.
 • Náplaste na otlaky.
 • Proteínové tyčinky.
 • Slovenskú vlajku a slivovicu, ktorá hore nezamrzne. 🙂

Ísť sám alebo s miestnou CK?

Na trek môžete ísť sami alebo cez miestne CK, ktoré nájdete v Kathmandu a Pokhare. Netreba si trek objednávať dopredu. Práve naopak. Mieste CK ponúkajú výrazné zľavy práve deň pred odchodom. Čiže ak prídete do mesta (Kathmandu alebo Pokhara), na mieste nájdete, čo potrebujete a cenu možno aj jemne zjednať.

Výhodou miestnej CK, že zabezpečí všetky presuny, máte sprievodcu (guidea), ktorý pozná miestne zvyky a rôzne vychytávky. Okrem toho idete v skupinke a o zážitky sa podelíte. Pri kúpe treku sa však informujte, koľko by vás v skupine bolo. Čím väčšia je totiž skupina, tým pomalšie je tempo.

Permit (povolenie)

Na každý trek potrebujete permit (povolenie). Táto povinnosť sa nedá obísť, pretože počas cesty sú kontrolné stanovištia. Cena povolenia pri individuálnom treku je 4000 NPR/osoba.

Kde prespíte?

Počas treku nájdete malé dediny, ktoré ponúkajú miesto na prespanie. Pripravte sa však na jednoduchšie podmienky. Aj strava je v týchto oblastiach jednoduchšia. Počas treku miniete na stravu cca. 1200 NPR/deň/osoba.

Najpopulárnejšie treky v Nepále

 • Trek okolo Annapurny (Annapurna Circuit trek)
 • Everest Base Camp
 • Annapurna Sanctuary
 • Trek k vyhliadke Poonhill (Ghorepani Circuit)

Podrobnejšie informácie o trekoch sa dozviete v časti Treking.