Mongolsko

  • Naadam (11. – 12. júl) – najväčší sviatok v Mongolsku, ktorý je spojený s tradičnými súťažami ako je zápasenie, lukostreľba, jazda na koni. A to všetko v tradičných krojoch. Celé mesto sa mení večer na jednu veľkú oslavu. Sviatok sa koná hlavne v Ulanbátare, ale menšie vidiecke oslavy nájdete všade v krajine. Ak pôjdete na naadam v Ulanbátare, jednoznačne vám odporúčame kúpiť si lístok na hlavný štadión vopred, cez miestnu CK. Celé Mongolsko sa sem totiž vtedy sťahuje. Ceny hotelov idú hore, ale stojí to za to. Aj vlaky a autobusy môžu byť plné. Cestu plánovanú počas naadamu preto organizujte radšej dopredu. Viac o naadame sa dozviete tu.
  • Altai Nomad (18. jún) – sviatok v meste Ulgii v západnej časti Mongolska, vzdialeného od Ulanbátaru cca. 48 hodín cesty autobusom. Dá sa sem priletieť lietadlom, ale v čase festivalu sú lety beznádejne plné.
  • Orlí festival (25. september – 4. október) – sviatok konajúci v Uglii a jeho okolí, zvyčajne na prelome septembra/októbra. Ide o festival lovcov s orlami na západe krajiny. Počas festivalu uvidíte nielen ako lovia pomocou orlov, ale aj niektoré nomádske hry, typické pre Mongolov, Kazachov či iné pôvodne kočovné národy.