Mongolsko

Ulanbátar

mongolsko

Parlament so sochou Džingischána

Hlavné mesto Mongolska a mesto, ktoré je východiskom pre mnohé ďalšie miesta a výlety. Ulanbátar, ktoré znamená v preklade červený (ulan) hrdina (bátar), vás krásou neohúri. Mesto sa síce postupne mení a modernizuje vďaka čínskym investíciám, ale stále tu prevažujú staré paneláky a skôr dedinská atmosféra. Čo sa oplatí v Ulanbátare vidieť a zažiť?

  • Ganden – najväčší kláštor s dokonalou budhistickou atmosférou, kde si môžete zatočiť modlitebnými mlynčekmi. Zároveň najväčšia pamiatka v Ulanbátare.
  • Prírodovedecké múzeum – druhá najväčšia zbierka dinosaurích kostí na svete pochádzajúca z púšte Gobi.
  • Historické múzeum – pre milovníkov histórie, Džingischána a jeho výprav
  • Hlavné námestie – kde sa nachádza monumentálna socha Džingischána a parlament
  • Letný palác – sídlo posledného mongolského panovníka na okraji mesta
  • Mongolský kašmír – v hlavnom meste je množstvo obchodov s kvalitnými kašmírovými produktmi. Kašmírové oblečenie je drahé, ale kvalitné. Medzi cenovo dostupnejšie obchody patrí napríklad Department Store na ulici Peace Avenue.
  • Naadam – v júli sa oslavuje sviatok Naadam a hlavné mesto je vtedy plné. Odporúčame vidieť otvárací ceremoniál na štadióne, ako aj oslavy na hlavnom námestí.

V Ulanbátare odporúčame prespať v hosteli Golden Gobi Guest House, ktorý je veľmi čistý, má dobrú wifi, personál vie veľmi dobre po anglicky a najmä, vedia pomôcť a poradiť pri vybavovaní najrôznejších výletov, ako aj lístkov na festival Naadam.

 

Gorkhi-Terelj

Najbližší národný park k Ulanbátaru, kde sa môžete ubytovať v kempoch s jurtami (tzv. ger camp). Nie je potrebné nič si rezervovať vopred. Sú tu skvelé prechádzky po okolí, ako aj možnosť požičať si koňa  a previezť sa na ňom. V národnom parku je najväčšou atrakciou „Korytnačia skala“. Do národného parku sa dostanete buď prenajatou dopravou (taxíkom alebo cez miestnu CK z Ulanbátaru) za cca. 2 hodiny alebo autobusovou dopravou za cca. 3 hodiny.

Cena ubytovania v jurtovom kempe bez jedla je okolo 10 000 MNT/osoba/noc.

 

Socha Džingischána

mongolsko

Neďaleko národného parku Terelj, asi 50 km východne od Ulanbátaru, sa nachádza najväčšia jazdecká socha na svete. Ide o 40 m vysokú sochu národného hrdinu Džingischána na koni. Socha je súčasťou komplexu, ktorý obsahuje aj exhibičné miestnosti a múzeum.

 

Mörön

Centrum severného Mongolska a provincie Khövsgöl. Z Mörönu je to len kúsok do mesta Khatgal, odkiaľ sa robia niekoľkodňové výlety na koňoch, a to najmä okolo jazera Khövsgöl alebo do východnej či západnej tajgy. Cesta z Ulanbátaru do Moronu trvá cca. 9 hodín autom/shared taxi. Autobusom rátajte s dlhším časom, 12-14 hodín. Odporúča sa nočný autobus. Keď už prídete do Mörönu, tam si ľahko vybavíte výletu na koňoch do okolia. Povolenia do pohraničnej oblasti sa vybavujú práve v meste Mörön.

Ubytovanie v guest house stojí okolo 10000-15000 MNT/osoba/noc.

Bata´s Guest House – spí sa v jurtách, ktoré fungujú ako hostel. K dispozícii je aj internet a teplá sprcha, nesplachovacia toaleta.

Gan Oyu Guest House – skromné, ale čisté ubytovanie v panelákovom dome, wifi, blízko supermarketu a banky.

 

Khövsgöl Nuur

mongolsko

Východ slnka pri jazere Khövsgöl

Je to najhlbšie mongolské jazero nachádzajúce sa na severe krajiny s celkovou rozlohou 2 760 km2. Štrnáste najväčšie sladkovodné jazero na svete, ktoré obsahuje 2 % všetkej sladkej vody na zemi a je prirovnávané k Bajkalskému jazeru. Je veľmi čisté a studené. V okolí sú jurty, v ktorých môžete aj prenocovať. Je to jedna z najkrajších oblastí Mongolska a ideálna na viacdňový trek na koňoch. Treky sa robia najmä na ľavom brehu jazera, okolo jazera alebo od jazera smerom do tajgy k etniku Tsaatan. Je len na vás, čo si vyberiete.

 

Etnikum Tsaatan a soby

mongolsko

Ide o mongolský kočovný kmeň, ktorý je známy tým, že chová stáda sobov a praktizuje šamanizmus. Žijú v odľahlej časti Mongolska, na severo-východe krajiny, vo východnej a západnej tajge. Aj vy sa sem môžete vybrať, ale oblasť je prístupná iba na koňoch. V letných mesiacoch sa presúvajú ešte hlbšie do ťažko dostupného teritória, pretože kvôli sobom putujú do chladnejších oblastí. Ak by sa s týmto zaujímavým a unikátnym etnikom radi stretli, viac si prečítajte tu.

Výlety sa najľahšie vybavujú v meste Mörön, kde je potrebné vybaviť aj povolenie na návštevu pohraničnej oblasti.

 

Kláštor Amarbayasgalant

mongolsko

Jeden z troch najvýznamnejších budhistických kláštorov v Mongolsku. Kláštor sa nachádza v ťažko prístupnom teréne, pretože k nemu vedie asi 30 km dlhá poľná cesta. Najprv sa teda budete musieť dostať buď do mesta Darkhan alebo Erdenet a odtiaľ ísť taxíkom alebo stopom. Ku kláštoru nejazdí nijaká verejná doprava.

Pri samotnom kláštore nájdete ubytovanie v jurtovom kempe za 10000 MNT/osoba/noc. Sú tam len veľmi minimalistické potraviny, majte preto pre istotu dostatok jedla, ak plánujete zostať dlhšie.

Kláštor je zasadený do krásneho pokojného prostredia, obklopujú ho zelené kopce, budhistická stupa a jurty. Kláštor je v zlom stave a prebieha v ňom rekonštrukcia (údaj z leta 2016), napriek tomu sa dostanete aj dnu.

 

Provincia Bulgan

Na juhu provincie sa nachádzajú pamiatky: Tsogt Taijiin Tsagaan Balgas, čo sú ruiny pevnosti pochádzajúcej zo 17. storočia a zrúcanina starej pevnosti Khar Buch Balgas.

 

Kharkhorin (Karakorum) a kláštor Erdene Zuu

mongolsko

Kharkhorin bol v minulosti hlavným mestom Mongolska. Nachádza sa tu jeden z troch hlavných kláštorov krajiny, Erdene Zuu zo 16. storočia. Ide o najstarší zachovaný kláštor v Mongolsku. V kláštornom komplexe vás pustia aj na modlitbu budhistických mníchov (zvyčajne okolo 11-tej hodiny predpoludním, ale overte si informáciu na guest house alebo priamo v kláštore). V Mongolsku sa vyznáva tibetská vetvy budhizmu.

Cesta z Ulanbátaru do tohto mesta je jednou z najkrajších, vedie cez široké mongolské stepi. Autobus odchádza z Ulanbátaru, zo stanice Dragon Bus Terminal, a cesta trvá približne 4 hodín (17000 MNT/osoba).

V Kharkhorine je viacero jurtových kempov, ktoré fungujú ako guest housey. Odporúčame napríklad Gaya´s Guesthouse. Milá a veľmi ochotná Gaya vás rada vyzdvihne autom po príchode do Kharkhorinu, pomôže aj s rezerváciou lístkov na autobus a poradí ohľadom výletov. Cena ubytovania je približne 15000-25000 MNT/osoba/noc s raňajkami a internetom, v závislosti od typu jurty, ktorý si vyberiete.

Vstup do kláštora je 5000 MNT.

 

Národný park Khorgo-Terkhin Tsagaan Nuur

Nachádza sa tu vulkanické jazero Terchincagan (Terkhiin Tsagaan), nazývané tiež Biele jazero (pozor, rovnomenné jazero Tsagaan Nuur sa nachádza na severe Mongolska, smerom do tajgy). V oblasti Tariat východne od jazera sa nachádza aj vyhasnutá sopka nazývaná Khorgo. Uvidíte tu úžasný geologický útvar – vulkanické krátery vytvorené sopečnou činnosťou.

Oblasť okolo jazera Tsagaan Nuur je veľmi populárna pre treking, výlety na koňoch či rybačku.

mongolsko

 

Gobi

Púšť Gobi je najväčšou púšťou v Mongolsku a zasahuje až do Číny. Je to jedna z top atrakcií v Mongolsku. Nachádzajú sa tu dinosaurie fosílie, kaňony, piesočné duny a vyskúšať si môžete aj jazdu na ťave. Najprv sa potrebujete dostať z Ulanbátaru do mesta Dalanzadgad. Tam si už môžete vybaviť vlastný džíp so šoférom alebo sa pridať k nejakej tour. V rámci Gobi sa chodí k týmto trom najznámejším miestam:

  • Spievajúce duny (Khongoryn Els) sú veľké a nádherné piesočné duny, niektoré sú až 300 m vysoké a tiahnu sa aj 100-120 km do dĺžky Ak si to chcete pozrieť z ťavieho chrbta, vyjde vás to okolo 25000 MNT/deň + cena sprievodcu. Duny sa nachádzajú okolo 180 km od mesta Dalanzadgad a je možné prespať v neďalekom jurtovom kempe.
  • Yolyn Am sú zaujímavé skalné útvary a kaňony nachádzajúce sa asi 40 km západne od mesta
  • Bayanzag (Flaming Cliffs) je miesto, kde boli v 1920-tych rokoch nájdené dinosaurie kosti, fosílie, okrem iného aj pozostatky velociraptora. Ak budete mať šťastie, nejaké fosílie možno aj uvidíte. Bayanzag sa nachádza asi 2 hodiny cesty od mesta

Trip do púšte Gobi je možné vybaviť cez rôzne spoločnosti. Ak by ste boli napríklad skupinka 4-6 ľudí, takýto výlet je možné vybaviť si za 40-60 EUR/osoba/deň vrátane jedla a ubytovania.

Len si nezabudnite klobúk alebo čiapku a opaľovací krém. 🙂

 

Uglii (Ölgii)

Mesto na západe krajiny nachádzajúce sa 2 dni cesty od Ulanbátaru. Odtiaľto sa chodí aj do mongolského Altaja. Oblasť je známa najmä tým, že sa tu každoročne na jeseň (september/október) usporadúva orlí festival. Ide totiž o oblasť, kde sú dediny lovcov. Títo lovci lovia orlami, a to najmä vlkov. Lovecká tradícia pomocou orlov je charakteristická najmä pre Kazachov a Kirgizov. Západ Mongolska je totiž oblasť, kde už žijú etnickí Kazachovia a svoje zvyky si dodnes zachovávajú.

 

Pre výlety rôzneho druhu, či už treking na koňoch, rybačku alebo výlet do púšte Gobi môžete priamo kontaktovať miestneho mongolského sprievodcu, ktorý vám ochotne pomôže a vybaví rôzne druhy výletov: