Mongolsko

Doprava do Mongolska

Letecká doprava

Do Mongolska sa dostanete z Európy najrýchlejšie:

 

Vlaky

Do Mongolska sa dostanete aj vlakom, a to buď z Číny alebo Ruska tzv. transmongolskou železnicou alebo z Pekingu.

Dnes sa transmongolská magistrála stáva omnoho dostupnejšou, a to vďaka jednoduchšiemu vízovému procesu a kúpe vlakových lístkov. Transmongolská železnica je súčasťou obrovskej železničnej siete, ktorá sa napája na čínsku a ruskú – transsibírsku železničnú sieť. Viac informácií o transsibírskej magistrále nájdete v časti Rusko – Doprava.

Kedy cestovať?

Vlaková doprava premáva počas celého roka. Treba sa len rozhodnúť, či chcete vidieť Mongolsko počas mrazivej zimy alebo počas leta, kedy teploty vystúpia aj na +35°C. Drvivá časť turistov ide do Mongolska v období od júna do septembra. Ak sa teda rozhodnete cestovať v lete, je dobré kúpiť si lístok dopredu.

Kde si ho môžem kúpiť?

Je to veľmi jednoduché. Ak cestujete smerom z Ruska do Mongolska, lístok kúpite na oficiálnej stránke ruských železníc – http://pass.rzd.ru/main-pass/public/en Zaregistrujete a kúpite si lístok cez internet. Pozrite si nielen číslo vlaku, ale vyberte si aj konkrétne miesto. Pozrieť si môžete aj to, cez ktoré mestá vlak pôjde, kde bude stáť a ako dlho. Najčastejšie vlaky idú na trase Irkutsk – Ulanbátor, číslo vlaku 364. Tieto lístky si treba však kúpiť čo najrýchlejšie, lebo vlaky sú rýchlo vypredané miestnymi cestovnými kanceláriami. Predaj lístkov sa otvára 45 dní pred odchodom.

Treba upozorniť na jednu vec. Medzinárodné vlaky stoja cca. 6,5 hodiny na Rusko – mongolskej hranici. Často sa stáva, že polovicu času, musíte stráviť uzavretý v kupé a vtedy klimatizácia nie je pustená. Dá sa to obísť – viď nižšie.

Ak by ste nedokázali kúpiť lístok na tento priamy spoj, netreba sa obávať. Ten istý vlak 364, ide s väčším počtom vagónov do pohraničného mesta Naushki. Tam väčšina vagónov končí. Vy následne nastúpite do autobusu za cca. 300 RUB a odveziete sa k hraniciam cca 12 kilometrov.

Hranica je otvorená od rána do zotmenia. Hranicu nie je možné prekročiť pešo, ale iba v aute. Sú tam však taxikári a každý pasažier zaplatí v prepočte cca. 5 EUR za prechod. Na mongolskej strane si zoberiete ďalšiu dopravu za cca. 5 EUR do najbližšieho mesta so železničnou stanicou Sukhebator.

Tento spôsob prepravy je rýchlejší a stále lacnejší, ako keby ste si zobrali medzinárodný vlak.

Ak cestujete smerom do Číny z Mongolska, lístok si rezervujte dopredu. Môžete to spraviť cez túto overenú cestovnú kanceláriu. Napíšte na info@bluemongolia.com.

Lístok do Číny treba čo najskôr objednať. Tieto vlaky sa rýchlo vypredajú. Alebo to môžete spraviť tak, že sa odveziete do pohraničného mesta Dzamyn – Ude a prekročíte hranicu po zemi. Je to rýchlejšie a lacnejšie. Dopravu do Pekingu môžete vyriešiť potom dvojakým spôsobom. Autobusom alebo vlakom.

Ako sa vo vlaku spí a ako vyzerá vlak?

Vlak je rozdelený na niekoľko kategórií:

  • trieda – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte pocit komfortu. Týchto vagónov je veľmi málo. Väčšinou na trase Ulanbátor – Peking.
  • trieda kupe – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo ste stále spolu.
  • trieda plackartny – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Alebo keď si niekto otvorí sardinky s cibuľou, a verte, že to určite niekto urobí, budete to cítiť. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.
Druhá trieda v mongolskom vlaku

Druhá trieda – uzavreté kupé – v mongolskom vlaku

img_7244

Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vždy dostanete na cestu čistú plachtu, obliečky a malý uterák. V každom vagóne sa nachádzajú spoločné toalety a umyvárky so studenou tečúcou vodou. Sprcha sa vo vlaku väčšinou nenachádza.

Je to bezpečné?

Cestovanie v Mongolsku patrí medzi bezpečné zážitky a počas našich ciest sa nikdy nič nestalo, nikdy sme neboli okradnutí. Neznamená to, samozrejme, že sa to nemôže stať. Najväčšie riziko hrozí v otvorených kupé plackartny.

Jedlo

Odporúčame si kúpiť jedlo do vlaku. Ak sú reštauračné vozne, tak sú predražené a jedlo nepatrí medzi gurmánske zážitky. Na staniciach väčšinou predávajú polotovary alebo čínske zalievané polievky.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Spája väčšie mestá a rezervácia je potrebná. Mongolské aerolínie nájdete na stránke – http://www.miat.com/. Mongolsko je veľmi rozsiahla krajina. Hoci cestná doprava saza posledných pár rokov výrazne zlepšila, stále vám výrazne ušetrí čas letecká doprava (napr. medzi mestami Uglii – Ulanbátar, čo autom/autobusom môže trvať aj dva dni).

 

Vlaky

Pozri vyššie – doprava do Mongolska.

 

Autobusy

Cesty v Mongolsku začínajú byť lepšie, ale stále sú horšie ako v Rusku alebo v Číne. Odporúčame preto ísť – pokiaľ sa dá – vlakom. Napríklad do západnej časti Mongolska trvá cesta min. 48 hodín. Keď naprší, tak aj dlhšie. Plánujte preto vždy s dostatočnou časovou rezervou.

Niektoré úseky sú však spojené kvalitnou novovybudovanou cestou, napr. Ulanbátar – Mörön, Ulanbátar – Kharkhorin, Ulanbátar – hranica s Čínou.

Autobusové stanice sú v každom meste. Lístky je lepšie kupovať deň dopredu, aby ste mali miesto a pohodlie. Čím menšie mesto, tým väčšia pravdepodobnosť, že lístok bude rýchlo vypredaný. Ak cestujete z Ulanbátaru, autobusové stanice sú veľmi dobre organizované a v okienku s lístkami často vedia aj po anglicky. Ceny sú podobné ako za naše vzdialenosti medzi mestami.

  • Ulanbátar – Kharkhorin: 4-5 hodín
  • Ulanbátar – Darkhan: 4 hodiny
  • Ulanbátar – Mörön: 10-12 hodín, väčšinou idú nočné spoje. Lístok si kúpte dopredu.
  • Ulanbátar – Dzamyn Ude: cca. 7 hodín, cena cca 10 eur
  • Ulanbátar – Ulgii – cca 48 hodín, cena cca 45 eur

 

Medzimestské taxíky

Medzi týmito mestami idú aj taxíky, ktoré vyrážajú, keď sa zaplnia. Sú o niečo drahšie, ale rýchlejšie a pohodlnejšie. Najrýchlejšie sa taxíky zaplnia ráno.

 

Stopovanie

V Mongolsku sa veľmi dobre stopuje. Nie je síce tak veľká premávka medzi mestami, ale auto chytíte veľmi rýchlo. V Mongolsku je však zvykom dávať za odvoz peniaze. Ak je cesta okolo 150 kilometrov, tak asi 4 eurá. Aby nedošlo k nedorozumeniam, pred nástupom do stopnutého auta sa radšej spýtajte, či vás zoberú zadarmo alebo chcú peniaze a ak áno, koľko.

 

Vlastným autom

V poslednom čase sa rozmohlo cestovanie vlastným autom. Počas našej cesty sme stretli mnoho cestovateľov, ktorí cestovali vlastnou dopravou zo svojej domovskej krajiny. Ak máte pocit, že mali rôzne upravené vozidlá, ste na omyle. Boli to klasické mestské autá. Veľmi jednoducho sa dá dostať po kvalitných cestách cez Rusko do Mongolska. Ak nemáte terénne auto, nemôžete rozmýšľať nad cestami mimo asfaltu. Ale tam  sa vyberá aj tak málo ľudí.

 

Prenájom auta

V Mongolsku a to hlavne v Ulanbátare sa dá prenajať auto. Prenájom na deň stojí od 100 USD. Ak ste štvorica ľudí, je to ekonomické cestovanie. Pri prenájme si dávajte pozor, aby auto malo neobmedzený počet kilometrov. Vzdialenosti v Mongolsku sú totiž veľmi veľké. Nezabudnite tiež na kvalitnú poistku.

Mongoli sa vyhýbajú cestovaniu v noci kvôli voľným stádam koní a tie večer nie sú osvetlené. 🙂