Malajzia

NA MALAJSKOM POLOSTROVE:

Kuala Lumpur

Hlavné mesto krajiny patrí medzi najmodernejšie na malajskom polostrove. I keď nedosahuje krásu Singapuru a atmosféru Bangkoku, predsa sa tu treba zastaviť. Ak začínate vašu cestu po JV Ázii práve v Malajzii, na 99 percent pristanete práve v KL, čiže v Kuala Lumpur.

 • Petaling street – ulička v čínskej štvrti s reštauráciami, obchodmi a čínskymi chrámami.
 • Jamek mešita – jedna z najstarších mešít z roku 1909, patrí medzi najkrajšie architektonické diela v KL.
 • Masjid Negara – najväčšia mešita v Kuala Lumpur postavená v roku 1965. Má kapacitu 15 tisíc ľudí.
 • Merdeka námestie – hlavné námestie v KL, kde bola prvýkrát vztýčená vlajka 31.8.1957. Okolo hlavného námestia sú krásne staré koloniálne budovy z čias anglickej nadvlády.
 • Batu jaskyne – tieto hinduistické jaskyne sa nachádzajú 13 km od centra mesta. Do hlavnej jaskyne vedie 272 schodov. Odporúčame ísť sem počas hinduistických sviatkov.
 • Dvojičky – mrakodrapy vysoké 451,9 m sú symbolom Malajzie. Istý čas to bola najvyššia budova na svete. Pre návštevu budovy je lepšie rezervovať si lístok vopred – http://www.petronastwintowers.com.my/. Má to však jednu nevýhodu: keď je zlé počasie a neuvidíte nič, nie vždy je možné vrátenie lístka alebo zmeny termínu. Na druhej strane, ak si lístok nekúpite vopred, v rade môžete čakať aj niekoľko hodín.
 • Kuala Lumpur tower – ide o druhú vežu v KL. Je 421 m vysoká a jej výhodou je, že na túto budovu nečaká toľko ľudí a máte krásny výhľad na dvojičky.

 

George town

Na ostrove Penang sa nachádza tento koloniálny skvost. Je pomenovaný po britskom panovníkovi Jurajovi III. Mesto bolo založené východoindickou spoločnosťou ako východiskový bod na obchodovanie na polostrove s miestnymi sultanátmi. Dnes tu môžete obdivovať anglickú koloniálnu architektúru, čínsku štvrť, štvrť Little India, ale aj obchodné domy bohatých Číňanov, ktorí tu za éry Angličanov pôsobili.

 

Langkavi

Súbor 99 ostrov v Andamanskom mori, kde nájdete nielen oddych na krásnych plážach, ale aj aktivity ako potápanie, výstupy k vodopádom a pod. Na oficiálnej stránke nájdete nielen trajekty, ale aj mapu s miestami, ktoré treba vidieť – http://www.mylangkawi.com/.

 

NA OSTROVE BORNEO:

Sem odporúčame ísť všetkým, ktorí okrem oddychu na plážach hľadajú aj aktivity.

Kota Kinabalu

Východiskovým bodom na Borneu je mesto Kota Kinabalu. Samotné mesto nie je príliš oslňujúce. Z tohto mesta sa dostanete ku všetkým podstatným miestam na malajskej strane Bornea. Kota Kinabalu má nespočetné množstvo cestovných kancelárií, v ktorých si môžete rezervovať rôzne výlety. Mestské pláže nepatria k tým úchvatným.

 • Večerné trhy – asi najživší trh na svete, čo sa týka morských príšer. Jednak tu predávajú rôzne druhy rýb od žraloka cez tuniaka až po krevety, a jednak sa tu môžete dosýta najesť tých najlepších kreviet či langúst za smiešne ceny. Samozrejme, ceny treba zjednávať.
 • Ostrovy Sulug, Manukan, Mamutik – nachádzajú sa neďaleko Kota Kinabalu. Stačí prísť do prístavu a kúpiť si spiatočný lístok na jeden z ostrovov. Je viac-menej jedno, ktorý ostrov si vyberiete, pretože všetky sú pekné s čistým morom a bielym pieskom. Plavba trvá cca. 20 minút.

 

Vrch Kota Kinabalu

Tento vrch vysoký 4 096 m.n.m. patrí k najvyšším v Malajzii. Výstup je v podstate šlapací výkon a dá sa spraviť za 2 dni. Budete potrebovať permit, ktorý získate na tejto adrese webovej stránke – http://www.mountkinabalu.com/. Nájdete tam aj najnovšie informácie o dianí na cestách a odporúčania.

 

Historická železnica

Od roku 1900 premáva historická parná železnica postavená ešte Angličanmi – http://www.sabahtourism.com/destination/north-borneo-railway).

 

Sandakan

Z Kota Kinabalu sem lietajú lietadlá, autobusom to trvá cca. 8 hodín. Samotné mesto za veľa nestojí, ale musíte sem prísť, ak chcete zažiť tieto atrakcie:

 • Korytnačí ostrov – jednoznačne TOP destinácia a nezabudnuteľný zážitok! Ostrov sa nachádza 40 km od Sandakanu. Len okolo 50 ľudí denne má možnosť navštíviť tento ostrov, kde uvidíte ako korytnačky v noci kladú vajcia, ako sa liahnu a budete sa cítiť ako Robinson Crusoe. Verte, že to stojí za to! Treba si však rezervovať celý výlet v dostatočnom predstihu. Čím skôr tým lepšie. Informácie, ale aj autorizované CK nájdete na tejto adrese – http://www.sabahtourism.com/destination/turtle-island-park. Výlet trvá 2 dni a jednu noc.
 • Sepilok orangutan – miesto, kde môžete vidieť orangutany v prirodzenom prostredí. Prístupné ráno a poobede. Viac info na – http://www.sabahtourism.com/destination/sepilok-orangutan-rehabilitation-centre.

 

Labuan

Ďalší krásny ostrov, ktorý je najmä o oddychu na plážach. Zároveň je to miesto, kde je nulová daň a chodí sa sem hlavne na party. Spojenie do Kota Kinabalu loďou trvá cca. 3 hodiny a do Bruneja cca. 90 minút. Viac info o ostrove na – http://www.labuantourism.com.my/.