Malajzia

Doprava do Malajzie

V rámci Malajzie sa prilieta hlavne do Kuala Lumpur. Lieta sem väčšina európskych leteckých spoločností. Ak by letenka bola drahšia, skúste pozrieť let do Bangkoku a následne si nájdite let cez leteckú spoločnosť Air Asia.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Najpopulárnejší dopravca v Ázii, ktorý už neraz vyhral cenu za najlepšiu leteckú nízkonákladovú spoločnosť, je práve Air Asia – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1. Netreba sa báť výrazu „nízkonákladový“. Letecká spoločnosť je presne taká istá ako klasické aerolínie, ale za stravu na palube si platíte. Žiadne boje o váhu, dopredu vytlačené letenky, ako to poznáme pri európskych nízkonákladovkách. Air Asia lieta aj do Austrálie, Indie, Nepálu, Japonska, ale hlavne v rámci Malajzie. Majú minimálne meškania a počas nášho cestovania boli vždy presní. Air Asia je cenovo veľmi prijateľná. Platí, že čím skôr urobíte rezerváciu, tým lepšiu cenu budete mať. Air Asia má excelentné spojenia s časťou Borneo.

 

Vlaky

Malajzia patrí ku krajinám, ktoré si zakladajú na modernosti v doprave, rýchlosti a hlavne aby bolo všetko komfortné. Malajzia je krajina, v ktorej komfort cestovania vlakom patrí k najvyšším na svete. Vlak sa oplatí na dlhšie vzdialenosti s možnosťou prespania.

Vlaková sieť je napojená na thajskú a singapurskú. Dá sa teda cestovať na trase Singapur – Kuala Lumpur – Bangkok (viac informácii nájdete v časti Doprava – Thajsko).

Kúpa lístka

Je to veľmi jednoduché. Lístok na vlak si kúpite buď na oficiálnej stránke malajských železníc, kde nájdete aj mapku, ceny a odchody – http://www.ktmb.com.my/ alebo aj na stránke – http://www.easybook.com/train. Lístky sa začínajú predávať 60 dní pred daným dňom odchodu. Ak cestujete do Thajska, je nutné kúpiť si lístok vopred. Nespoliehajte sa na to, že v deň vášho odchodu lístok kúpite.

Triedy vlaku

  • L (deluxe) – 1-2 postele s vlastnou sprchou, toaletou a klimatizáciou. Nie sú v každom spiacom vlaku.
  • S – 2. trieda, horná a dolná posteľ pozdĺž uličky. Postele majú aj záves na vytvorenie privátu. Klimatizovaný vagón, kde sa nachádza aj WC a umývarka so studenou tečúcou vodou. Ako to vyzerá?
  • 1 – 1. trieda vo vlaku na sedadlo. Luxusné sedadlá s možnosťou maximálneho sklápania a s priestorom na nohy. Vagón je klimatizovaný. Odporúčame na dlhé presuny cez deň.
  • 2 – 2. trieda vo vlaku na sedadlo. Pohodlné, klimatizované.
  • 3 – 3. trieda vo vlaku na sedadlo. Základný štandard.

Lístok v 1. triede či už do lôžkovej časti alebo na sedadlo, vás na železničných staniciach oprávňuje k oddychu vo VIP First class lounge.

 

Autobusy

Aj tu patrí Malajzia medzi lídrov v komforte. Kvalitné cesty, perfektné čisté a klimatizované autobusy vám cestu nielen spríjemnia, ale aj poskytnú priestor na oddych. Ak si chcete kúpiť lístok vopred, informácie nájdete na tejto stránke – http://www.easybook.com/. Ceny sa pohybujú podľa toho, koľko miest má autobus celkovo. Existuje trieda Executive s 19 miestami, čo znamená, že máte veľa miesta a maximálne sklápacie sedadlo. Čím viac má autobus miest, tým menej komfortu. Ale aj keby ste si zobrali autobus s najmenším komfortom, stále to dosahuje veľmi vysokú kvalitu.

 

Trajekty

Malajzia je aj o námornej preprave medzi ostrovmi, napríklad ak idete z Kota Kinabalu do Labuanu alebo do Bruneja, Indonézie, Singapuru. Lístky kúpite na tejto adrese – http://www.easybook.com/ferry#. V prípade, že vám ide o väčší komfort, odporúčame kúpiť si lístky vopred. Inak kúpite lístky viac-menej bez problémov. Ak náhodou prestupujete v prístave na inú loď a máte veľa času, prístavy majú často miestnosť na uskladnenie batožiny za poplatok.