Laos

Luang Prabang

laos

Bývalé hlavné mesto Laosu, ktoré má populáciu iba 25 tisíc obyvateľov, patrí medzi najpríjemnejšie mestá v Ázii. Desiatky budhistických chrámov pri brehoch rieky Mekong oceníte hlavne pri západe Slnka, keď je modlitba v starom jazyku páli. Večer je mesto plné príjemných reštaurácií so skvelou kuchyňou. Nemali by ste vynechať:

 • Haw Kham – bývalý kráľovský palác, ktorý je dnes múzeom. Otvorený je každý deň okrem utorka.
 • Ranné milodary mníchom – každý deň o 5.30 vychádzajú mnísi z rôznych kláštorov, aby v tichosti prevzali milodary – hlavne ryžu a iné jedlo – od veriacich. Každý kláštor má svoju stanovenú trasu a určite jedna z trás bude viesť v blízkosti vášho hotela či guest houseu. Dá sa fotiť a filmovať, ale hlavne si to užite. Je to tradícia, ktorá sa v rámci Ázie najviac udržuje práve v meste Luang Prabang.
 • Phou Si – hlavný vrch v meste, z ktorého je pekný výhľad na rieku Mekong, mesto a prírodu.
 • Vat Xieng Toung – najstarší chrám v meste, večer tu je modlitba v starom jazyku páli.
 • Vodopád Kuang si – asi hodinu jazdy od mesta Luang Prabang je nádherný vodopád. Už len cesta sem je zážitkom. Vo vodopáde sa dá aj kúpať. Dostanete sa sem na motorke, ktorú si môžete prenajať v meste, alebo cez motor taxikárov.
 • Tad Se – asi najkrajšie vodopády v okolí, ktoré pripomínajú turecké Pamukale. Vodopády sa rozlievajú v lese a dá sa tu medzi nimi prechádzať. Ak však prídete okolo mája, tieto vodopády môžu byť v tom čase takmer úplne vyschnuté.
 • Jaskyne Pa kou – asi 1,5 hodiny jazdy autom alebo 1 hodina cesty loďou po rieke Mekong vás zavedie k jaskyniam, v ktorých nájdete zobrazenia Budhu.
 • Trhovisko – ranný trh je zaujímavý svojou pestrosťou, nájdete tu okrem iného aj sušené sršne. Večerný trh na hlavnej triede je tiež veľmi pestrý.
 • Veľmi populárne sú tu kurzy varenia.

 

Vang Vieng

Skôr dedina na ceste medzi Luang Prapang a Vientiane je určená pre tých, ktorý majú radi prírodu a prechádzky medzi ryžovými políčkami a jaskyňami s čírou vodou. Táto bývalá letecká základňa amerických síl počas vietnamskej vojny je dnes miestom plný barov, kde sa stretávajú cestovatelia a rozoberajú svoje plány kam ísť. Nádych 70 rokoch tu stále je. Odporúčame si prenajať bicykel a prejsť si celé okolie. Takmer každá požičovňa bicyklov má mapu, kde čo nájdete.

 

Vientiane

laos

Pha That Luang

Hlavné mesto krajiny, ktoré možno zaujme menej ako Luang Prabang, ale je ideálnym východiskovým bodom do ďalších krajín JV Ázie.

 • Putuxai – Víťazný oblúk. Betón, z ktorého je postavený, mal byť využitý na stavbu letiska. Putuxai dnes slúži hlavne ako vyhliadkový bod na mesto.
 • Wat Si Saket – asi najstarší chrám v meste, ktorý je dnes múzeom a kde nájdete množstvo zobrazení Budhu.
 • Čierna stupa – jedna z najstarších stúp v meste v blízkosti americkej ambasády.
 • Pha That Luang – národný symbol krajiny asi 2 kilometre od centra mesta. Pozlátená stupa z roku 1566.
 • Nábrežie Mekongu – večer je miesto plné reštaurácii a barov. Odporúčame ochutnať mekongskú rybu.
 • Strelnica Vientiane Capital Shooting Federation – moderná strelnica, kde si môžete zastrieľať so zbraňou podľa vlastného výberu. Strelnica sa nachádza trochu mimo mesta, ideálne je zobrať si motorku (mapa). Cena sa pohybuje od 10 000 kipov/náboj v závislosti od toho, akú zbraň si vyberiete.

 

Huay Xai

laos

Hraničné mesto s Thajskom pri meste Chinag Khong na brehu rieky Mekong. Slúži nielen ako vstupná brána pre tých, ktorí sa chcú plaviť po Mekongu do Luang Prabang v celkovej dĺžke 235 kilometrov, ale aj ako možnosť navštíviť jeden z najzachovalejších pralesov v juhovýchodnej Ázii. Veľa cestovateľov cez mesto iba prejde, ale keď tu zostanete jeden deň, oceníte to.

 • Trhy v Laose patria medzi zaujímavé a tento patrí k nim.
 • Pevnosť Carnot – z čias francúzskej nadvlády, keď Laos patril do Indočíny.
 • Bokeo – prírodná rezervácia pralesa, kde môžete vidieť 60 metrov vysoké stromy, trekovať v džungli, prespať v korunách stromov a presúvať sa medzi údoliami na lanovej dráhe (tzv. zipline), pričom sa budete pozerať do hĺbky až 100-200 metrov. Tieto dobrodružné výlety do džungle usporadúva kancelária Gibbon Experience, ktorú nájdete v strede tohto malého mesta. Viac sa dočítate v blogovom článku.

 

Luang Namtha

Toto malé mesto leží v blízkosti čínskej, vietnamskej a thajskej hranice. Je nielen ideálnym miestom na presun do týchto krajín, ale aj na treky k horským etnikám, ktoré sa tu nachádzajú. Na mieste sú kancelárie, ktoré poradia, ale aj zabezpečia, ktorý trek je možné uskutočniť. V zásade ide o túry medzi ryžovými poliami a v horách od 1 do 4 dní.

 

Thakhek

laos

Chcete zažiť netradičné dobrodružstvo? Čo tak sa prejsť cca 500 kilometrov na motocykli cez krásne prostredie vysokých hôr, ryžových polí a cez fotogenické dedinky? Je to jednoduchšie ako si myslíte. V meste Thakhek sa dajú prenajať malé motorky resp. skútre. Verte, že Laos žije na takýchto motorkách, takže aj keď sú malé, veľa vydržia. Cesta trvá v priemere 4 dni, ale všetko závisí od vašej rýchlosti. Táto trasa sa stáva čoraz populárnejšou v Laose. Počas výletu môžete odbočiť k niekoľkým jaskyniam a jazierkam. Určite nevynechajte jaskyňu Kong Lor, ktorá je dlhá 7 km, prevezú vás v nej na malom motorovom člne. Odporúčame tiež odbočku na tzv. Cool Springs, jazierko, v ktorom sa počas horúceho dňa príjemne schladíte. Podrobnejšie informácie sa dočítate na našom blogu.

Aký je rozpočet na osobu/deň?

 • prenajatie skútra cca. 10 USD/deň
 • benzín cca. 4 USD/deň
 • ubytovanie cca. 4 USD/deň
 • jedlo (vrátane nejakého piva) cca. 8 USD/deň

 

Phonsavan – Planina džbánov

laos

Jedno z najstarších pohrebísk z doby železnej. Miesto je pod ochranou UNESCO. V okolí Phonsavanu sa nachádza niekoľko nálezísk s kamennými džbánmi. Asi najzaujímavejšie sa nachádzajú na juhu od mesta cca. 15 kilometrov. Miesto môžete navštíviť tak, že si buď prenajmete motorku (10 USD/deň), alebo pôjdete na miestny organizovaný výlet, čo vyjde na cca. 14 USD/osoba. V okolí mesta sú okrem toho pozostatky z „tajnej“ vojny, napríklad tanky. Treba upozorniť aj na fakt, že v okolí sa ešte stále nachádza nevybuchnutá munícia. Rizikové miesta sú však riadne označené výstražnými tabuľami. Nemusíte mať obavy, že niečo vybuchne, len nechoďte tam, kde sú tabule s upozornením.

 

Champasak

Neďaleko mesta je pamiatka resp. chrám z čias Angkorskej ríše, ktorá je tiež pod ochranou UNESCO. Volá sa Wat Phu.

 

4 tisíc ostrovov – Don Det

laos

Na juhu Laosu nájdete desiatky ostrovov na rieke Mekong. Je to miesto, ktoré je vyhľadávané backpackermi a známe svojou atmosférou.  Najviac navštevované je okolie Don Det, ktorý je plný reštaurácii a barov. Napriek tomu, je to najlacnejšie miesto v Laose, pokiaľ ide o ubytovanie. Vlastnú chatku nájdete už od 3 eur, jedlo a zábava sú tiež pomerne lacné. Za atrakcie však zaplatíte veľa, ak nie najviac v Laose – napríklad sladkovodné delfíny, vodopády. Nielen, že platíte 5-krát vyššie vstupné ako domáci, ale musíte zaplatiť aj nezmyslené miestne poplatky ako napríklad za prechod cez most či za vstup do dediny.