Kirgizsko

Biškek

Toto mesto určite nevyhrá súťaž o najkrajšie mesto sveta, ale napriek tomu by ste mu mali venovať jeden deň. Mesto je plné zelených parkov, širokých tried a pomníkov. Určite navštívte múzeum venované veľkej októbrovej revolúcii, sochu Lenia, ale aj Marxa a Engelsa, či pomník postavený vojakom z druhej svetovej vojny. Miestny zábavný park sa dá využiť napríklad na to, že z miestneho ruského kolesa je krásny výhľad na mesto.

 

Ala Archa

Národný park vzdialený asi 35 km od hlavného mesta Biškek. Na rozlohe asi 20 hektárov  tu máte možnosť vidieť až tretinu všetkej kirgizskej flóry. Ala Archa je vhodným miestom na treking, vychádzky a skvelé panoramatické výhľady na zasnežené pohoria Ťanšanu.

 

Burana

Alebo minaret neďaleko mesta Tokmok a asi 80 km od Biškeku na severe krajiny. Minaret stojí na mieste, kadiaľ kedysi viedla hodvábna cesta. Minaret bol pôvodne 45 m vysoký, ale postupne ho poškodzovali mnohé zemetrasenia, takže dnes má výšku už iba 25 m. Miestne múzeum je síce malé, ale zaujímavé.

 

Izzyk-Kul (Issyk-kuľ)

Najväčšie jazero v Kirgizsku a druhé najvyššie alpínske jazero na svete s priezračnou vodou. Nachádza sa 3 hodiny cesty od hlavného mesta. Za ideálneho počasia budete mať krásny výhľad na zasnežené predhorie Ťanšanu.

kirgizsko

Foto: Travelistan

 

Cholpon-Ata (Čolpon-Ata)

Mesto ležiace na severnom brehu jazera Izzyk Kul (Issyk-kuľ). Nájdete tu starodávne nástenné obrazce na asi 70 kameňoch, pričom niektoré tieto petroglyfy siahajú až do roku 800 pred n.l.. Môžete sa tu tiež kochať krásnymi pohľadmi na zasnežené hory. Ak chcete prespať pri jazere Izzyk Kul, toto mesto je na to najideálnejšie. Počas letných mesiacov je Cholpon-Ata letoviskom. Odporúčame privstať si na východ Slnka nad jazerom Izzyk Kul.

kirgizsko

Foto: Travelistan

 

Karakol

Štvrté najväčšie mesto Kirgizska. Každú nedeľu od  7.00 do 10.00 hod. sa tu koná trh so zvieratami. Najlepšie je prísť čo najskôr, aby ste zažili ten vzrušujúci ruch. Karakol má asi najživšie trhovisko v krajine.

Kirgizsko

 

Kočkor

Untitled-38

Foto: Judita Nagyová

Ak plánujete niekoľkodňový výlet na koňoch do kirgizských hôr, potom Kočkor je ideálne miesto pre vás. Napriek tomu, že v dedine nie je takmer nič, odtiaľto sa vyráža na 3-4 dňové túry do okolitých hôr. Pochopiteľne všetko si môžete vybaviť už v hlavnom meste Biškeku, ale dá to aj na mieste a možno tak aj ušetríte. Nie sú tu žiadne cestovné kancelárie, takže treba jednoducho opýtať miestnych. Znalosť ruštiny je určite potrebná, ak si chcete niečo vybaviť. Prenájom koňa na deň stojí približne 20 EUR. Prespáva sa buď v jurtách, alebo vo vlastných stanoch.

 

Tash Rabat

Untitled-39

Pamiatka číslo jedna v Kirgizsku! Jeden z najlepšie zachovaných karavansarajov v krásnom prostredí hôr. Dokonca sa tu dá prespať resp. neďaleko vo vlastnom stane. Večer máte nad sebou miliardu hviezd. Unikátnosť miesta je aj v tom, že sem vedie veľmi zlá cesta, a preto nie je ešte preplnené turistami. Miesto sa nachádza neďaleko mesta Naryn.

 

Ťanšan

Untitled-40

Foto: Judita Nagyová

V preklade snežné hory. Ak chcete ísť na horskú turistiku, tak najčastejšie sa robia výlety práve do týchto hôr. Všetko závisí od vášho výberu a od toho, koľko dní máte k dispozícii. Jednoznačne odporúčame využiť služby niektorej z cestovných kancelárií v Biškeku. Keď ste skupina ľudí, cena sa dá veľmi výrazne zjednať. Užijete si tiež prenocovanie v jurtách alebo vo vlastných stanoch.

 

Inylchek ľadovec

Druhý najväčší ľadovec v Kirgizsku s výhľadom na vrch Pobeda (7 439 m) a Khan Tenger (6 995 m). K ľadovcu sa robia túry a je najlepšie prísť sem cez miestnu CK, ktorá vie uskutočniť až dvojtýždňové túry za omnoho menšie ceny ako napríklad v Nepále. Výhodou tohto regiónu je malé množstvo turistov.

 

Khan Tengri (7 010 m) a Lenin Peak (7 134 m)

Tieto štíty patria medzi najvyššie v Kirgizsku. Výstupy na tieto dve hory sú možné cez miestne CK. Stáva sa to čoraz populárnejšou aktivitou, ale cena takéhoto výstupu je v porovnaní s inými (napríklad v Himalájach) oveľa nižšia. Odporúča sa jednoznačne fyzická pripravenosť a skúsenosť v horskom prostredí.

 

Špeciálna aktivita: heli-ski

Kirgizsko sa stáva čoraz populárnejšou destináciou pre tzv. heli-ski, čiže adrenalínový zážitok, keď vás na zasneženú horu vyvezie vrtuľník a vy potom zlyžujete dole. Opäť platí, že cenovo je to výhodnejšie v porovnaní napríklad s Európou alebo ruskou Kamčatkou. Najlepšie obdobie pre túto aktivitu je februára do apríla. Heli-ski je najlepšia voľba pre skupinu ľudí.

 

World Nomad Games 2018

Kirgizi sú veľmi hrdí na svoju nomádsku minulosť. Pravidelne usporadúvajú nomádske hry nielen na vidieku, ale aj v celoštátnom, medzinárodnom meradle. Nenechaj si ujsť podujatie World Nomad Games, na ktoré pozývajú súťažiacich z mnohých krajín s kočovnou minulosťou resp. prítomnosťou. Zúčastňujú sa ho súťažiaci z Mongolska, Kazachstanu, Kirgizska atď. a v rôznych kategóriách (lukostrelba, preteky na koňoch, zápasenie, kok-boru a pod.). Pre aktuálne informácie sleduj oficiálnu stránku: http://worldnomadgames.com/en/.

kirgizsko

Dedinský festival nomádskych hier v dedinke Tamchy. Foto: Travelistan