Kirgizsko

Je potrebné neustále sledovať situáciu na hraničných priechodoch a vopred zistiť, ktoré sú aktuálne otvorené. Aj keď sa včera zdalo, že na hraniciach nebol je problém, dnes už môžu byť uzavreté. Uvádzame hraničné priechody, ktoré by mali byť s najväčšou pravdepodobnosťou otvorené:

S Čínou

  • Torugart – jednoznačne najzaujímavejšia a hlavne legendárna hranica, cez ktorú kedysi viedla hodvábna cesta. Ale pozor! Hranica je otvorená od pondelka do piatka od 10:00 do 17:00, od mája do konca septembra, ale môže byť aj v októbri v závislosti od množstva napadaného snehu. Autobusová linka Biškek – Kašgar je len pre miestnych a cudzinci musia prejsť individuálne. To znamená, že si musíte prenajať z Narynu auto, ktoré vás odvezie na hranice. To by ešte nebol problém, ale musíte mať zabezpečenú dopravu z čínskej strany do Kašgaru cez miestu CK v Kašgare. Ak nemáte, čínsky colník vás nepustí ani napriek tomu, že budete mať víza. Žiadne taxíky tu nie sú. Celkovo vás to vyjde okolo 400 EUR. Ak ste skupina, náklady sa vám výrazne znížia.
  • Irkeshtam – najschodnejšia hranica. Existuje autobusová doprava z mesta Oš do Kašgaru a cesta trvá 1-2 dni. Alebo môžete ísť spoločnými taxíkmi z Ošu, ktoré vás odvezú na hranice s Čínou. Žiadne cudzie autá nesmú vstúpiť na čínske územie. Ak chcete všetko stihnúť za jeden deň, musíte vyraziť veľmi skoro ráno. Hraničný priechod je otvorený od pondelka do piatka a zvykne byť otvorený aj celoročne. Ak však nasneží, uzatvoria ho.

Poznámka k Číne: Západná časť Číny je jedna z najuzavretejších. Ak teda plánujete svoju cestu v období čínskych sviatkov ako sú 1. máj a 1. október, počítajte aj s tým, že hranice uzavrú hoci aj 2 týždne pred danými sviatkami. Nezabúdajte tiež, že v celej Číne sa riadia podľa rovnakého času ako v Pekingu!

 

S Tadžikistanom

  • Kyzylart – Bor Dobo: na ceste medzi mestami Oš – Murghab. Na vstup do Tadžikistanu potrebujete GBAO permit, ktorý vás oprávňuje na prejazd cez pamírsky región (Gorno-Badakhšan autonómna oblasť). Povolenie (permit) získate buď ešte vtedy, keď žiadate o víza do Tadžikistanu, alebo aj na ambasáde v Biškeku. Vydáva sa na presný deň vstupu do pamírskeho regiónu. Cesta Oš – Murghab v spoločnom aute trvá od 16-30 hodín a stojí od 30-50 EUR/osoba.
  • Batken – Isfara: doposiaľ je to najjednoduchší hraničný priechod medzi týmito krajinami. Medzi mestami Oš – Khujand. Cesta s formalitami zoberie okolo 8 hodín.

 

S Uzbekistanom

Medzi Biškekom a Taškentom premávajú autobusy aj vlaky, ale prechádzajú cez Kazachstan a na to potrebujete kazašské víza. Ostatné hraničné priechody vedú cez Ferganskú dolinu (Fergana Valley) a tá pre cudzincov nie je vždy priechodná z Uzbeckej strany.

Najlepší priechod bol doteraz Uch – Kurgan, na ceste medzi Karakol a Namangan. Najlepšie je však asi preletieť do Uzbekistanu. Letenka Biškek  – Taškent stojí okolo 80 EUR.

 

S Kazachstanom

Je veľa hraničných priechodov, ale ten najistejší je hneď vedľa mesta Biškek. Z Biškeku idú maršrutky priamo do Almaty za cca. 15 EUR. Cesta trvá cca 3,5 hodiny po kvalitnej ceste.