Kirgizsko

Doprava do Kirgizska

Najlepšie letecké spojenia do Kirgizska ponúkajú letecké spoločnosti Aeroflot a Turkish Airlines.

Pozor! Moskva má tri medzinárodné letiská: Domodedovo, Šeremetevo a Vnukovo. Ak letíte povedzme do Moskvy a následne do Biškeku, pozrite sa, či odlietate z toho istého letiska, na ktorom ste pristáli. Ak by ste sa museli dopraviť na iné letisko, potrebujete nielen ruské víza, ale aj sa tam dopraviť. Letiská sú však od seba veľmi vzdialené. Napríklad cesta z letiska Domodedovo na letisko Šeremetevo môže trvať až 4 hodiny!

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Medzi mestami Oš a Biškek lietajú domáce aerolínie a ceny leteniek sa pohybujú okolo 50 EUR v závislosti od naplnenosti. Air Kyrgyzstan – http://www.air.kg/ lieta pravidelne do Ošu, ale aj do Taškentu.

 

Maršrutky

V Kirgizsku v zásade nenájdete klasické veľké autobusy. Používajú sa tu maršrutky, čiže akési minibusy alebo minivany. Premávajú síce v nepravidelných intervaloch, ale veľmi často. Je to vlastne jediný druh dopravy v Kirgizsku. Najlepšie sa cestuje ráno, kedy sa maršrutky rýchlejšie zaplnia a cesty nie sú plné. Ceny sú veľmi nízke a keď ste skupinka ľudí, nie je problém prenajať si hoci celú maršrutku pre seba. Cesty sú každým rokom kvalitnejšie, a to vďaka veľkým čínskym investíciám. Cesta smerom na čínske hranice je už takmer dokončená.