Kazachstan

Astana

Kazachstan

Výhľad z veže Bayterek

Moderné hlavné mesto krajiny, ktoré nahradilo bývalé hlavné mesto krajiny Almaty. Kvôli mnohým novým stavebným projektom by sme ho azda mohli nazvať aj „Dubajom“ Strednej Ázie. Astana bude dokonca hostiť Expo 2017. Mesto vás prekvapí svojou modernou architektúrou, širokými ulicami, najnovšími výškovými budovami, zaujímavým designom a modernými technológiami. Na navrhnutí a výstavbe modernej Astany sa podieľal najmä britský architekt Norman Foster. Astana predstavuje obrovský kontrast v porovnaní so zvyškom krajiny. Astana je určená najmä pre tých, ktorí hľadajú moderné metropoly. Mesto je známe aj klimatickými extrémami. V lete je tu +30°C a v zime –30°C. Zároveň je to najdrahšie mesto v Kazachstane. V Astane by ste mali navštíviť:

 • Veža Bayterek – Jeden z hlavných monumentov Astany je veža Bayterek, ku ktorej sa viaže zaujímavá kazašská legenda. Bayterek je strom života, ku ktorému letí vták šťastia Samruk, aby na ňom nakládol zlaté vajce. Vajce symbolizuje Slnko, nádej a život. Ale dole pri koreni stromu číha Aydakhar, zlý drak, ktorý chce vajce zožrať. Veža bola postavená v roku 2002 a je vysoká celkovo 97 metrov. Do haly („žltého vajíčka“) sa môžete vyviesť výťahom a budete mať výhľad na Astanu, najmä na prezidentský palác. Vstupné pre dospelú osobu je 500 KZT.
 • Palác mieru a súladu (Palace of Peace and Reconciliation) – 77 metrov vysoká pyramída mieru vyjadruje duch Kazachstanu, kde vedľa seba v mieri, harmónii a súlade existujú rôzne kultúry, tradície a reprezentanti rôznych národov. Pyramída obsahuje predovšetkým kongresové haly, okrem iného najmä na účely stretnutí najvyšších náboženských predstaviteľov sveta. V noci je pyramída efektne vysvietená.
 • Mešita Nur-Astana – Nová mešita postavená v roku 2008. Výška jej minaretov je 63 m, čo symbolizuje vek proroka Mohameda v čase, keď zomrel. Vstup do mešity je bezplatný.
 • Prezidentský palác Ak Orda – stavba paláca trvala tri roky a oficiálne bol otvorený v roku 2004.
 • Chan Šatyr – nákupné stredisko a zábavné centrum zajímavého designu. Jej šikmá kupola je postavená zo špeciálneho transparentného materiálu, ktorý zachováva vnútri špeciálnu mikroklímu.

 

Kurčatov

V rokoch 1949 až 1989 tu bolo vyskúšaných 456 jadrových bômb, čo bolo viac ako pri ideologickom nepriateľovi USA. Kurčatov sa nachádza asi 120 km od mesta Semipalatinsk (Semey). Mesto pôsobí ako mesto duchov, keďže takmer polovica všetkých obyvateľov odišla preč aj kvôli nejasnosti okolo radiácie. Uvidíte tam len rozpadnuté budovy a prázdne bytovky. Je to mietso pre tých, ktorých zaujímajú temné miesta. Doprava zo Semipalatinsku je ráno o 8.00 a o 12.30. Musíte tu však prespať. Jediný hotel je na ulici Olympijskaja vcene v prepočte 8 EUR za izbu.

 

Almaty

Bývalé hlavné mesto krajiny a z celého Kazachstanu asi aj najkrajšie. Nachádza sa predhorí Zailiysky Alatau. Mesto sa nazýva aj mestom jabĺk a patrí medzi mestá, v ktorých sa oplatí pár dní zostať. Ak by sme ho nazvali aj mestom parkov, nebudeme ďaleko od pravdy. Uvádzame niekoľko miest v rámci Almaty, ktoré sa oplatí navštíviť:

 • Panfilov park – s krásnym dreveným pravoslávnym kostolom, ale aj monumentálnym pamätníkom pre všetkých Kazachov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny.
 • Pomník nezávislosti – podľa tradície si tu mladomanželia zvyčajne vkladajú spoločne ruky do otlačku dlane prezidenta Kazachstanu.
 • Kok Tobe – vyjdite lanovkou na túto horu, z ktorej budete mať výhľad na celé mesto. Lanovku nájdete za hotelom Kazachstan.
 • rýchlokorčuliarska dráha Medeu – nachádzajúca sa neďaleko mesta. Na tejto dráhe padali svetové rekordy, keď tu kedysi trénovali sovietski rýchlokorčuliari. Dráha je v zime stále funkčná. Na miesto sa dostanete taxíkom za cca. 10 EUR, ale aj miestnou autobusovou linkou. Od železničnej stanice Almaty 2 je to asi 25 minút jazdy taxíkom. Práve pri dráhe sprístupnili aj lanovku, ktorá vás vyvezie až do vysokohorského prostredia, odkiaľ sa dajú podniknúť celodenné túry.

 

Bajkonur

Hviezdne mestečko, odkiaľ štartujú raketoplány. Na tejto stránke nájdete nielen raketoplány v Bajkonure, ale aj v ostatných častiach sveta: http://spaceflightnow.com/launch-schedule/. Treba však mať na pamäti, že štart raketoplánov môže byť veľmi často presunutý v závislosti od poveternostných podmienok. Ak to však vyjde, je to TOP zážitok!

Kozmodrom Bajkonur je uzavreté územie, na ktoré sa dá vstúpiť len so súhlasom štátneho podniku ROSKOSMOS. Je niekoľko súkromných spoločností, ktoré takého návštevy ponúkajú. Pokiaľ máte záujem o návštevu Bajkonuru, napíšte nám mail na info@travelistan.sk.

V roku 2017 sú naplánované tieto štarty v kozmodróme Bajkonur: 29. máj, 12. september.

 

Mestá na hodvábnej ceste

Turkestan

Turkistan

Hoci Kazachstan v zásade nie je tak bohatý na pamiatky ako jeho sused Uzbekistan, mesto Turkestan predsa ukrýva jednu nádhernú pamiatku, a to mauzóleum Khawaja (Khoja) Ahmed Yasavi zo 14. storočia. Mesto datuje svoju históriu do 4. storočia a leží na známej trans–aralskej železnici. Zo Šimkentu sa do Turkestanu dostanete najľahšie maršrutkou zo stanice/autovagzalu Samal za 600 KZT/osoba. Cesta trvá približne 2 a pol hodiny, takže návštevu Turkestanu viete uskutočniť ako jednodňový výlet zo Šimkentu. Mauzóleum je však najfotogenickejšie pri západe Slnka, preto stojí za uváženie aj prenocovanie priamo v meste Turkestan.

 

Taraz

Najstaršie mesto v Kazachstane, ktoré bolo dôležitou križovatkou obchodných ciest. Neďaleko mesta je mauzóleum Aisha-Bibi.

 

Šimkent

V rámci územia dnešného Kazachstanu je to jedno z najdôležitejších miest na hodvábnej ceste. Je to mesto, kde sa síce sovietska moc poriadne vybúrila na architektúre, ale nezničila hrdosť Kazachov. Vraví sa, že tu žijú pôvodní Kazachovia. Mesto má veľmi živý bazár s miestnymi špecialitami. Mesto je zároveň blízko uzbeckých hraníc.

 

Jazerná oblasť Burabaj

Národný park, kde na rozlohe 835 km2 nájdete jazerá, hory a rôzne druhy aktivít. Oblasť sa nachádza cca. 230 km severne od Astany. Webová stránka parku je www.gnpp.kz.

 

Národný park Altyn Emel

altyn emel

Národný park založený v roku 1996 je jedným za najunikátnejších miest Kazachstanu. Na rozlohe približne 4600 km2 nájdete zaujímavé skalné i vulkanické útvary, piesočné duny a zaujímavú flóru a faunu. Hlavnými atrakciami parku sú: pohorie Aktau, piesočné duny (Singing sand dunes), vulkanické utvary Katutau, petroglyfy Terekty a skýtske pohrebisko Besshatyr. Na návštevu prvých troch atrakcií vám budú stačiť dva plné dni, ak však chcete navštáviť všetky atrakcie, počítajte aj s 3 dňami. Oddýchnuť a prenocovať môžete napríklad v Kosbastau, kde sa nachádzajú horúce pramene a veľmi zaujímavý strom – vyše 700 ročná vŕba. V národnom parku je zopár guest houseov, ale odporúčame zobrať si so sebou stan, spacáky a karimatku, ako aj jedlo na dané dni.

Národný park sa nachádza približne 260 km severovýchodne od mesta Almaty. V zásade máte tri možnosti ako si výlet vybaviť:

 • prenajatie vlastného auta – v každom prípade potrebujete auto 4×4, pretože terén v národnom parku je náročný a šofér musí mať skúsenosti s takýmto autom. Prenajatie auta stojí cca 80 USD/deň, diesel resp. benzín do 0,5 EUR/liter.
 • cez miestnu cestovnú kanceláriu v Almaty – je to najjednoduchší, aj keď možno najdrahší spôsob. Cena pre dve osoby je cca 450-500 USD/2 dni.
 • zorganizovať výlet súkromne – sledujte fóra na westránkach lonelyplanet alebo caravanistan. Mnohí turisti tam zháňajú spolucestujúcich, s ktorými by si rozdelili náklady na tento nie práve najlacnejší výlet. Výlet do Altyn Emel zorganizovaný súkromne tak pre dve osoby vyjde na cca. 200 USD/2 dni. Nezabudnite, že do auta musíte k sebe zobrať aj miestneho rangera/policajta, ktorý s vami pôjde celý čas od vstupu do národného parku.

 

Charyn Canyon

charyn canyon

Malý kazachstanský Grand Canyon. Návštevu kaňonu je možné absolvovať ako príjemný jednodňový výlet. Cesta z Almaty trvá približne 3 a pol hodiny a nie je na to potrebné auto 4×4. Výlet si môžete objednať cez miestnu cestovnú kanceláriu. Pre lacnejšiu alternatívu skúste kontaktovať hostel Amigo, Manas Street 9B, Almaty, tel. +77072099333, ktorý vám vie rezervovať lístky na tour, ktorá sa organizuje raz týždenne, väčšinou v nedeľu. Tretia možnosť je prenajať si vlastné auto. Je lepšie zobrať si so sebou na výlet do kaňonu aj jedlo a nápoje. Hore pri vyhliadke nie sú nijaké občerstvenia, iba dole v kaňone sa nachádza malý kemp s reštauráciou. Z vyhliadky sa tam dostanete asi za 45 minút pešo.