Kazachstan

Doprava do Kazachstanu

Z Európy sa dá priletieť do Astany alebo Almaty. Lieta sem najmä letecká spoločnosť Turkish Airlines, ale aj Lufthansa a Austrian Airlines.

Výhodné letenky do Kazachstanu s možnosťou rezervácie  nájdete na stránke www.kadetade.com.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Vnútroštátna letecká doprava je pravidelná a medzi veľkými mestami vám pri skorom nákupe letenky aj ušetrí peniaze.

 

Maršrutky

Kazachstan investuje nemalé finančné prostriedky do infraštruktúry a kvalita ciest je tu najlepšia v celej Strednej Ázii. Preto sa dá za krátky čas stihnúť pomerne veľa. Každé mesto či dedina má miesto, kde stoja maršrutky resp. odkiaľ vyrážajú. Ide o 10 až 20 miestny minivan, ktorý má na prednom skle napísané v miestnom jazyku kam smeruje. Výhodou maršrutiek oproti autobusom je, že sú:

  • rýchlejšie;
  • zastavia tam, kde potrebujete;
  • jazdia veľmi často a sú flexibilnejšie.

Maršrutky vyrážajú až keď sa zaplnia. Keď prídete ráno na miestne stanovište maršrutiek, do 30 minút by ste mali vyraziť. Maršrutky sú tak rozšírenou formou dopravy, že miestni aj taxikári dobre vedia, kde majú stanovište. Treba povedať napríklad „maršrutka smerom do Almaty“ a poradia vám. Do niektorých miest, mimochodom, vôbec nejazdia autobusy, iba maršrutky (napríklad na trase Šimkent – Turkestan).

 

Autobusy

Kvalita autobusov je najvyššia v celej Strednej Ázii. Všetky veľké mestá sú veľmi dobre prepojené a autobusové stanice majú prehľadné informačné tabule. Za 10-hodinovú jazdu zaplatíte v klimatizovanom autobuse 6 EUR!

 

Vlaky

Lístky sa dajú kúpiť vopred na tejto stránke http://www.railways.kz/en. Kazachstan má veľmi dobre prepojenie medzi mestami a aj s okolitými krajinami. Mesto Almaty je prepojené s mestami ako Moskva, Novosibirsk, uzbecký Taškent, ale aj čínske Urumči. Ide väčšinou o spiace vagóny. Vlaky sú lacné, ale je vhodné kúpiť si lístok 1-2 dni vopred alebo si spraviť rezerváciu. Najmä v lete bývajú vlaky často vypredané aj niekoľko dní pred daným dátumom. Pokiaľ ide o ceny, napríklad lístok Turkistan – Almaty v 2. triede stojí v prepočte okolo 8 EUR/osoba.

Ten, kto má v láske rýchlovlaky a najmodernejšie súpravy, na trase Alaty – Astana a Astana – Shimkent, premáva rýchlovlak (trasu Astana – Shimkent prejde za necelých 16 hodín a cena lístka je cca 40 EUR/osoba).

 

kazachstan doprava

Rýchlovak na trase Astana – Shimkent

kazachstan doprava

Rýchlovlak zvnútra

kazachstan doprava

V rýchlovlaku. Kupé pre 4 osoby

Ako vyzerá bežný vlak?

Vlak je rozdelený do týchto kategórií:

  • 1. trieda – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte väčší pocit komfortu. Tieto vlaky nepremávajú na každej trase.
  • 2. trieda – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne je, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo budete stále spolu.
  • 3. trieda – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.

Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vždy dostanete na cestu čistú plachtu a obliečky. Vo vagónoch je toaleta, malé umývadlo so studenou tečúcou vodou a možnosť nabrať si horúcu vodu na čaj alebo polievku. Sprcha sa vo vlaku nenachádza. Vlakovú dopravu odporúčame využiť najmä pri veľkých vzdialenostiach.

Ak by sme to teda mali zhrnúť: maršrutky sú najlepšie na vzdialenosti do 6 hodín, autobusy cez deň na dlhé vzdialenosti a vlaky sú dobrým riešením, ak chcete ušetriť čas a cestovať v noci.