Kambodža

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíte veľmi jednoducho na hranici za poplatok 30 USD, prípadne za 1200 THB (thajských bhatov), ak cestujete smerom z Thajska. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Na vybavenie víz potrebujete len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Našom povinnosťou je však upozorniť na jednu nekalú vec, ktorá sa odohráva na hraniciach a je jedno, či z thajskej alebo vietnamskej strany.

Ak cestujete z thajského Bangkoku, miestne cestovné kancelárie sa vás môžu snažiť oklamať tvrdiac, že keď si priplatíte cca. 3 až 15 USD

  • nemusíte čakať v horúcom počasí v rade na hraniciach;
  • vybavia vám víza rýchlejšie, než by ste si ich vybavovali na hraniciach sami alebo iné výmysly.

Stretli sme sa dokonca aj s tvrdením, že kambodžské víza stoja 40 USD a vy tak zaplatíte poplatok „len“ 3 USD navyše.

Odmietnite zaplatiť tieto extra poplatky a nepodporte miestnu mafiu, ktorá stále pravidelne zdiera turistov. Z vlastnej skúsenosti totiž vieme, že v skutočnosti:

  • víza aj s vyplnením vybavíte do 10 minút;
  • nie sú žiadne dlhé rady, keďže pre cudzincov je osobitná budova;
  • na thajskej aj na vietnamskej strane je klimatizovaná miestnosť.

Nepoznáme ľahšiu hranicu na vybavenie víz. Veľa ľudí však naletí na hore uvedený fígeľ pri predstave, že budú stáť v teple. Takéto hranice už viac menej neexistujú na hlavných ťahoch.

Ak slušne odmietnete platiť poplatky navyše, tak miestne cestovné kancelárie sa pokúsia o ďalšie triky. Trvajte na tom, aby ste si ponechali pri sebe:

  • originálny doklad o zaplatený dopravy, ktorú ste dostali v mieste zakúpenia dopravy. Nepustite ho z rúk. Stretli sme sa s tým, že cestovatelia, čo išli po vlastnej linke cez hranice, nemali originálny doklad a následne autobus, ktorý čakalo pri nástupe za hranicou, ich odmietol zobrať.

Ponámka:

Cesta Bangkok – Siem Reap (Angkor Wat)?

Máte dve možnosti.

  • 350 THB (čo je cca. 9 EUR), ale v tomto prípade budete musieť vymeniť autobus na hranici. Cesta trvá cca. 10 hodín.
  • 850 THB (čo je asi 21 EUR). Tento druh dopravy ide priamo z Bangkoku do Siem Reapu bez toho, aby ste museli zmeniť autobus. Cesta trvá asi 8 hodín.