Kambodža

Phnom Penh

kambodža

Jeden z masových hrobov na Killing Fields

Hlavné mesto Kambodže. Phnom Penh bol hlavným francúzskym sídlom na ovládanie Kambodže až do roku 1953. Najhoršiu etapu svojej histórie zažilo mesto počas vlády Pol Pota, ktorý sa jeden večer rozhodol celé mesto vysťahovať. Krajina sa vrátila do roku nula a všetci jej obyvatelia sa museli venovať pestovaniu ryže. Ešte stále tu preto možno nájsť nezrekonštruované stavby. V porovnaní s inými mestami v juhovýchodnej Ázie pôsobí Phnom Penh trochu neupravene. Odporúčame vidieť tieto konkrétne miesta:

 • Kráľovský palác a súčasné sídlo panovníka. Často sa porovnáva s kráľovským sídlom v Bangkoku. Palác je otvorený od 8.00 – 11.00 a 14.00 – 17.00. Ak vstupujete do paláca, mali by ste mať oblečené dlhé nohavice a tričko bez veľkého výstrihu.
 • francúzske koloniálne domy v strede mesta
 • nábrežie rieky s kaviarničkami a reštauráciami s khmérskou kuchyňou
 • Wat Phnom – najstarší chrám v strede mesta v mestskom parku
 • Central Market – hlavné trhovisko v Phnom Penhe v štýle art deco. Je to nielen miesto na skvelé kambodžské pochúťky, ale aj na suveníry. Niekedy tu dostanete aj pražené pavúky.
 • Russian Market – ďalšie trhovisko hlavne na suveníry
 • Tuol Sleng alebo Múzeum S 21 – bývalá škola, ktorá sa zmenila na väznicu a v ktorej bolo počas režimu Pol Pota zavraždených niekoľko tisíc ľudí.
 • Killing Fields – vražedné polia mimo Phnom Penhu, vzdialené od mesta asi 1 hodinu cesty. Sú tu masové hroby z čias vlády Pol Pota.

 

Angkor

kambodža

Angkor Wat

Najkrajšia pamiatka v celej juhovýchodnej Ázii. Najväčšiu slávu zažil Angkor od 9. do 14. storočia, keď tu bývali až 2 milióny ľudí. Angkor je ohromné mesto plné palácov a chrámov, ktoré sú dnes archeologickou lokalitou.

 • Lokalita leží pri meste Siem Reap. Najlepšie je prenajať si motor-rikšu s vodičom a prejsť tak od rána do večera celý komplex. Pešo sa to nedá spraviť, pretože ide o veľké vzdialenosti. Rikša stojí 15 USD (za predpokladu, že zjednávaš, inak pýtajú 20 USD) a je určená pre 2-4 ľudí.
 • Lístok stojí na jeden deň 37 USD, na tri dni 62 USD, na sedem dní 72 USD. Dvojdňový lístok sa nedá kúpiť.
 • V Angkore treba stráviť minimálne jeden deň. Je takzvaný veľký kruh a malý okruh. Najvýznamnejšími pamiatkami v rámci Angkoru sú Angkor Wat, Bayon, Ta Prohm, Angkor Thom, Terrace of Elephants, Terrace of the Leper King a ďalšie.
 • V lokalite sú reštaurácie, kde si kúpite jedlo a pitie, ale sú predražené.
 • Maj dostatok vody na celý deň a kvalitnú obuv.
 • Pri vstup do chrámového komplexu platí dress code (zakázané sú krátke nohavice nad kolená, tričká a tielka na ramienka, resp. do chrámov ťa pustia iba v klasickom tričku a nebude stačiť ak máš šatku cez plecia). Pravidlá kontrolujú raz viac, inokedy menej.

Viac informácií o návšteve Angkoru a o tom, ako si ho šikovne pozrieť, sa dočítaš v článku: Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov.

 

Sihanoukville

Mesto s plážami a morom, ktoré síce nie sú najkrajšie v juhovýchodnej Ázii, ale miesto je jednoznačne najlepšie na párty na plážach. Nájdete tu diskotéky a príjemné bary. Ide o vyslovene oddychové miesto.

 

Ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloem

kambodža

Reef on the Beach, Koh Rong

Pokiaľ hľadáte pláže a oddych pri mori, tak sa nechajte očariť ostrovmi Koh Rong a Koh Rong Samloem. Oba ostrovy sa vyznačujú plážami s bielym pieskom a tyrkysovým morom. Ich hlavnou výhodou je, že ešte neboli poznačené valcom turizmu, sú stále pomerne málo navštevované, a tak tu nájdete miesta, ktoré budete mať takpovediac len pre seba. Ostrovy sú zasadené v Thajskom zálive a sú obklopené ďalšími malými ostrovmi, ktoré prirodzene zabezpečujú, aby neboli tam veľké vlny. Môžete sa preto tešiť na pokojné more a príjemný oddych. Viac informácií o tom, ako sa dostať na tieto ostrovy, nájdete v časti Doprava.

 • Koh Rong Keď dorazíte na ostrov, privíta vás malá dedinka Koh Tui s rôznou škálou ubytovania. Ubytovanie nájdete na mieste od 3 USD do 20 USD/osoba. Ubytovanie je rôzneho druhu, od postele v ubytovni (dormitory) po útulné bungalovy. Dedinka Koh Tui je zároveň aj najrušnejšou časťou ostrova. Je to miesto, kde sú reštaurácie, bary a miestne cestovné kancelárie. Dedinka má takisto peknú bielu piesočnú pláž. Najdlhšou plážou a asi najkrajšou plážou je však Soksan Beach (Long Beach), okrem toho krásnu a pokojnejšiu časť ostrova nájdete na Long Set Beach (príjemné sú napríklad bungalovy v rezorte Reef on the Beach). Viac podrobností o tomto exotickom ostrove si môžete prečítať tu.
Koh Rong Samloem

Saracen Bay, Koh Rong Samloem

 • Koh Rong Samloem – Koh Rong Samloem je drahší, pokiaľ ide o ubytovanie a stravu, ako Koh Rong. Všetko závisí od toho, kde presne budete ubytovaní.Na Koh Rong Samloem máte na výber z týchto pláží:
  • Saracen Bay – najkrajšia pláž na ostrove. Biely piesok, tyrkysové more a hotelíky/bungalovy priamo na pláži. Ceny: ubytovanie od 15 USD/osoba vyššie; jedlo od 4 USD vyššie; pivo od 1,5 USD/pol litra.
  • M´Pay Bay – samotná dedinka je znečistená a v jej okolí sa nedá kúpať. Ale približne 15 minút chôdze od dediny sa nachádza asi najmenej navštevovaná pláž na ostrove. Na tejto pláži nájdete bungalovy s výhľadom na more, alebo schované medzi stromami.

   jednoznačne najlacnejšia časť ostrova, ak bývate v dedine. Ceny: ubytovanie od 4 USD/osoba, jedlo od 2 USD, pivo od 0,75 USD, voda 0,5 USD.

   Ako sa prepraviť medzi plážami Saracen Bay a M´Pay Bay?

   Najschodnejšou cetsou je zobrať si vodný taxík za 5 USD/osoba. Ak by ste chceli ísť pešo, cesta zoberie cca. 2 hodiny a je veľmi zle značená, ľahko môžete zablúdiť v džungli.

  • Lazy Beach – krásna zátoka s tyrkysovým morom. Nemusíte tu byť ubytovaní, dostanete sa sem jednoducho pešo z pláže Saracen Bay. Vedie sem 1,5 kilometrová cesta cez džungľu, ktorá začína pri bare Octupussy. Chodníček je dobre vychodený.Na Lazy Beach sa nachádza len jedno ubytovacie zariadenie a ceny sú tu najvyššie.

Čo je lepšie – Koh Rong Samloem alebo Koh Rong?

Veľmi ťažká otázka. Niekomu sa páči viac Koh Rong, inému Koh Rong Samloem. Ľudia asi najviac otvárajú ústa pri pohľade, resp. pri príchode na Saracen Bay, na ostrove Koh Rong Samloen. Ak máte viac času, odporúčame stráviť niekoľko dní na jednom aj na druhom ostrove.

Z ostrova na ostrov

Vzdialenosť medzi ostrovmi je 20 minút plavby loďou. Ak by ste chceli ísť z Koh Rong na Koh Rong Samloem (alebo opačne), máte dve možnosti:

1) už spomínanou lodnou spoločnosťou „Speed Ferry“ za 5 USD. Lístok je dobré si objednať 24 hodín dopredu.

2) Boat Taxi – miestni rybári vás prepravia za poplatok cca. 25 USD. Oplatí sa to viac, ak ste viacerí. Rezervácia nie je nutná a stačí prísť za hociktorým rybárom, ktorý má loď a opýtať sa.

 

Kep

Ďalšia plážová oblasť. Táto je menej navštevovaná ako Sihanukville a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj.

 

Koh Ker

Asi 130 km od Siem Reap sa nachádza ďalšia archeologická lokalita. Ide o bývalé hlavné mesto ríše Angkor z obdobia rokov 928 – 944. Ide o menšie pamiatky, ktoré sú bokom klasických turistických miest. Budete mať pocit, že ste tu len vy a máte to len pre seba. Vstupné je 10 USD.

 

Tonle Sap

Jazero Tonle Sap je najväčším sladkovodným jazerom v juhovýchodnej Ázii. Na jazere, či už pri Siem Reap alebo pri Phnom Penhe, sa nachádzajú plávajúce dediny. Tie najkrajšie sú pri meste Siem Reap. Ideálne je prejsť rýchloloďou na trase Phnom Penh – Siem Reap alebo opačne a počas plavby uvidíte život na jazere. Plavba loďou trvá cca. 5 hodín. Loď premáva počas roka v závislosti od stavu vody v jazere. Plavba je reálne ešte približne dva-tri mesiace po období dažďov.

 

Battambang

Druhé najväčšie mesto v Kambodži, ktoré nepatrí medzi klasické výlety cestovných kancelárii. Je to mesto poznačené krásnym štýlom francúzskej koloniálnej vlády. Je to mesto chrámov, trhov a zaujímavých prírodných úkazov. Mesto sa nachádza cca. 5 hodín cesty od Phnom Penhu a cca. 3,5 hodiny od Siem Reapu.

Odporúčame navštíviť tieto konkrétne miesta:

 • Wat Baydarman – Ide o budhistický chrám, ktorý sa stará o stovky ovocných netopierov.
 • Phnom Sampeu – Alebo vražedné jaskyne, kde režim Pol Pota zabil tisíce ľudí. V blízkosti predajne lístkov, každý deň okolo 17.30, vyletí z jaskyne niekoľko tisíc netopierov. Miestni vravia, že ich počet dosahuje až jeden milión netopierov.
 • sídlo guvernéra – krásna budova z roku 1900
 • Wat Banan – Malý Angkor neďaleko mesta. Ďalší súbor stavieb z angkorského obdobia.