Južná Kórea

Soul

Untitled-35zmenšená

Hlavné mesto krajiny s tisícročnou históriou, z ktorej sa však žiaľ veľa nezachovalo. Dôvodom bola kórejská vojna v období rokov 1950 – 1953. Dnes je to moderné mesto s pár historickými budovami, ktoré patria medzi svetové unikáty. Soul má skvelo vybudované a prehľadné metro s nápismi v angličtine, takže sa v ňom nedá stratiť.

 • Gyeongbokgung – kráľovské sídlo dynastie Joseon (Čoson) od roku 1395. Palác so 7 700 izbami bol najväčším palácom v krajine. Napriek japonskej invázii a kórejskej vojne dostanete stále celkom dobrý prehľad o architektúre z obdobia stredoveku. Budovy sú postavené v štýle Feng Šuej. V rámci paláca je aj múzeum kórejských zvykov, ktoré je asi najlepšie v krajine.
 • Jongmyo (Čongmjo) – svätyňa pod patronátom UNESCO a jedno z najkrajších miest v Soule. Je to miesto, kde boli pochovávané duše kórejských vládcov. Krásny park a odporúčame sa tu prejsť s kórejským sprievodcom, ktorý poskytuje fundovaný výklad v angličtine zadarmo. Platíte len lístok do komplexu.
 • Dongdaemun – tradičný a najväčší trh v Soule, kde nájdete hlavne šatstvo a všemožné pokrmy.
 • Nandeamun – jedna z ôsmych historických brán pochádzajúcich zo 14. storočia. Hneď vedľa sa nachádza najstarší tradičný trh v Južnej Kórei Nandeamun market.
 • historická budova Radnice v centre mesta
 • Soul Tower – ak si chcete pozrieť panorámu mesta, tak Soul Tower je skvelá voľba, a to najmä večer.
 • baseball – najpopulárnejší šport v Južnej Kórei. Aj keď v zásade nie ste fanúšikom tohto športu, budete nadšení z atmosféry a z toho, ako sa vedia miestni zabávať. Tento šport je hlavne o atmosfére, fandení a športovej kultúre. Nemusíte sa obávať žiadnych násilností. Lístky kúpite v informačných centrách.
 • Yongsan electronic market – komplex s obchodmi s elektronikou, človek nájde high-tech veci za dobré ceny v tuctoch obchodov, jeden vedľa druhého.
 • kopce nad Soulom – Ak neplánuje navštíviť kórejský vidiek, ale už vás dusí metropola, na sever od Soulu, menej ako hodinu cesty metrom z centra mesta, sa nachádza národný park Bukhansan. Za jeden deň alebo aj za pol dňa je možne obehnúť pár krásnych brál a vodopádov, park je posiaty aj budhistickými kláštormi. Vrelo odporúčame.
 • Gangnam – živá komerčná ulica, resp. štvrť, kam mladý Kórejci chodia do klubov a reštaurácii. Áno, tušíte správne, odtiaľto pochádza Gangnam style. 🙂

 

Hranica medzi Severnou a Južnou Kóreou

Zo Soulu je možné každý deň vyraziť na jednodňové výlety k hraniciam. Na takýto výlet sa môžete vybrať napríklad aj keď máte v Soule iba medzipristátie. Ak máte dostatok času – približne osem hodín, na letisku nájdete niekoľko cestovných kancelárií, ktoré vám cestu rýchlo pripravia resp. pripoja vás do skupiny iných cestovateľov.

Prečo ísť na hranice Severnej a Južnej Kórey? DMZ (demilitarizovaná zóna) je totiž asi najväčšia atrakcia Soulu! Pripravte sa preto, že z tejto hranice spravili skutočnú show plnú suvenírov a atrakcií. Ak si však odmyslíte tento turistický humbuk, až vás zmrazí, keď si uvedomíte, že stojíte na mieste, kde stále reálne hrozí vojenský konflikt. Hranice, na ktoré sa tu budete pozerať sú plné aktívnych mín.

 • Panmunjom – nachádza sa cca. 60 km od Soulu. Dá sa sem dostať aj individuálne. Odporúčame vám prísť sem ráno na 9.00. Keď prídete na veľké parkovisko, treba sa ísť zapísať a zaplatiť poplatok za prehliadku. Priradia vám čas, kedy nastúpite do autobusu, ktorý robí cca. 3,5 hodinovú prehliadku. Výlet zahŕňa tunel vyhĺbený Severokórejčanmi, vyhliadku na severokórejskú stranu, železničnú stanicu.

Čo si netreba zabudnúť a čo treba rešpektovať?

 • Prineste si pas!
 • Rešpektujte nariadenia vojakov! Nefotografujte zakázané veci, na ktoré budete upozornení! Ak zákaz nerešpektujete, vojak vás prinúti vymazať fotky.

 

Gyeongju

Untitled-36

V okolí mesta Gyeongju (Gjongdžu) sa nachádzajú pamiatky kráľovstva Silla, ktoré neboli takmer vôbec zničené kórejskou vojnou.

 • Park Timuli – nájdete tú kráľovské hrobky v centre mesta.
 • Bulguksa – jeden z najstarších budhistických chrámových komplexov, ktorý je v súčasnosti pod ochranou UNESCO. Viac informácií nájdete na tejto stránke: http://jikimi.cha.go.kr/english/world_heritage_new/Bulguksa.jsp.
 • Seokguram – slávna Budhova socha v jaskyni, kam chodia mnohí pútnici. Je to nádherná prechádzka a tí akčnejší sa môžu prejsť aj pešo z/do Bulguksa chrámu.

 

Busan

Prímorské mesto, kam sa chodia Kórejčania opaľovať a kúpať. Slováka miestne podmienky na kúpanie neohúria, ale skôr budete prekvapení modernou architektúrou a skvelým rybím trhom, kde dostanete tie najčerstvejšie morské potvory. Odporúčame vám ochutnať na rybom trhu miestnu špecialitu – chobotnicu jagalchi. Pripravuje sa tak, že chobotnicu nasekajú zaživa na jemné kúsky a kým sa ešte hýbe, prehltnete kúsky chobotnice. Cítite v žalúdku, ako sa vám to tam pohybuje. J Predtým si objednajte miestnu pálenku sodžu, aby ste po prehltnutí chobotnicu spláchli.

 • Pusan Tower – vyhliadková veža vysoká 118 m týčiaca sa nad celým mestom.
 • Yonggungsa chrám – budhistický chrám nazývaný aj ako dračí chrám. Patrí medzi najpopulárnejšie chrámy v meste.
 • Gamcheon – miesto, kam počas kórejskej vojny utiekli utečenci. Dnes sa vám tu naskytne pohľad na to, ako voľakedy Kórejčania žili a aký bol vtedajší život.
 • Songjeong pláž – ak sa chcete kúpať, tak odporúčame túto pláž. Sú tu však nielen najlepšie pláže v Busane, ale aj večerný život stojí za to!
 • Haeundae – najpopulárnejšia pláž kórejského olostrova, ale pozor, medzi vami a slniacimi sa ľuďmi bude doslova iba pár centimetrov! Ako atrakcia to stojí za to vidieť, ale je možno lepšie ísť večer do okolitých barov než cez deň na pláž.

 

Ostrov Jeju

Untitled-37

Foto: Tímea Rajková

Najpopulárnejší ostrov v Južnej Kórei nazývaný aj ostrov bohov. Je to obľúbené miesto kórejských novomanželov, ale aj všetkých tých, ktorí sú fanúšikmi trekingu na vulkanickom ostrove. Na ostrov sa dostanete letecky alebo trajektom. Ostrovy sú počas sviatkov a prázdnin preplnené a ceny ubytovania idú hore.

 • Hallasan – najvyšší vrch v Južnej Kórei s výškou 1 950 m.n.m.. Je to niekdajšia sopka s krátermi a krásnou prírodou. Výstup na vrch zvládnete bez väčších prestávok za približne 4 hodiny. Majte hlavne dostatok vody a jedla. Výstupy sú dva, odporúčame absolvovať ten náročnejší. Ten jednoduchší – s vybudovanými schodmi – je totiž ako diaľnica, denne po ňom prejdú tisíce turistov. Na náročnejšom chodníku ledva stretnete pár ľudí.
 • západ Slnka na pláži Hyeopjae
 • Seongsan Ilchul – prírodná atrakcia číslo jedna! Tento vulkán vysoký 160 m a široký 600 m sa stal symbolom celého ostrova. Miesto, ktoré musíte vidieť a aj napriek davu turistov z neho budete nadšení. Meno hory naznačuje, že sa jedná o vrch vychádzajúceho Slnka. Tento jav sem prichádzajú pozorovať davy ľudí už okolo brieždenia. Je tu impozantný kráter.