Japonsko

Tokio

Untitled-23

Foto: Kamila Prešnajderová

Najväčšie mesto sveta, pokiaľ ide o počet obyvateľov. Predtým než sa Tokio stalo hlavným mestom Japonska, boli nimi aj iné mestá – Kyoto a Nara. Tokio je kombinácia modernej architektúry s hypermodernými časťami a tradičných japonských záhrad.

 • Tsukuji market – najväčší rybí trh na svete, kde uvidíte tie najväčšie kusy tuniaka, kreviet, langust či veľrybie mäso. Na rozlohe o veľkosti 10 futbalových štadiónov nájdete všetky morské potvory, pričom to tu vôbec nepáchne.
 • Ginza – ako Paríž má svoje Avenue des Champs-Élysées alebo Londýn svoj Oxford street, Tokio má Ginza. Prvá moderná západná ulica, kde sú dnes najluxusnejšie obchody v Japonsku.

Pikoška: Tu napríklad pochodovala fašistická japonská mládež a žiadala okupáciu Ázie. Tu sa tancovali prvé západné tance a vznikali prvé jazz cluby.

 • Cisárske záhrady – samotný cisársky palác sa nedá vôbec navštíviť. Je zavretý aj pre samotných Japoncov. Len jeden deň v roku sa otvorí jedna brána, odkiaľ cisár pozdraví svoj milovaný národ. Jediné, čo si môžete pozrieť, sú krásne záhrady s výhľadom na finančnú štvrť Tokia Marunochi.

Pikoška: Vedeli ste, že bonsaj pochádza z Číny, nie z Japonska a podľa japonskej filozofie príroda nie je dokonalá? Všetko v záhrade musí byť dotvorené ľudskou rukou. Od jazierka až po kamene.

 • Tokio Skytree – 634 m vysoká veža je najvyššou budovou v Japonsku. Za ideálneho počasia je výhľad na celú metropolu. Odporúčame urobiť si rezerváciu vopred – http://www.tokyo-skytree.jp/en/.
 • Akihabara – elektronická štvrť, kde nakúpite nielen najnovšiu techniku, ale kam sa japonská mládež chodí zahrať na hracích automatoch.
 • Shibuya – mestská časť v Tokiu, kde nájdete najrušnejšiu križovatku na svete. Odporúčame ísť do Starbucksu nad križovatkou a natočiť si to.

V tejto časti mesta odporúčame vyskúšať túto reštauráciu suši, v ktorej vás bude obsluhovať robotický systém, napríklad takto: https://www.youtube.com/watch?v=AB05CKPHfBU.

 • Chrám Meidži – najväčší park v Tokiu. Nájdete tu krásny šintoistický chrám, kde sa počas víkendu konajú aj svadby, takže máte možnosť uvidieť naživo autentickú japonskú svadbu.
 • Ostrov Odaiba – high-tech ostrov, kde bolo vynájdené auto bez šoféra a iné technické vynálezy. Na ostrov sa dostanete cez dúhový most bezpilotným metrom. V noci je most nádherne vysvietený.
 • Goverment building – v mestskej časti Shinjuku. Z tejto budovy vysokej 243 m sa vám naskytne výhľad na mesto a za ideálneho počasia uvidíte aj bájnu horu Fudži. Vstup je bezplatný http://www.japan-guide.com/e/e3011_tocho.html.

 

Hirošima

Mesto, na ktoré bola 6. augusta 1945 zhodená atómová bomba a v ktorom zomrelo počas výbuchu takmer 300 tisíc ľudí. V meste, kde je všetko nanovo postavené, odporúčame navštíviť najmä:

 • Atómové múzeum, kde môžete vidieť nielen maketu atómovej bomby, ale aj predmety, ktoré sa zachovali po výbuchu.
 • Prvá železobetónová stavba od českého architekta Letza, ktorá ako jediná „prežila“ atómový výbuch.
 • Park pri atómovom múzeum, v ktorom nájdete rôzne pomníky obetiam jadrovej katastrofy.
 • Ostrov Mijadžima – historickou električkou sa dostanete za hodinu od šinkanzenovej stanice v Hirošime k prístavu, odkiaľ každých 10 minút odchádzajú lode na ostrov Mijadžima. Plavba trvá cca. 15 minút. Ostrov je známy mimoriadne fotogenickou bránou Tori. Návštevu ostrova odporúčame naplánovať ako celodenný výlet, pretože v rámci ostrova môžete uskutočniť ďalšie menšie výlety, napríklad vyviesť sa lanovkou na najvyšší bod ostrova, z ktorého budete mať veľmi pekný výhľad. Zaujímavosťou ostrova sú aj voľne žijúce srnky.

 

Kjóto

Untitled-24Untitled-25

Bývalé cisárske mesto s tradičnými úzkymi drevenými uličkami v kombinácii s najkrajšou záhradnou architektúrou. V tomto meste by ste mali stráviť aspoň 3 dni, pretože je to asi najkrajšie japonské mesto. Je tu možnosť vidieť gejše v tradičných kimonách, alebo vidieť „samurajských“ bojovníkov pri tréningu v budo centre.

 • Zlatý chrám – najznámejšia stavba v Kjóte. Nielen chrám, ale aj krásna záhrada robí toto miesto jedným z najzaujímavejších.
 • Rock garden – neďaleko zlatého chrámu máte najznámejšiu kamennú záhradu v Japonsku. Je to zároveň miesto pre zen-budhistov.
 • Gion – historická časť, kde budete mať konečne pocit tradičného Japonska. Úzke drevené uličky, drevené budovy, pagody a večer krásne vysvietené lampášmi. Cez deň je to plné turistov, ale večer je to miesto plné romantiky.
 • Cesta filozofov – „náučný“ chodník od Gionu po chrámoch, záhradách a krásnych zákutiach. Je to príjemná trojhodinová prechádzka, samozrejme, v závislosti od vášho tempa, počas ktorej môžete spoznávať jednotlivé chrámy.
 • Potoncho – historická ulička v centre mesta s tradičnou architektúrou. Odporúčame prísť sem večer.
 • Cisársky palác – zatiaľ čo palác v Tokiu sa nedá navštíviť, tento kjótsky je otvorený verejnosti. Každý deň od pondelka do piatku sa robia nespoplatnené prehliadky komplexu s miestnym anglicky hovoriacim sprievodcom. Zaregistrujte sa vopred a majte pri sebe pas! Viac informácií o návšteve paláca nájdete na tejto stránke: http://www.japan-guide.com/e/e3917.html. Okrem paláca je tu aj krásna záhrada, ktorá je tiež voľne prístupná a rezervácia nie je potrebná.
 • Inari chrám – k chrámu sa dostanete asi za 10 minút prímestskou dopravou. Uvidíte tu tisíce tori brán, ktoré vytvárajú tunel.

 

Osaka

Finančné mesto pri osackom zálive, kam sa chodí hlavne za gurmánskymi zážitkami. Centrum mesta je večer plné barov, reštaurácií a keď hľadáte najlepšiu zábavu, tak odporúčame jednoznačne Osaku. Mesto je večer veľmi živé a patrí k tomu najlepšiemu v Japonsku.

 • Osaka castle – najväčší hrad v Japonsku. Vnútro hradu už tak zaujímavé nie je, ale výhľad na celé mesto je skvelý.
 • Umeda sky building – vraj najkrajšia moderná budova v Japonsku nielen s výhľadom, ale aj výnimočným architektonickým poňatím. Odporúčame prísť sem večer.
 • Universal Studios – https://www.usj.co.jp/e/.
 • Shinsaibashi – mestská štvrť plná barov, reštaurácií a obchodov, ktorá sa večer postará o skvelú zábavu!

 

Yudanaka

Untitled-26Untitled-27

Horská oblasť neďaleko Nagana, kam príležitostne schádzajú horské makaky, aby sa okúpali v horských prameňoch. Najlepšie obdobie na návštevu tohto miesta je zima alebo neskorá jeseň. Pozrite si video o makakoch kúpajúcich sa v horúcich prameňoch: https://www.youtube.com/watch?v=iPD_GHDtkWc.

 

Nara

Untitled-28Untitled-29

Bývalé hlavné mesto Japonska nachádzajúce sa neďaleko mesta Kjóto. Nájdete tu najväčšiu drevenú budovu na svete, ale aj šintoistické chrámy. Návšteva Nary je príjemný celodenný výlet z Kjóta.

 

Nikko

„Nehovor o kráse, kým si nevidel Nikko“, zvyknú Japonci hovoriť o tomto mieste, kde je pochovaný duch Togukawa. Celé miesto je zasadené do príjemného prostredia vysokých cédrových stromov.

 

Yakushima

Ostrov zahrnutý pod ochranu UNESCO s rozlohou vyše 500 km2. Je nielen najdaždivejším miestom v Japonsku, ale nájdete tu aj známe stromy – yakusugi, ktoré vytvárajú jeden z najkrajších pralesov. Na ostrove si užijete perfektné vychádzky, výlety a na pobreží sa môžete vykúpať v onsene – japonských kúpeľoch.

 

Takayama

Mesto s tradičnou architektúrou z obdobia Edo a jedno z mála miest, ktoré si zachovalo svoju pôvodnú architektúru. Uličky s obchodníckymi domčekmi, chrámy a hlavne atmosféra starého Japonska.

 

Fudži

Untitled-30Untitled-31

Výstup na horu Fudži (3 776 m) si treba vopred rezervovať. Aktuálne informácie nájdete na http://www.fujisan-climb.jp/en/.

 

Kúpele Onsen

Japonské kúpele sa nachádzajú takmer všade. Je to príjemná oddychová zóna, kde striedate rôzne bazéniky s teplou a studenou vodou, so saunami a masážami. Onsen je rozdelený zvlášť na mužskú a ženskú časť, chodí sa tam bez plaviek a všetko od uteráka až po fén dostanete na mieste. Vstup stojí v priemere okolo 12 EUR a je časovo neohraničený. Ale pozor! Ak by ste chceli vyskúšať známe kúpele Onsen a máte na tele tetovanie, nepustia vás! Tetovanie je totiž znakom japonskej mafie. A aj keď máte skutočne iba maličké tetovanie pod pazuchou, aj tak máte vstup zakázaný.

 

Baseballový zápas

baseball - martin

I keď tento šport nie je obľúbený v našich končinách, v Japonsku patrí medzi najsledovanejšie. Ak máte chuť vidieť skandovanie 20 tisíc Japoncov, bude to pre vás nezabudnuteľný zážitok. Lístky vôbec nie sú drahé. Odporúčame najmä štadióny v Tokio – Giants, Osaka Tigers alebo Hiroshima Carps. Na  tejto stránke nájdete rozpis nielen baseballových zápasov, ale aj zápasov sumo – http://www.japanballtickets.com/japan_baseball_schedules.html.

 

Kvitnúce sakury

sakura - martin

V období, keď kvitne čerešňa, čiže sakura, je Japonsko na nohách. Japonci si berú dovolenky a rodiny s deťmi idú do záhrad, kde piknikujú pod stromami. Japonci to jednoducho milujú. V televízii dokonca vysielajú aj program o sakurách a ukazujú, kde ktorá sakura práve rozkvitla do krásy. Pozor! V tomto období je veľa hotelov obsadených, takže si určite rezervujte ubytovanie vopred! Aktuálne informácie a predpovede týkajúce sa kvitnutia sakury nájdeš tu: http://sakura.weathermap.jp/en.php.