Japonsko

Doprava do Japonska

Letenky do Japonska sú zvyčajne dosť drahé, ale ich cena môže klesnúť, ak cestujete mimo sviatkov, najmä mimo tzv. zlatého týždňa. (Viac informácií o sviatkoch nájdete tu: http://portalseven.com/calendar/Holidays_Japan.jsp?year=2016).

Okrem známych leteckých spoločností lietajú do Japonska aj ázijské nízkonákladové spoločnosti. Ide v podstate o klasické linky, ale nepodávajú vám na palube jedlo.

 

Vnútroštátna doprava

Vlaky

Untitled-21

Japonské železnice patria k veľkému cestovateľskému zážitku, cestu vlakom treba jednoznačne skúsiť. Veď kto by sa už nepreviezol šinkanzenom? Japonsko máme zafixované ako veľmi drahú krajinu. V porovnaní s inými časťami Ázie je japonská vlaková doprava skutočne veľmi drahá, ale aj tu sa dá výrazne ušetriť – pozri nižšie v časti „Ako ušetriť peniaze za šinkanzen?“. Ak však rátame rýchlosť, presnosť a čistotu, tak japonské vlaky nemajú vo svete konkurenciu.

Vlakové stanice a smer

Napriek tomu, že v Japonsku sa ťažšie dohovoríte po anglicky, stanice majú nápisy aj v anglickom jazyku a sú okienka, kde sa dohovoríte anglicky. Všetko je tak prehľadné, že aj neskúsený cestovateľ vie nájsť smer, nástupište a kúpiť si lístok. Vlakové stanice sú napojené na metro, zvyčajne v tej istej budove máte zároveň aj vchod do metra. Výhodou staníc je, že sú tam aj obchody, reštaurácie, suveníry, turistické informácie a bary. Ak nemáte rezervovaný hotel, na staniciach v tourist information vám veľmi radi pomôžu nájsť bez príplatku.

Vlakové lístky kúpite v okienkach s nápisom „JR“. Mapu železničnej siete nájdete tu: http://www.jrpass.com/map.

Druhy vlakov

Šinkanzen má základné dva druhy. Nozomi a Hikari. Aký je v tom rozdiel?

 • Nozomi – je najrýchlejší vlak, resp. má menej zastávok, má najnovšie vozne a je drahší.
 • Hikari – má viac zastávok, je lacnejší a Japonec vám povie, že má staršie vozne. Bodaj by sme mali takéto staršie vozne u nás! Tým chceme povedať, že je to skôr boj o maličkosti, ktoré vás nebudú vyrušovať.

V Šinkanzene si môžete vybrať medzi 1. a 2. triedou. Aj 2. trieda je však výborná, v porovnaní so všetkými vlakmi na svete je najpohodlnejšia a vy sa budete cítiť ako v prvej triede.

Vybavenie vlakov

Je jedno o aký vlak ide, všade je:

 • klimatizácia
 • čistá toaleta a pre pánov aj pisoár
 • fajčiarsky kútik
 • palubný servis, t.j. podobne ako v lietadle vám ponúkajú nápoje, jedlo, šampanské. Dá sa platiť aj kartou.
 • veľa miesta na nohy

Ako ušetriť peniaze za šinkanzen?

Napriek tomu, že šinkanzen je drahá forma dopravy, výrazne ušetríte, ak si kúpite 7, 14 alebo 21- dňový lístok. Naplánujte si potom cestu tak, aby ste lístok čo najviac využili. Viac informácií nájdete na: https://www.japan-rail-pass.com/?ap=t9107s.

 

Autobus

Japonská autobusová doprava je tiež veľmi kvalitná. Celkovo je niekoľko desiatok dopravných spoločností. Autobusy odchádzajú z hlavných autobusových stanicíc, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hlavnej šinkanzenovej stanice.

Ako si vybrať?

Na tejto stránke – http://nightbusjapan.com/index.php nájdete hlavné autobusové spoje medzi veľkými mestami, ide v podstate o diaľkové spoje. Najlepšie sa cestuje v noci, kedy cesta trvá o niečo kratšie a dajú sa tak eliminovať náklady.

Väčšina autobusových spoločností dáva na výber.

 • buď klasické autobusy, rad 2 + 2 so sklápajúcimi sedadlami a klimatizáciou. Cena lístka napríklad za trasu Osaka – Tokio vychádza cca. na 4300 JPY.
 • komfortnejšie autobusy s väčším priestorom na nohy, rad 2 + 2 so sklápajúcimi sedadlami a klimatizáciou. Cena lístka napríklad zatrasu Osaka – Tokio je od 5000 JPY.
 • luxusný autobus so sklápajúcim sedadlom takmer do polohy lehátka, s obrazovkou, rádiom a malým občerstvením od 8000 JPY.

Celkovo autobusy jazdia načas a sú tiché, takže si odpočiniete. Autobusy jazdia z centra do centra mesta, čo je tiež veľmi praktické.

Ako sa správať v hromadných dopravných prostriedkoch?

 • mobil je v tichom režime a počas jazdy sa netelefonuje
 • nerozpráva sa nahlas
 • hudbu nepočúvajte príliš nahlas, aby ste nerušili svojich spolucestujúcich

 

Taxíky

Vo veľkých mestách sú predražené, hlavne v Tokiu.

 

Metro

metro ilustračná

Veľké mestá majú metro a to Tokijské patrí medzi najväčšie na svete. Informácie nájdete na: http://www.tokyometro.jp/en/.