Irán

Mašhad

Foto: Michal Kubánka

Foto: Michal Kubánka

Najposvätnejšie mesto šítskych moslimov, ktorí sem prichádzajú, aby sa poklonili ôsmemu imámovi – Rézovi. Mašhad síce nemá toľko pamiatok ako iné iránske mestá, ale má hlavnú mešitu, ktorú ročne navštívi okolo 25 miliónov pútnikov a ktorá patrí medzi najkrajšie zážitky v Iráne. Do samotnej mešity je vstup zakázaný resp. len za účasti oficiálneho sprievodcu, ktorého získate pri hlavnom vstupe. Je zadarmo a vie po anglicky. I keď je Mašhad menej známy, je to jednoznačne TOP destinácia v Iráne a prebije aj ostatné pamiatky a atrakcie v krajine.

 • Kusangi – miesto na okraji Mašhadu, kam chodia domáci hlavne večer oddychovať pri káve, čaji, vodnej fajke. Príjemné miesto s vodopádmi a jazierkami.
 • Tus – nachádza sa asi hodinu od mesta. Je tu hrobka najznámejšieho básnika Ferdúsiho. Sem prichádzajú Iránci a čítajú jeho básne. Krásny zážitok!
 • Mauzóleum Haruna al Rašída – tiež sa nachádza v meste Tus. Harun al Rašíd bol piaty kalif dynastie Abbásovcov a bol to tradičný hrdina islamského folklóru a arabského sveta. Legendárny panovník je známy okrem iného zo zbierky príbehov Tisíc a jedna noc.

 

Persepolis

Foto: Michal Kubánka

Foto: Michal Kubánka

Sídelné mesto perzských panovníkov, ktoré bolo vraj najkrajším mestom v starovekom Iráne. Alexander Macedónsky ho svojho času úplne zničil. Napriek jeho snahe zbúrať všetko, čo sa len dalo, na základe zachovalých pamiatok si stále dokážete predstaviť krásu vtedajšieho mesta, kam sa chodili klaňať staroveké národy, ktoré boli pod perzskou nadvládou. Neďaleko archeologickej pamiatky Persepolis sa nachádzajú ďalšie lokality.

 • Naqs e Rostam, kde sú hrobky slávnych perzských panovníkov Xerxesa, Daria a Antaxerxesa, a tiež reliéfy sasánovských panovníkov.

 

Širáz

Nachádza sa asi hodinu cesty od Persepolisu. Dostanete sa sem taxíkom alebo miestnymi autobusmi. Je to určite celodenný výlet. Širáz je nielen mestom básnikov, ale aj perzských záhrad, ktoré neskôr kopírovali iné moslimské krajiny. Je to veľmi príjemné mesto s uvoľnenou atmosférou. V súčasnosti je považované za „najiránskejšie“ mesto.

 • Bazár – nie je síce najväčší v Iráne, ale asi najpríjemnejší. Lepšie tu zjednáte koberce ako v Esfaháne.
 • Masjed-e Nasir-al-Molk alebo aj tzv. ružová mešita. Nádherná výzdoba a hlavne interiér. Keď by ste mali možnosť navštíviť iba jednu jedinú mešitu v Iráne, tak jednoznačne túto!
 • hrobky Háfeza a Sádiho – mesto Širáz je známe aj ako mesto básnikov. Neverili by ste, koľko Iráncov chodí na tieto miesta. Čítajú tu básne svojich veľkých básnikov pri čaji, pri hroboch alebo len tak sedia v záhrade.

 

Esfahán

esfahán most - cropped

Polovica sveta. Tak toto mesto nazývali cestovatelia v 17. storočí, lebo bolo vraj najkrajším mestom. Esfahán to sú hlavne stredoveké kamenné mosty, ale je tu aj jedna z najkrajších iránskych mešít, či najväčšie iránske námestie, kde sa hralo pólo.

 • Masjed e Shah – najkrajšia mešita v Iráne, ktorá bola zaradená medzi skvosty islamského umenia. Nachádza sa hneď na hlavnom námestí a má zaujímavý vstup. Začali ju stavať v roku 1611 a má jednu z najlepších akustík.
 • Masjed-e Jameh – ďalšia perla islamského umenia. Je to najstaršia mešita v Esfaháne. Založili ju v roku 771 a odvtedy neustále podliehala stavebným prácam a prestavbám, takže dnes je to aj miesto, kde nájdete rôzne druhy islamského umenia od Mongolov až po Abásovcov.
 • arménska štvrť – v strede islamskej krajiny nájdete katedrálu Vank. Katedrála presne zodpovedá arménskym stavebným štýlom a má výzdobu podľa príbehov zo starého a nového zákona. Katedrála je stále aktívna a dohovoríte sa tu dokonca aj po rusky. J Neďaleké múzeum je venované pamiatke arménskej genocíde z čias prvej svetovej vojny.
 • Naqsh-e Jahan – hlavné námestie, na ktoré sú Iránci právom hrdí. Námestie je obklopené bazárom, kde kúpite nielen koberce, ale aj koreniny alebo si len tak posedíte pri čaji a vodnej fajke.
 • Ali Qapu – palác šacha Abasa so záhradou.
 • Esfahánske mosty – na rieke Zayandeh, večer krásne osvetlené a plné ľudí.

 

Teherán

Hlavné mesto Iránu, ktoré buď neznášate alebo milujete. Čo vás určite príjemne prekvapí, budú iránske kaviarne, čajovne, ale aj diskotéky, kde je veľmi príjemná a uvoľnená atmosféra.

 • pokladnica – na ulici Ferdousi je centrálna banka, kde sa nachádza pokladnica so všetkými šperkami, ktoré patrili iránskym šachom. Diamanty, zafír, zlato, striebro. To je len časť z toho, čo táto pokladnica ukrýva. Musíte to skrátka vidieť. Otvorené mávajú od soboty do utorka od 14.00 – 15.30 hod..
 • Niyavaran Palace – šachove paláce na úpätí pohoria Elbroz. Je tu krásny park, palác a miesto na oddych.
 • bývalá americká ambasáda – vystúpte na metrovej stanici Telegani a uvidíte známu ambasádu USA pomaľovanú protiamerickými obrazmi. Je zakázané fotografovať a Iránci naozaj kontrolujú, či náhodou nefotíte.
 • historické múzeum – krásna zbierka archeologických predmetov od najstarších čias až po obdobie Persepolisu.
 • bazár – mesto v meste. Spleť uličiek, obchodov, obrovské množstvo tovaru a krásny chaos.

 

Yazd

Mesto s hlineným centrom mesta a centrum jedného z najstarších náboženstiev – zoroastrizmu.

 • staré mesto – spleť historických ulíc v centre mesta, kde sa ľahko stratíte, ale to vôbec nevadí. J Nájdete tu hlinené ulice, domy a podzemné prechody. Je to krásne aj v noci. Môžete sa pokojne prejsť a nemusíte sa ničoho obávať.
 • hory mlčania – za mestom smerom na Širáz sú kopce, kde zoroastriáni pochovávali svojich blízkych. Je to magické miesto, kam treba prísť pred zotmením.
 • zoroastriánsky chrám – kde je najdlhšie horiaci oheň a miesto zoroastriánov. Ak budete mať trochu šťastia, natrafíte tu na milého starého kňaza.
 • Amir Chakmak – trojstupňová mešita s karavansarajom, nachádzajúca sa na rovnomennom námestí. Ak sa postavíte chrbtom k mešite tak, že pred sebou máte námestie, v pravom rohu uvidíte malý komplex, kde sa podvečer koná Spýtajte sa domácich, kedy začína. Čo to je? Je to starobylý šport, ktorým sa perzskí bojovníci otužovali. Dnes sa tento šport praktizuje v špeciálnych telocvičniach, kde sa športovci za zvuku odriekania súfíjských piesní a bubnov dostávajú nielen do varu, ale si aj precvičujú rôzne cviky na posilnenie tela a ducha. Každé mesto má takúto telocvičňu a každý vám rád poradí ako na to.

 

Kashan

Mesto na ceste medzi Teheránom a Esfahánom, ktoré Iránci považujú za najstaršie mesto na svete. V meste sú krásne staré obchodné domy bohatých obchodníkov. Odporúčame navštíviť obchodné domy Amari, Aqabozor a Tabatabaei. Okrem toho tu nájdete tu veľmi zaujímavú archeologickú lokalitu Sialk.

 

Bam

Hlinené mesto Bam, ktoré síce bolo takmer celé zničené v roku 2003, ale iránska vláda postupne mesto rekonštruuje. I keď už nikdy nebude také pekné ako predtým, stále stojí za návštevu.

 

Garmeh

Púštne mesto nachádzajúce sa 270 km od Yazdu a patriace k najteplejším mestám na svete. Robia sa tu excelentné výlety do púšte. Garmeh je určený pre všetkých, ktorí milujú extrémy.

 

Tabriz

Štvrté najväčšie mesto v Iráne a centrum iránskeho Azerbajdžanu nachádzajúce sa v západnej časti Iránu. Tabriz patrí medzi veľmi staré mestá a napriek tomu, že mesto zasiahlo nejedno zemetrasenie, časť pamiatok dokázalo prežiť.

 • Veľký bazár
 • Seyed Hamazeh – hrobka a mešita Hamzeho, syna dvanásteho imáma.
 • Modrá mešita – postavená na príkaz Jahan Shaha (Šach Džahan) z roku 1465 a je ukážkou miestneho islamského umenia.
 • Qari most – jeden z dvoch historických mostov v Tabrize.

 

Damavand

Je to najvyššia hora Iránu vysoká 5 610 m.n.m.. Nie je to však žiaden ťažký výstup a netreba vám žiadnu horolezeckú výbavu. Počas tejto horskej turistiky môžete mať problém jedine s nadmorskou výškou. Viac o tom, ako sa pripraviť na nadmorskú výšku, si môžete prečítať tu.