Irán

Doprava do Iránu

Dnes sa dá do Iránu dostať veľmi jednoducho. Lieta sem niekoľko leteckých spoločností. Hlavný dopravný uzol je Teherán, odkiaľ potom lietajú domáce letecké spoločnosti do všetkých častí Iránu za pomerne nízke ceny. Letecká spoločnosť Turkish Airlines lieta nielen do Teheránu, ale aj do Širázu, Mašhadu a Esfahánu.

Nízkonákladové spoločnosti lietajú do Iránu z Viedne, Budapešti alebo Bratislavy.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Iránu lieta obrovské množstvo leteckých spoločností za veľmi dobré ceny. V tomto prípade odporúčame nižšie uvedené letecké spoločnosti. Niekedy sa nedá spraviť online booking priamo z Európy. V prípade, že sa v Iráne rozhodnete preletieť veľké vzdialenosti, v každom meste nájdete veľké množstvo cestovných kancelárii, vám booking spravia. Netreba teda kvôli tomu chodiť na letiská. Tieto letecké spoločnosti sú spoľahlivé a odporúčame ich:

 

Vlak

Vlaky patria dnes v Iráne k najlepším dopravným prostriedkom. Irán buduje nielen kvalitné cesty, ale aj železnice. Každým rokom sa spájajú väčšie mestá a preto nie je na zahodenie prejsť obrovské vzdialenosti vlakom v spacích vozňoch.

Medzinárodné vlaky

Teherán – Istanbul

Obsadenosť vlaku a informácie týkajúce sa lístku nájdete na tejto adrese: http://www.iranrail.net/. Cez túto stránku si môžete kúpiť vlakový lístok do Ankary. Cesta trvá 2 dni a lístok stojí okolo 60 EUR. Vlaky majú nielen sedačkovú časť, ale aj lôžkovú po 4 postele. Predaj lístkov na medzinárodné vlaky sa začína dva mesiace pred odchodom.

Vnútroštátne vlaky

Informácie o vnútroštátnych vlakoch a lístkoch nájdete na tej istej webovej stránke (http://www.iranrail.net/). Vlaky premávajú nielen na hlavných trasách. Vlaky sú, samozrejme, klimatizované a na dobrej úrovni. Vlak je rýchlejší ako autobus a pohodlnejší. Mapu železničnej siete nájdete tu: http://www.iranrail.net/map.php.

Teheránu sa dostanete vlakom do týchto hlavných destinácií:

  • Mašhad: cca. 9 hodín/cca. 22 EUR. Je to rýchlejšie ako autobusom. Vlak je nielen nočný, ale aj denný. Niektoré expresné vlaky idú rýchlosťou 160 km/h.
  • Širáz: cca. 15 hodín/cca. 22 EUR.
  • Esfahán: 7 hodín/cca. 10 EUR.

 

Autobus

Cesty v Iráne patria medzi veľmi kvalitné a takisto dopravné spoločnosti vás prekvapia svojou čistotou. Aj tu platí, že čím drahší lístok, tým lepšia kvalita. Autobusy chodia načas. Jediný problém, s ktorým sa môžete stretnúť je, že ak cestujete v páre, v autobuse môže byť oddelené sedenie pre ženy a pre mužov.

Každé mesto má svoju autobusovú stanicu, kde je niekoľko autobusových spoločností. Iránci vám veľmi radi pomôžu pri výbere a viac menej sa dohovoríte a dohodnete po anglicky. Autobusy sú pomalšie ako vlaky a viac menej za podobné ceny. Kvalitou a úrovňou služieb budete veľmi prekvapení.

 

Taxíky

Sú v každom meste a treba sa dopredu spýtať na cenu. Celkovo je cena taxíkov lacnejšia ako na Slovensku.