Irán

Irán má vo svete pomerne zlé meno. Niektorí ho označujú za os zla, iní si ho zamieňajú s Irakom. Ak však prekonáte strach a predsudky a rozhodnete sa Irán navštíviť, budete z tejto krajiny príjemne prekvapení, dokonca nadšení. Toto nie je iba otrepaná fráza. Irán je bezpečnejší ako hociktorá iná klasická dovolenková destinácia. Ľudia ovládajú na veľmi slušnej úrovni angličtinu, ale aj nemčinu a francúzštinu. Iránci sú okrem toho veľmi nápomocní a často sa vypytujú, prečo má Irán vo svete také zlé meno. Irán je konzervatívnou krajinou a má pár zákonov a pravidiel, ktoré musíte dodržiavať. Nakoniec zistíte, že až také zlé to nebolo a nijako to neobmedzilo ani vaše cestovanie po krajine. V záujme vlastnej bezpečnosti dodržiavajte najmä tieto pravidlá:

  • Zákaz priniesť do krajiny alkohol. Ak vám nájdu v batožine alkohol, môžu vám zakázať vstup do krajiny.
  • Dodržiavať dress code, t. j. ženy by mali mať šatku na hlave, oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice; muži v každom prípade dlhé nohavice.
  • Zákaz priniesť zakázaný materiál, najmä časopisy, magazíny, videá s nasledujúcim a podobným obsahom: modelky v plavkách, zobrazenie nahých žien, bravčové mäso, knihy o Izraeli.
  • V pase nesmie byť izraelská pečiatka, inak vám vstup bude odopretý.
  • V období sviatku Ramadán (6.6. – 5.7. 2016) sa nesmie počas dňa jesť na verejnosti. Reštaurácie sú vtedy viac-menej uzavreté a život je oveľa pomalší.