Indonézia

Sumatra

Najzápadnejší ostrov v Indonézii, ktorý je bokom od klasických turistických ostrovov. Sumatra je oblasť, kde sa musí za zážitkami veľa cestovať, ale námaha sa oplatí. Je tu síce menej vybudovaná infraštruktúra, ale o to autentickejšie zážitky na vás čakajú. Hlavným mestom Sumatry je Medan, ktorý má dobré letecké spojenia s krajinami Juhovýchodnej Ázie.  Sumatra je určená pre tých, ktorí hľadajú kontakt s prírodou a kultúrou. Na Sumatre sú aj pláže, ale keď ich porovnáme s ostatnými časťami Indonézie, je lepšie ich tu vynechať. Kvôli čomu sa na Sumatru vlastne chodí?

 • Pôvodný dažďový prales – oblasť národného parku Gunung Leuser, kde sa robia nenáročné treky, splavujú sa rieky, ale môžete sa tu aj previezť na slonoch.
 • Bukit Lawang – je len pár miest na svete, kde môžete naživo vidieť orangutany v ich prirodzenom prostredí. Bukit Lawang je jedným z nich.
 • Ostrov Samosir – nachádza sa v strede nádherného sladkovodného sopečného kráterového jazera Toba. Uvidíte mierumilovných pôvodných obyvateľov Batakov, ktorí boli v minulosti kanibalmi. Odporúčame zostať tu aspoň tri dni, prenajať si motorku a prebrázdiť celý ostrov. Je to jeden z najväčších zážitkov na Sumatre.

 

Jáva

Foto: Dagmar Navrátilová

Foto: Dagmar Navrátilová

Vďaka obrovskému počtu historických pamiatok a sopiek je najnavštevovanejším ostrovom v Indonézii. Na tomto ostrove leží hlavné mesto Jakarta. Jakarta síce nie je mesto, ktoré by ste mali nutne vidieť, ale ak tu pristane vaše lietadlo, jednu noc na odpočinok po dlhom lete zrejme neoľutujete. Na ostrove Java odporúčame navštíviť najmä tieto miesta:

 • Yogyakarta – kultúrne centrum krajiny. Je tu krásny palác miestneho vládcu, večerné trhy, reštaurácie so skvelou kuchyňou. Okrem toho odtiaľto sa vyráža na dve najväčšie indonézske atrakcie: 1) Prambanan – hinduistická svätyňa zasvätená hinduistickým božstvám. Je ľahko prístupná miestnou dopravou alebo motortaxíkmi. 2) Borobudur – budhistická svätyňa, ktorá patrí k najväčším kamenným stavbám v Indonézii. Je krásna tak z diaľky, ako aj z blízka a nájdete na nej výjavy z Ramajány. Takisto ľahko prístupná verejnou dopravou z Yogyakarty.
 • Bromo – aktívna sopka s nádhernou kalderou. Sopka je veľmi ľahko prístupná. Hoci je to turisticky veľmi frekventované miesto, predsa má veľké kúzlo a vaše fotky budú poriadny gýč. Najlepšie je prísť sem ráno na východ Slnka. Ráno môže byť veľmi chladno, majte teplé oblečenie do rezervy!

Doprava po ostrove

Medzi Jakartou a Yogyakartou ide večerný klimatizovaný vlak. Ide o sedačkový vlak, kde sa sedadlá dajú viac sklopiť. Vlak je často až preklimatizovaný. Cesty sú pomalé, lebo prechádzajú cez dediny, preto je lepšie vždy vyraziť na cestu skoro ráno, aby ste sa aspoň sčasti vyhli pomalej doprave.

 

Bali

Untitled-17

Foto: Dagmar Navrátilová

Ostrov bohov – aj tak sa tento ostrov nazýva. Úrodná ryžová oblasť, ktorá je ďalším symbolom ostrova Bali, sa nachádza na centrálnej plošine. Pestuje sa tu kakao, káva, banány. Ostrov Bali je značne sprofanovaný ako destinácia na kúpanie. Ak sa chcete kúpať, neodporúčame ísť do Kuta, čo je centrom ostrova. Kuta má totiž vhodné podmienky pre surferov, sú tu veľké vlny, ale nie je to vhodné na kúpanie. Kuta je dnes centrom zábavy, barov a podnikov.

 • Ubud – mesto v s rozmanitou kultúrou, kde cestovatelia chodia na jeden alebo dva dni. Mesto je plné chrámov balijskej kultúry.
 • Pura Luhur Batukau – ryžové polia v okolí mystického chrámu.
 • Munduk – dedina v príjemnom horskom prostredí plná jazier, vodopádov s možnosťou uskutočnenia výletov.

 

Gili

Ak sa chcete kúpať, tak odporúčame ísť na Gili. Nachádza sa asi 2 hodiny plavby loďou od Bali. Zatiaľ čo Bali je o vlnách, Gili má gýčové pláže a krásny podmorský svet. Gili sa skladá z troch ostrovov Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan, ktoré sú od seba vzdialené cca. 1 km. Na ostrovoch sú miestne cestovné kancelárie, ktoré zabezpečujú najrôznejšie výlety po Indonézii, uskutočňujú plavby, potápanie či šnorchlovanie. Odporúčame najmä ostrov Trawangan, ktorý je síce najturistickejší, ale ponúka najviac aktivít. Ak si zakladáte na lepšom ubytovaní, radšej si ho rezervujte vopred. Večer ostrovy žijú v malých baroch so skvelou kuchyňou.

 

Lombok

V Indonézii všeobecne platí, že čím ďalej na východ idete, tým je daná oblasť menej navštevovaná krajšia, ale aj náročnejšia pokiaľ ide o prepravu. Lombok je hlavne o miestnych dedinách, zvykoch a výstupoch na aktívne sopky.

 • Guru Rinjani – druhá najvyššia sopka v Indonézii s výškou 3 726 m. Ide o jednu z troch posvätných hôr. Výstup trvá 5 dní, ale dá sa spraviť aj rýchlejšie. Na samotný vrch sa nedá vystúpiť individuálne, musíte mať lokálneho sprievodcu. Najlepšie je ísť v malej skupine cez miestnu CK. Vyráža sa z mesta Senaru a končí sa v Sembalun Lawang. Stan, spacák a ostatné potrebné veci si môžete požičať. Pripravte sa na to, že hore je chladno a treba mať dobrú bundu a sveter.

 

Komodo, Rinca

 Sem sa chodí hlavne kvôli varanom. Tieto ostrovy sa najlepšie navštevujú loďou, ktorú si môžete objednať na Bali alebo Gili. O čo ide?

 • Miestne CK ponúkajú plavbu medzi ostrovmi. Loď je určená cca. pre 15 ľudí. Máte možnosť vybrať si buď kajuty (sú veľmi jednoduché a malé, často bez klimatizácie) alebo prespať na palube na matracoch. Loď má v drvivej väčšine indonézsku plnú penziu. Plavba patrí k najväčším zážitkom v rámci Indonézie. Plavíte sa, zastavujete na rôznych malých ostrovoch, kúpete sa a večer máte nad sebou nebo plné hviezd. Plavba trvá cca. 3 dni, ale sú aj dlhšie plavby. Konečná zastávka je na ostrove Flores.

 

Flores

Pokiaľ ide o prírodu, popri Sumatre je to asi najkrajší z indonézskych ostrovov. Celý ostrov Flores je spojený 700 km dlhou transfloreskou diaľnicou. Medzi mestami Labuanbajo a Larantuka chodia viac menej pravidelné spoja. Na ostrove sa oplatí vidieť:

 • Kelimutu – sopka vysoká 1 640 m, kde sa nachádzajú 3 vulkanické jazerá s rôznou farbou vody. Nachádza sa v blízkosti mestečka Moni. Podľa povesti sem odchádzajú duše mŕtvych ľudí.
 • Bajawa – okolo mesta sa nachádzajú dedinky s tradičnými domami.

 

Súostrovie Solor a Alor

Na východ od Flores sa nachádza malé súostrovie, ktoré je vhodné najmä na potápanie. Dostanete sa sem vodnými taxíkmi.

 

Papua

Tento ostrov je určený pre všetkých, ktorí sú expedične ladení a chcú vidieť miestne kmene. Výlet si zorganizujte prostredníctvom miestnej CK, pretože treba mať povolenie (permit). Zvážte tiež požitie antimalarík. Ostrov síce patrí k drahším destináciám v rámci Indonézie, ale na oplátku budete mať tie najautentickejšie zážitky. Najnavštevovanejšou časťou Papuy je údolie Baliem, v ktorom sa uskutočňujú miestne farebné trhy a schádzajú sem rôzne etniká.

 

Kalimantan

Miestny názov pre ostrov Borneo, ktorý je rozdelený medzi tri krajiny – Indonéziu, Brunej a Malajziu. Odporúčame navštíviť:

 • oblasť Loksado – zaujímavé výlety do okolitých hôr cez povrazové mosty, vodopády, jazerá.
 • Národný park Tanjung Puting – budete tu na dotyk orangutanom.
 • Pulau Derewan – gýčový ostrov s možnosťami potápania a šnorchlovania.

 

Raja Ampat

Asi najgýčovejšie potápanie v rámci Indonézie, ktoré je navyše mimo hlavných turistických destinácií.