Indonézia

Doprava do Indonézie

Letecké spojenie s Európou je na dobrej úrovni. Do Jakarty lietajú letecké spoločnosti

  • KLM s prestupom v Amsterdame,
  • Turkish Airlines s prestupom v Istanbule,
  • Emirates s prestupom v Dubaji alebo aj
  • Qatar Airways s prestupom v Dohe.

Aj ostrov Bali má medzinárodné letisko. Ak by ste chceli letieť do Medanu, najlepšie spojenie je cez Singapur.

Ak chcete spojiť Indonéziu s návštevou iných krajín Juhovýchodnej Ázie, odporúčame využiť služby leteckej spoločnosti Air Asia – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Indonézie lietajú mnohé letecké spoločnosti. Najväčším prepravcom je Garuda – https://www.garuda-indonesia.com/id/en/index.page, ale na výber máte aj z niekoľkých nízkonákladových leteckých spoločností, napr.:

Na mnohých letiskách platíte navyše odletovú taxu aj z domáceho terminálu. Ceny sú od 1,5 EUR.

 

Lodná doprava

Medzi ostrovmi premávajú trajekty. V súčasnosti je však aj letecká doprava v Indonézii taká pravidelná a pomerne lacná, že otázka využitia trajektov je otázna. Táto forma dopravy je určená skôr pre tých, ktorí majú veľa času a chcú/musia ušetriť. Trajekty sú stále najlacnejšou formou dopravy, ale:

  • Lode často meškajú. Jedine medzi ostrovmi Jáva a Bali sú viac menej pravidelné a presné spoje.
  • Ak by ste mali cestovať trajektom viac ako 12 hodín, s veľkou pravdepodobnosťou bude loď meškať. Dĺžka meškania je rôzna, môže trvať aj jeden deň.
  • Nie vždy je na lodiach možnosť stravovania.
  • Lístky na dlhšie plavby si treba vopred rezervovať.

 

Vlak 

Vlaková doprava je na ostrove Jáva a na ostrove Sumatra. Najviac cestovateľov využíva cestovanie vlakom medzi Jakaratou a Yogyakartou a medzi Jakartou a ostrovom Sumatra – mesto Bandar Lampung.

Vlakový lístok si môžete kúpiť na stránke http://www.kereta-api.co.id/. Cestovať vlakom sa oplatí najmä v noci. Pripravte sa však na veľmi silno pustenú klímu. Majte pripravené teplé oblečenie.

 

Autobusy

Na ostrovoch Jáva a Sumatra sú relatívne dobré cesty, ale presuny predsa trvajú veľmi dlho. Cesty totiž prechádzajú cez mnohé dediny a mestá. Najlepšie je preto vyraziť na cesty skoro ráno z miestnych autobusových staníc.

 

Miestne cestovné kancelárie

V Indonézii – podobne ako v Thajsku, Vietname či Laose – veľmi dobre fungujú mieste cestovné kancelárie, ktoré dokážu zabezpečiť prepravu za nízke ceny. Ak cestujete ako skupina ľudí, výdavky sa vám ešte viac znížia. Určite si na mieste porovnajte ceny a výhodnosť dopravy.