India

India je počas osláv veľmi farebná a Indovia sa dokážu nielen skvele zabávať, ale radi vás aj zapoja do osláv. Pamätajte si však, že je dobré dopredu plánovať a rezervovať si dopravné spojenia. Sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára. Indovia sú na všetky svoje národné sviatky náležite hrdí, s pompou vyvesujú vlajky a nosia štátne vlajky. Vyberáme tie najzaujímavejšie indické sviatky:

  • 26. január – Deň republiky. Slávi sa v Dillí a počas sviatku je vojenská prehliadka.
  • 12. február 2016 – oslava Vasant Panchami, teda oslava hinduistickej bohyne Saraswati. Mladé ženy sa vtedy oblečú do žltej farby a ľudia kladú na oltár Saraswati – bohyne múdrosti – knihy a hudobné nástroje. Sviatok je aj symbolom začiatku jari.
  • 23. marec 2016 – sviatok Holi. Ide o najpopulárnejší sviatok v Indii, ktorý sa slávi začiatkom jari. Je charakteristický tým, že ľudia sa vtedy ohadzujú farebnou vodou alebo rôznymi farbami.
  • 5. apríl 2016 – narodenie Rámu, hrdina z najslávnejšieho eposu Ramajáni. Veriaci v ten deň nielen v hojnom počte navštevujú chrámy, ale konajú sa aj ľudové veselice okolo chrámov s hudobným sprievodom.
  • 21. máj 2016 – narodenie Budhu. Oslavuje sa najmä v oblastiach, kde žije budhistická komunita resp. kde sú budhistické pamiatky.
  • 15. august – Deň nezávislosti. Najlepšie je zažiť tento sviatok skoro ráno v hinduistických chrámov, kde sa za hudobného sprievodu vyvesujú vlajky. Tento deň je aj tzv. dry day, čiže nikde nekúpite alkohol s výnimkou luxusných hotelov.
  • 5. – 15. september 2016 – Ganéšov sviatok – Ganéš bol jeden z najpopulárnejších božstiev hinduizmu. Počas tohto sviatku sa Ganéšova podoba vyrobená z hliny vynáša na ulice a sprievod pritom tancuje, spieva a oslavuje.
  • 1. – 9. október 2016 – Navaratri. Ide o hinduistický sviatok, ktorý sa slávi 9 dní a 9 nocí. Je to jeden z najposvätnejších období vo védskom kalendári. Počas tohto sviatku sa uctieva bohyňa Durga vo všetkých jej reinkarnáciách. V roku 2016 pripadne Navaratri na prvých deväť októbrových dní.
  • 30. október 2016 – Diwali, čiže sviatok svetla, kedy sa rozdávajú darčeky a zapaľujú ohňostroje, sviečky či lampáše. Nebuďte prekvapení, ak vás Indovia začnú počas tohto sviatku objímať. 🙂 Diwali trvá zvyčajne 4 až 5 dní a v roku 2016 pripadne na prelom mesiacov október/november.

 

Khumb Mela

Tomuto sviatku sa venujeme osobitne. Je to sviatok nad všetkými sviatkami, alebo najväčší sviatok na svete. Približne 80 miliónov veriacich sa schádza, aby sa okúpalo v posvätnej rieke. Khumb Mela patrí nepochybne medzi najväčšie cestovateľské výzvy. Uvidíte pokope všetkých svätých mužov od nahých až po tých, ktorých obživou je iba mlieko. Najbližšia Khumb Mela bude v roku 2016 v meste Ujjain medzi marcom a aprílom.