India

Bombaj

Mesto kontrastov. Je tu anglická koloniálna časť, kde môžete vidieť najkrajšie ukážky architektúry, ale aj tzv. slumy aké iste poznáte z filmu Milionár z chatrče (Slumdog millionaire). Toto mesto navštevuje menej cestovateľov ako hlavné mesto, ale ponúka viac.

 • Elephant island – hinduistické chrámy vytesané v 5. – 8. storočí. Je to príjemný poldenný výlet. Lode vyrážajú cca. v 30 minútových intervaloch od India gate. Netreba mať žiadneho sprievodcu a cestu k jaskyniam nájdete veľmi jednoducho.
 • India gate – symbol nielen Bombaja, ale aj koloniálnej Indie. Indovia sa tu stretávajú a prechádzajú. Vstup je zadarmo.
 • Hotel Taj – Druhý najznámejší symbol Bombaja. Prvý luxusný hotel, ktorý mal byť lepší v luxuse ako samotný Taj. Ak máte peniaze navyše, jednoznačne odporúčame ubytovať sa v ňom, alebo len tak zájsť do prvého licencovaného baru v meste a dať si ich drink. Ceny nie sú vysoké a zážitok je to skvelý. Bar je otvorený aj počas dní, kedy je prohibícia.
 • železničná stanica Victoria station – Stanica je pamiatkou pod ochranou UNESCO. Každé ráno tu prúdia tisíce ľudí do práce. Na dav vystupujúci z vlaku je skvelý pohľad a je to veľmi fotogenický zážitok.
 • Univerzita Bombaj – koloniálna budova jednej z najlepších univerzít v Indii.
 • Dharavi slum – Ak ste videli film Milionár z chatrče, tak vedzte, že práve v tomto slume sa časť filmu natáčala. Zatiaľ čo inde vo svete sú takéto miesta nebezpečné, tu je to bezproblémové. Dostanete sa sem miestnym vlakom z Victory station, ktorým sa odveziete na stanicu Mahin. Nesmiete však fotografovať! Miestni vás budú pozývať k sebe. Je to skutočne veľký zážitok. Mimochodom, keď ste v Bombaji, neexistuje, aby ste nevideli slum! Hneď po pristátí na letisku pôjdete zrejme taxíkom cez mesto a uvidíte, že sú všade.
 • Crafword market – jeden z najväčších bazárov v meste, nájdete tu všetko od ovocia až po mäso. Trh je pestrofarebný, potešia sa mu aj fotografi.
 • Dabba/dabbawalla – Keď sú Indovia v práci, nechodia obedovať do reštaurácií ako sa to stalo zvykom na Slovensku. O stravovanie Indov sa počas pracovnej doby majú postarať ich manželky! Predstavte si to tak, že manželky uvaria jedlo, jeden poslíček ho prinesie pred železničnú stanicu a druhý ho prevezme a donesie k adresátovi. Dabba znamená v preklade krabicu/balík a dabbawalla je muž, ktorý to roznáša, čiže jedlonosič. Ide vlastne o špecifickú kuriérsku službu. Ak prídete cez pracovný deň v čase 11:30 – 12:00 k železničnej stanici Churchgate, uvidíte okolo päťtisíc doručovateľov jedla. Podľa časopisu Forbes títo doručovatelia majú 99,9 %-nú úspešnosť, takže jedlo v zásade vždy dorazí presne tam, kam má – https://www.youtube.com/watch?v=fTkGDXRnR9I.
 • kino Regal – najznámejšie kino v Bombaji. Keď sa už vyberiete do kina, tak určite choďte na nejaký muzikál v kine Regal.
 • bary – v okolí Regalu sú puby a reštaurácie.

 

Varanasi

img_9413

Najposvätnejšie mesto hinduistov, kde sa chce nejeden Ind dať spáliť po smrti alebo sa ponoriť do Gangy pri rannom kúpeli. Keby sa spojil Jakubisko s Fellinim, takéto krásne bizarné mesto ani oni nevymyslia.

 • Úzke stredoveké uličky, kde potrebujete GPS, alebo pomocnú ruku Inda. Len tak sa ponorte už pri Raj Gháte.
 • Gháty – Vo Varanasi je cca. 80 ghátov, kde sa spaľuje. Najzaujímavejšie sú od Assi ghát po Manikarnika ghát. Nesmiete však v blízkosti ghátov fotografovať, i keď sem-tam sa objaví nejaký Ind s tým, že za malý poplatok sa to dá.
 • ranné kúpanie – tisíce Indov sa každé ráno ponorí do svätej rieky Gangy. Ak si túto udalosť chcete vychutnať z lode, odporúčame prísť ráno o 6.30 ku Dashashwamedh ghát a dohodnúť si loďku.
 • večerné uzatváranie Gangy – Podľa aktuálneho západu Slnka sa večer na Dashashwamedh ghát uzatvára Ganga. Je to náboženská ceremónia, ktorú sledujú stovky ľudí.
 • Vishwanath chrám – najposvätnejší chrám vo Varanasi postavený v roku 1776 zasvätený Šivovi. Nehinduisti nemajú povolenie vstúpiť, ale niekedy ich pustia. Môžete to aspoň skúsiť.

 

Agra

Mesto Mugalskej ríše so slávnou pamiatkou – palácom Taj Mahal! Taj Mahal jednoducho musíte vidieť, aj keď ho navštevujú milióny návštevníkov a miesto je preplnené turistami.

 • Taj Mahal je krásny z diaľky, ale aj z bezprostrednej blízkosti. Odporúčame prísť sem skoro ráno. Do objektu si nesmiete vziať žiadnu knihu, stojan na fotoaparát, ani tašku či batoh.
 • Agra má aj slávnu Červenú pevnosť, ktorá je jednou z najkrajších v Indii, ale má tú smolu, že sa nachádza v tom istom meste ako Taj Mahal, a teda je ním zatienená. Červená pevnosť je dokonalou ukážkou fortifikácie a moslimského umenia.

img_8505

 

Faterpuh Sikri

Asi hodinu cesty od Agry je ďalšia perla Mugalskej ríše. Faterpuh Sikri bol hlavným mestom impéria v rokoch 1571 až 1585.

 • Jama Mashid – veľkolepá mešita z roku 1571 s hrobkou Salima Chisthti.
 • Kráľovské mesto – vyzerá ako keby ho panovník práve opustil. Asi najlepšie zachované kráľovské sídlo v Indii.

 

Džajpur (Jaipur)

Untitled-15

Foto: Kamila Prešnajderová

Alebo aj ružové mesto a zároveň hlavné mesto štátu Radžastan. Je príjemné stratiť sa v pestrofarebných uličkách, zájsť do niektorého z palácov alebo si nechať vyveštiť v slávnom observatóriu Jantar Mantar.

 • Jantar Mantar – slávne observatórium pod holým nebom. Odporúčame zobrať si sprievodcu, ktorý vám vysvetlí ako jednotlivé prístroje fungovali a ako jednoducho sa dali veci vypočítať. Je to zaujímavejšie ako si myslíte!
 • Palác vetrov – palác v strede Džajpuru, ktorý bol postavený Maharadžom pre ženy, aby mohli sledovať ruch v meste.
 • kino Raj Mandir – večer odporúčame zájsť na jeden z bollywoodskych trhákov do najkrajšieho kina Raj Mandir. Raj Mandir je takpovediac kráľ medzi kinami. Choďte a presvedčte sa!
 • Ambérska pevnosť – za mestom je pevnosť, ktorá zároveň slúžila aj ako palác. Ráno sa môžete vyniesť slonmi na centrálne nádvorie. Palác je kombinácia rôznych komnát, nádvorí a háremov.
 • bazár – pestrofarebnejší bazár v Indii nenájdete!

 

Amritsar

Posvätné mesto Sikhov s krásnym zlatým chrámom, kam prúdia tisíce veriacich. Toto mesto je hlavne o chráme, ktorého prehliadka vám zoberie takmer celý deň. V blízkosti sa nachádza aj najbizarnejšia hranica na svete medzi Indiou a Pakistanom. Každý podvečer totiž zatvárajú hranicu Wagan, pričom na tribúnach sú tisíce ľudí a vyobliekaní colníci za hlasného skandovania zatvárajú hranice. Hranice sú od mesta vzdialené asi 45 minút cesty rikšou.

 

Udajpur

Asi najkrajšie mesto v Radžastane na brehu jazera Pichola. Mesto už je mimo hlavných trás a vládne tu veľmi príjemná atmosfére. Mesto je postavené na kopci, takže aj v lete tu je lepšia klíma ako inde. Nájdete tu príjemné kaviarničky a reštaurácie okolo jazera Picola.

 • Palác – najväčší palác v Indii, ktorý dominuje celému mestu. Kombinácia sál, nádvorí, tajných chodieb sa vám vryjú do pamäti.
 • Jagdish – Hlavný hinduistický chrám v meste, ktorý sa dá navštíviť a je zasvätený Višnovi.
 • Dhobi Ghat – ráno sa tu takisto ľudia kúpu, i keď nie tak masovo ako vo Varanasi.

 

Kumbhalgarh

Najväčšia pevnosť v Indii. Pevnosť obopína celú horu v celkovej dĺžke 12 km a musíte prejsť mnohými bránami až sa dostanete na centrálne nádvorie. Ak by bola súťaž o najkrajšiu pevnosť v Indii, tak Kumbhalgarh má jednoznačné prvenstvo a ostatné by sa pobili iba o druhé miesto.

 

Dillí (Delhi)

Hlavné mesto krajiny, ktoré buď milujete ale neznášate. Dillí je miesto, kde za jeden zažijete tlačenice v úzkych uličkách bazáru, vyhýbanie sa kravám, popíjanie lasi a za chvíľu sa môžete ocitnúť v najluxusnejšej časti mesta. Choďte a vytvorte si vlastný názor!

 • Červená pevnosť – nachádza sa v strede mesta a pochádza z mugalského obdobia. Pred jej bránami sa konajú príhovory a oslavy pri príležitosti Dňa nezávislosti. Je podobná pevnosti z Agry a v minulosti slúžila aj ako palác.
 • Jama Mashid – mešita v strede obrovského ruchu respektíve bazáru.
 • bazár – odporúčame prenajať si cyklorikšu od Červenej pevnosti a cez bazár sa vyberte k mešite. Zapnite videokameru a máte natočený celovečerný hraný film.
 • Rajiv Chowk – počas anglickej nadvlády si tu Angličania postavili hlavné námestie, kde sú dnes obchody a reštaurácie.
 • Park medzi India gate a prezidentským palácom – prejdite sa po zelenom parku s výhľadom na koloniálne stavby.
 • Raj Ghat – miesto, kde bol spopolnený Mahatma Gandi. Je to známe pútnické miesto Indov.

 

Kalkata

img_8101

Bývalé hlavné mesto britského impéria pre Indiu. Kalkata je stará dáma na rieke Hooghly s ruchom a chaosom, ktoré sa mieša s vôňami bengálskej kuchyne. Kalkata je zároveň šok, ktorý možno niektorých cestovateľov odradí, ale napokon si ho mnohí predsa len zamilujú.

 • Victoria memorial – najväčšia mramorová stavba postavená na počesť anglickej kráľovnej na jej diamantové výročie. Vrchol britskej architektúry.
 • Howrah most – najrušnejší most našej planéty
 • rikše ťahané bežcami – môžete sa nechať odviezť cez staré mesto.
 • Rád Matky Terezy – je tu pochovaná Matka Tereza.
 • Chrám krvilačnej bohyne Kalighat

 

Ellora a Ajanta

Hinduistické a budhistické jaskyne v okolí mesta Aurangabad pod ochranu UNESCO. Ajanta je súbor budhistických jaskýň a Ellora je prevažne hinduistická jaskyňa s najkrajším a najväčším vytesaným skalným chrámom na svete. Aj tu však nájdete budhistické chrámy a kláštory a navyše aj džinistické chrámy.

 

Andamanské ostrovy

Ak hľadáte gýčové more s bielymi plážami a máte peniaze navyše, nemusíte ísť nevyhnutne na pláže v štáte Goa. Skúste napríklad Andamany! Ako dnes svet pozná Maldivy či Seychely, o pár rokov budú možno hitom práve tieto panenské ostrovy. Dnes sú veľmi ľahko dostupné aj prostredníctvo nízkonákladových leteckých spoločností. Pre viac informácií pozrite časť Doprava.

 

Dardželing

Vysokohorské mestečko s výhľadom na najvyššiu indickú horu Káčaňdžunga/Kančendžonga (8 586 m.n.m.). Miesto, kde je najlepší čierny čaj na svete, možnosti trekingu a najlepšia možnosť ako sa dostať do bájneho Sikkimu.

 • Odporúčame previezť sa parnou lokomotívou s výhľadom na masív Himalájí. Parná lokomotíva ide z centra mesta.
 • V okolí mesta sa pestuje jeden z najlepších čiernych čajov na svete.

 

Ladakh

Himalájsky región na severe Indie patrí k epickým cestám pre tých, ktorí hľadajú hlavne vysokohorskú turistiku, budhizmus a kláštory. Ťažké a menej dostupné časti vám vynahradia zážitky a pohľady do hlbokých údolí himalájskeho regiónu. Hlavným mestom je Leh a buď sem budete letieť priamo z Dillí, alebo využijete miestne CK v meste Manali, ktoré uskutočňujú prejazdy k Lehu cez vysokohorské sedlá. Je to vyslovene panoramatická cesta.