Filipíny

OBLASTI

Luzon (Manila, región Cordillera, Ilocos, Cayagan, Luzon, Calabarzon, Mimaropa a Bicol) – je to severná oblasť Filipín, kde sa nachádza hlavné mesto Manila a tiež známa oblast s ryžovými poliami, Banaue.

Visayas – centrálna oblasť Filipín, kde sa nachádzajú najkrajšie pláže, napríklad na ostrovoch Boracay a Palawan. V tomto regióne je aj ostrov Cebu, ostrov Bohol a Panay

Mindanao – ide o najpôvodnejší región, kde cestovateľ nájde pôvodné kultúry. Žiaľ, do tejto časti sa neodporúča chodiť kvôli pretrvávajúcim ozbrojeným konfliktom. Viac v časti Bezpečnosť.

 

MESTÁ A OSTROVY

Manila

Filipíny

Oslava čínskeho nového roka

Hlavné mesto krajiny, kde môžete zažiť obrovský kontrast medzi chudobou a bohatstvom.

 • Intramuros – historické srdce Manily, ktoré postavili Španieli v čase, keď Filipíny boli kolóniou Španielska. Je to centrum mesta opevnené historickými hradbami. Nájdete tu barokové kostoly, katedrálu, pevnosť a staré historické uličky. Celá oblasť je pod ochranou UNESCO.
 • Chinatown – je to jedna z najväčších čínskych štvrtí v Ázii. Silná čínska komunita si tu vybudovala svoju štvrť plnú obchodíkov, reštaurácií a malých chrámov. Najlepšie je štvrť navštíviť počas čínskeho nového roka, pretože vtedy sa tu konajú bujaré oslavy. Na rok 2017 je čínsky nový rok naplánovaný na 28. januára. Viac o tomto sviatku v Manile sa dozviete tu.
 • Rizal park – hlavné námestie v Manile, kde sa väčšina ľudí stretáva. Zaujímavé je hlavne podvečer a ráno, kedy si tu za pekného počasia ľudia zacvičia.
 • Makati – moderná štvrť Manily, ktorá je centrom biznisu. Uvidíte tu mrakodrapy, moderné kaviarne, reštaurácie, obchodné centrá a zároveň je to najčistejšia štvrť Filipíny. Je to ako keby ste sa prechádzali po modernej časti Európy.
 • Kohútie zápasy – cez víkendy sa konajú známe kohútie zápasy. Takmer každá štvrť má svoju vlastnú arénu. Spýtajte sa na hoteloch či guesthousoch a radi vám poradia. Buďte pripravený že vám filmovanie a fotenie môžu zakázať.

 

Vigan

Najkrajšie historické mesto z čias španielskej nadvlády, ktoré je pod ochranou UNESCO. Okrem toho bolo vyhlásené za siedmy div medzi historickými mestami. Nachádza sa na severozápade ostrova Luzon.

 

Cebu

Na rovnomennom ostrove Cebu je hlavné mesto ostrova. Ide o historické mesto s prvou kresťanskou katedrálou na Filipínach. Zaujímavosťou je aj jedna z najstarších pevností.

 

Boljoon

Neďaleko mesta Cebu, asi 2 hodiny jazdy autobusom sa nachádza jeden z najzachovalejších kresťanských kláštorov.

 

Banaue

Filipíny

Prírodný div, kde nájdete krásne 2000 rokov staré a dodnes obrábané ryžové polia. Do Banaue sa dostanete len nočným spojom (viac o doprave sa dozviete v časti Doprava). Odporúčame však nezostávať v meste Banaue, ale presunúť sa rovno do dedinky Batad, ktorá sa nachádza asi 40 minút jazdy vozidlom jeepney. Samotné Banaue nemá až také úžasné výhľady na ryžové polia ako Batad. V Batade je niekoľko ubytovaní za lepšie ceny ako v Banaue a dokonca s oveľa lepším výhľadom. V Batade máte možnosť zobudiť sa s pohľadom z vašej izby ako vychádzajúce slnko osvetľuje ryžové terasy. Odporúčame:

 • Vybrať sa na nejaký jednodňový výlet do okolia. Treba mať turistickú obuv a dostatok vody a jedla. Pripravte sa na veľké prevýšenia pri výstupe a zostupe po schodoch, pomedzi ryžové terasy.
 • Zostať v oblasti aj 2 plné dni, najmä ak plánujete výlety do okolia.
 • Mat dostatok vymenených peňazí. V Batade nie je totiž zmenáreň, len v Banaue.

 

Sagada

Asi 3,5 hodiny jazdy miestnym autobusom od Banaue je ďalšia oblasť, ktorá je známa svojimi jaskyňami a zavesenými pohrebnými truhlami na skalách. Do jaskýň treba miestneho sprievodcu, ktorého zoženiete na hoteloch či guesthousoch. Jaskyne treba zažiť ráno, keď ešte nie je veľa turistov. Výlet trvá cca 2 hodiny a počas neho idete bosí, prípadne v dobrých športových sandáloch, cez jaskyne, rôzne skaly, jaskynné jazerá a podobne. Nie je to vhodné pre klaustrofobikov. Majte so sebou čelovku.

 

Bohol

img_4561

Ostrov Bohol leží asi 2 hodiny plavby trajektom od mesta Cebu. Najlepšie ako pochodiť ostrov, je prenajať si motorku na jeden deň. Na Bohol sa chodí hlavne kvôli týmto aktivitám:

 • Čokoládové hory (Chocolate Hills) – oblé, husto pri sebe stojace kopce, ktoré vytvárajú dojem čokoládovej bonboniery. Nachádzajú sa v strede ostrova.
 • Tarsier – ide o endemického tvora, ktorého môžete vidieť v miestnom parku. Je to veľmi milé zviera s obrovskými ospalými očami a získa si každého turistu.
 • Alona Beach – pláž na juhu ostrova, kam chodia často tí turisti, ktorí hľadajú peknú, ale nie príliš drahú a menej preplnenú pláž. Alona Beach je pomerne malá, pekná pláž, ale nevyrovná sa Boracayu ani zďaleka.

 

PLÁŽE, KÚPANIE SA A VODNÉ AKTIVITY

Coron

Je to oblasť vyhľadávaná kvôli potápaniu. Na tomto mieste boli potopené japonské lode počas druhej svetovej vojny v roku 1944. Ten, kto nemá záujem o potápanie, nájde tu krásne biele pláže s možnosťou šnorchlovania.

 

Boracay

img_3346

Pláže s bielym pieskom a azúrovým morom na Boracayi patria k tým najkrajším na Filipínach. Ale! Ostrov je mimoriadne vyhľadávaný hlavne čínskymi turistami, takže sa pripravte na preplnené pláže a bez súkromia. Najviac turistov sem chodí hlavne v čase čínskeho nového roku, keď majú Čínania voľno. Boracay je okrem toho jedno z najdrahších miest na Filipínach.

 

Palawan

Momentálne najpopulárnejšia oblasť, ktorá leží medzi Juhočínskym morom a morom Sulu. Je to morský národný park Tubbataha a Puerto Princesa. Obe sú pod ochranou UNESCO. Palawan má dve letiská: 1) Puerto Princesa, kde drvivá časť lietadiel pristáva z ostatných častí Filipín. Z letiska potom idú autobusy do ostatnej často ostrova. 2) Letisko El Nido sa využíva zatiaľ len na chartrové lety.

Na Palawan zatiaľ žiaden trajekt nepremáva. Ak sem teda plánujete prísť, treba si čím skôr rezervovať letenky. O miestnych aerolíniách nájdete viac info v časti Doprava.

 • El Nido – hlavná turistická oblasť, kde sú vápencové oblasti, lagúny a pláže.
 • Port Barton – tichšia oblasť mimo hlavných turistických trás. Hlavne krásne pláže. Večer sú tu časté výpadky elektriny.
 • Sabang – tu nájdete svetoznámu podzemnú rieku.

 

Oslob

Mesto Oslob na ostrove Cebu je vyhľadávaná hlavne milovníkmi šnorchlovania s veľrybím žralokom. Ide jednoznačne o jedinečný a bezpečný zážitok, o ktorom si môžete viac prečítať v blogovom článku.

 

Moalboal

Na západnej časti ostrova Cebu sa nachádzajú asi najkrajšie biele pláže ostrova.