Filipíny

Doprava na Filipíny

Na 99% percent prídete na Filipíny lietadlom. Na Filipínach sú tieto medzinárodné letiská: Manila, Cebu, Clark – v blízkosti Manily, Angeles, Kalibo – v blízkosti Boracay.

Spojenie s Európou je cez letecké spoločnosti:

Ak letíte s niektorej ázijskej krajiny, najlepšie spojenie je cez najpopulárnejšieho dopravcu v Ázii, ktorý už neraz vyhral cenu za najlepšiu nízkonákladovú leteckú spoločnosť, a tou je Air Asia – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1. Netreba sa báť výrazu „nízkonákladový“. Letecká spoločnosť je presne taká istá ako klasické aerolinky, ale za stravu na palube si platíte. Žiadne boje o váhu, dopredu vytlačené letenky, ako to poznáme pri európskych nízkonákladovkách. Air Asia lieta aj do Austrálie, Indie, Nepálu, Japonska, ale aj v rámci Filipín. Majú minimálne meškania a počas nášho cestovania boli vždy presný. Air Asia je cenovo veľmi prijateľná. Platí, že čím skôr urobíte rezerváciu, tým lepšiu cenu budete mať.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Keďže Filipíny sú ostrovným štátom, je lepšie medzi jednotlivými ostrovmi preletieť. Filipíny majú niekoľko národných dopravcov a väčšinou ide o nízkonákladové spoločnosti typu Air Asia. Pri kúpe leteniek platí niekoľko pravidiel:

 • Čím skôr si rezervujete miesto, tým lacnejšia bude letenka. Letenky možno dostať niekedy už od 20 EUR.
 • Niektoré spoločnosti majú príplatky zvlášť pri veľkej batožine.
 • Ak kombinujete dve rozdielne spoločnosti pri prestupe, dajte si veľkú rezervu.
 • Kreditnú kartu, ktorou ste zaplatili za letenku, majte so sebou aj na samotných Filipínach. Niekedy ju žiadajú preukázať.

Najpopulárnejšie vnútroštátne letecké spoločnosti sú tieto:

Pri mnohých odletoch z letísk nie je v cene zahrnutá odchodová taxa. Pohybuje sa v závislosti od letiska. Minimálna taxa je od 50 do 200 PHP. Medzinárodná taxa je od 550 do 750 PHP. Pri medzinárodných letenkách vám letecká spoločnosť povie, či cena zahŕňa odletovú taxu.

 

Lodná doprava / trajekty

V tomto ostrovnom štáte fungujú medzi ostrovmi rôzne druhy trajektov. Na Filipínach je cez 30 spoločností, ktoré sa zameriavajú na prepravu osôb. Na trajekty určite narazíte a budete sa nimi prepravovať medzi ostrovmi. Výhodou trajektov je, že

 • uvidíte lepšie krajinu, more;
 • budete mať možnosť porozprávať sa s Filipíncami;
 • ušetríte.

Ak chcete cestovať medzi mestami ako Manila – Cebu, čo je cca. 24 hodín, odporúča sa rezervácia čím skôr. Tieto trajekty majú rôzne rezervačné triedy:

 • Spoločná miestnosť s lôžkom bez klimatizácie – budete mať posteľ, niekedy aj čisté obliečky a v miestnosti môže byť od 50 do 200 pasažierov. Sprchy a toalety sú k dispozícii zvlášť pre mužov a ženy.
 • Spoločná miestnosť s lôžkom a s klimatizáciou – posteľ, obliečky, v miestnosti od 50 do 200 pasažierov. Sprchy a toalety sú k dispozícii zvlášť pre mužov a ženy.
 • Samostatná kajuta – lôžko pre 2 až 4 ľudí. Niektoré spoločnosti majú na izbe aj vlastnú kúpeľňu a toaletu.

Ak idete na krátke vzdialenosti do 2 hodín, nie je nutná príliš skorá rezervácia. Stačí deň pred odchodom. Lístky sa kupujú v prístave, kde je zoznam spoločností s vypísanými cenami. Pri rezervácii potrebujete preukázať svoj pas.

Upozornenie:

Rovnako ako pri odletoch, aj pri odchode trajektom treba zaplatiť odchodovú taxu z prístavu. Ceny sú od 25 PHP.

 

Autobusy

Diaľkové autobusy využijete najviac na ostrove Luzon, kde sa nachádza aj hlavné mesto Manila. Cesty a dopravné spoločnosti sú rôzne. Tu odporúčame nešetriť a na dlhé vzdialenosti cestovať hlavne klimatizovanými autobusmi. Najlepšie a najrýchlejšie sa cestuje v noci, kedy sú cesty voľné. Lístky si kupujte čím skôr. Spoliehať sa na to, že prídete a dostanete hneď lístok, sa nevypláca. Mnohé autobusové spoločnosti nájdete na stránke www.phbus.com.

Najviac cestovateľov využíva autobus medzi Manilou a Banaue, kde sú krásne starodávne ryžové polia. Sem jazdí zatiaľ len jedna autobusová spoločnosť, a to v noci. Spoločnosť sa volá Ohayami a nájdete ju na www.ohayamitrans.com. Tu platí dobrá rada: lístok si kúpte alebo rezervujte čím skôr. Ak napríklad prídete do Manily ráno a chcete ísť už ten istý deň večer do Banaue, batožinu si môžete odložiť v dopravnej spoločnosti zadarmo (údaj z roku 2016).

 

Jeepney

Ide o pestrofarebné filipínske dopravné vozidlo, vyzerajúce ako predlžený džíp, ktoré zabezpečuje dopravu v rámci mesta alebo ako doprava v okolí mesta.

Každé jeepney má svoje číslo a danú trasu. Platí sa u vodiča a cena závisí od toho, kam idete. Na autobusovej zástavke sa len spýtajte na číslo jeepney, ktoré ide vašim smerom.

Motorky

Najlepšia možnosť ako prejsť menšie vzdialenosti na ostrovoch, je prenajať si motorku. Výhody motorky:

 • flexibilita pri spoznávaní miest, ktoré nie sú ďaleko od seba;
 • je to lacnejšie ako keby ste chodili miestnymi autobusmi či taxíkmi;
 • rýchlosť pri spoznávaní okolia.

Na prenájom v zásade nič nepotrebujete. Niekedy si vypýtajú pas alebo kópiu pasu. Vodičský preukaz si v požičovni nepýtajú. Ale aj tak ho majte pri sebe, keby vás policajt zastavil. Nezabudnite si v požičovni vypýtať aj prilbu.

Pri výbere máte možnosť buď plno automatickú motorku, poloautomatickú alebo s manuálnou prevodovkou. My odporúčame plno automatickú aj napriek tomu, že je to o niečo drahšie. A koľko stojí prenájom? Cca. 10 EUR/motorka.