Čína

Peking

Mnohí cestovatelia nemajú toto mesto radi. My vám odporúčame spoznať Peking až na záver celého výletu v Číne. Viac ho potom oceníte. Hlavné mesto založené Mongolmi patrí so svojimi pamiatkami k unikátu v Číne.

 • Zakázané mesto – najväčší palác na svete, artefakty z čias cisárov tu však nenájdete, nachádzajú sa v Taipei na Taiwane
 • Chrám nebies – kde sa cisár každoročne modlil za úrodu a blahobyt, ale aj miesto, kde počas víkendu miestni spievajú a tancujú v parku
 • Letný palác – palác cisárov, kam sa vládcovia utiekali hlavne počas letných parných dní. Počas víkendov je toto populárne miesto preplnené.
 • Uhoľný vrch – každé ráno od 6.30 tu stovky Číňanov cvičia tajči a iné športy.
 • Čínsky múr – stavba, o ktorej sa vraví, že ju je vidno až z Mesiaca. Táto povera však vznikla v 19. storočí, keď ešte ani nelietali lietadlá. Napriek tomu vás táto veľkolepá stavba dlhá viac ako 8 tisíc kilometrov ohromí.

 

Šanghaj

Najväčšie čínske mesto, kam sa chodí hlavne kvôli mrakodrapom. Patria totiž medzi najvyššie v Ázii. Koloniálna časť známa ako Bund je v peknom kontraste s najnovšou architektúrou svetoznámych západných architektov. Práve slovenský architekt Ladislav E. Hudec projektoval prvý mrakodrap v Šanghaji.

 • Bund – koloniálna časť Šanghaja s promenádou a vyhliadkou na všetky mrakodrapy
 • Námestie ľudu – najväčšie námestie v Šanghaji, nájdete tu historické múzeum a divadlo
 • Yuyuan záhrady – najhistorickejšia časť Šanghaja, kde uvidíte nielen záhradnú architektúru, ale aj architektúru 19. storočia.
 • Chrám jadeitového Budhu – budhistické miesto krásneho jadeitového Budhu nielen ležiaceho, ale aj sediaceho.
 • Shanghai Tower – najvyššia budova v Číne vysoká 632 m
 • Shanghai World Financial Center – 492 m vysoký mrakodrap so sklenenou vyhliadkou pod nohami.
 • Nanjing road – najväčšia nákupná ulica v Šanghaji s koloniálnymi budovami. Ak tu budete počas 1. mája, ulica sa zaplní niekoľkými miliónmi obyvateľov. Skvelý zážitok.

 

Hong Kong

Foto: Kamila Prešnajderová

Mesto, ktoré bolo do roku 1997 anglickou kolóniou, patrí k mestám, ktoré musíte vidieť. Nie sú to len mrakodrapy v štýle feng šuej, gýčová panoráma mrakodrapov z Victoria peaku, ale aj najväčší bronzový Budha na svete, či pekné treky na ostrove Lantau.

 • Victoria peak – krásna vyhliadka nad celým Hong Kongom, na ktorú sa dostanete historickou električkou – http://www.thepeak.com.hk/en/2_1.asp. Počas víkendov a sviatkov si vystojíte niekoľko hodinové rady. Je lepšie zarezervovať si lístok vopred.
 • Bronzový Budha – najväčší bronzový Budha na svete na najväčšom ostrove v Hong Kongu. Ak je dobré počasie, dostanete sa sem lanovkou s najdlhším závesným lanom. Z lanovky je neuveriteľne nádherný výhľad na letisko. Takisto platí, že počas víkendov a sviatkov je lepšie objednať si lístok vopred – http://www.np360.com.hk/en/lantau-outdoor-fun/land/buddha.html.
 • Hodinová veža – historické hodiny a symbol polostrova Kowloon. Každý večer tu môžete za dobrých poveternostných podmienok sledovať najväčšiu laserovú show na svete Trvá cca. 13 minút. O začiatku bezplatnej show vám povedia na recepciách hotelov. Netreba žiadnu rezerváciu.
 • Nathan road – ulica na polostrove Kowloon. Nielen obchody, ale hlavne večer je táto najdlhšia ulica vysvietená do žiarivých svetiel hlavne v oblasti Tsim Tsa Tsui.
 • Temple street (večerné trhy) – Ak si odmyslíme čínsky lacný tovar, tak je veľmi príjemné posedieť si tu na pivku s domácimi a dať si nejakú čínsku špecialitu. Večer to tu žije.
 • Bird market – alebo vtáčí trh na ulici Yuen Po Street. Treba sem prísť ráno. Neďaleko je aj krásny ,,Flower market“.
 • Lai kwai fong – najlepšie bary nielen v Hong Kongu, ale možno aj v Ázii. Bujarý život, dobré reštaurácie a zábava až do rána.

 

Macao

Macao bolo do roku 1999 portugalskou kolóniou. Bude vám pripomínať skôr úzke uličky Lisabonu ako čínske mesto. Macao má jedno prvenstvo: sú tu najbohatšie kasína na svete s najväčším obratom. Čínske Las Vegas.

 • Medzi Macaom a Hong Kongom premáva trajekt cca. 70. min.. V Hong Kongu sú tri prístavy odkiaľ môžete vyplávať. Premávajú každú hodinu. Ak nemáte veľa času, Macao je výlet na jeden deň. Macao je počas víkendov plné turistov a keď tu plánujete počas víkendu aj prespať, ceny budú vyššie ako cez týždeň.

 

Xian

Bývalé hlavné mesto čínskych cisárov, kde sa nachádza známy archeologický unikát.

 • Terakotová armáda prvého čínskeho cisára s jeho takmer 7 500 hlinenými vojakmi. Vzdialené asi hodinu autobusom od železničnej stanice.
 • Moslimská štvrť – pri bubnovej veži, ktorá večer ožíva do krásnych farieb. Práve tu začala známa Hodvábna cesta. Odporúčame dať si tu skvelú baraninu.
 • Pagoda divokej lietajúcej husi – najväčší budhistický komplex v Xiane
 • Mestské hradby – najväčšie pôvodné hradby v celkovej dĺžke cca. 14 km. Dá sa tu požičať bicykel a prejsť dookola.

 

Tibet

Sen každého cestovateľa. I keď vás to vyjde drahšie, určite neoľutujete ani jeden dolár vynaložený navyše. V Tibete sa nerobia klasické treky. Skôr ide o návštevu miest ako Lhasa s najposvätnejšími chrámami, či Shigatse. Do Tibetu sa dá dostať individuálne, ale musíte získať povolenie od miestnej cestovnej agentúry. Bez toho vás do Tibetu nepustia. Do Tibetu sa cestuje buď vlakom z Pekingu (cca. 48 hodín) alebo z Chengdu (cca. 45 hodín). Do Lhasy lietajú pravidelné letecké spojenia.

Ako dostať povolenie (permit) do Tibetu?

Do Tibetu potrebujete zvlášť povolenie. Na samotné čínske víza sa nedostanete do tohto regiónu. Čiže potrebujete víza a aj permit. Nie je to tak komplikované ako sa na prvý pohľad zdá. Na získanie permitu sú dve možnosti. Získať ho v Nepále cez miestnu CK, čínsku CK v Číne alebo vorped z doma. Tibet nepatrí medzi lacné destinácie a každým rokom sa cena zvyšuje. Je to najdrahšia destinácia v rámci Číny.

 1. krok – najprv treba získať víza na čínskej ambasáde v Bratislave – http://sk.china-embassy.org/slo/ss3/Viza/
 2. krok – nájsť si na webe tibetskú cestovnú kanceláriu. Poslať jej scan pasu, víza, ale aj presný zoznam miest, ktoré chcete navštíviť.
 3. krok – doručenie – väčšinou vám Tibetská kancelária pošle váš permit na hotel v Číne, kde budete bývať. Ak je to väčšia CK a má zastúpenie v Chengdu, doručí vám ho aj osobne. Bez permitu nemôžete do Tibetu ani len vstúpiť, a to ani do lietala či vlaku, ktorý smeruje do Lhasy.

Každým rokom sa menia pravidlá a neodporúčame plánovať návštevu počas 1. mája a 1. októbra, kedy je najväčšia pravdepodobnosť uzavretia Tibetu zo strany Číny. Musíte ísť cez miestnu CK a musíte mať sprievodcu. Nedá sa individuálne. Odporúčame vám preto pripojiť sa k organizovanej skupine resp. CK má vypísané termíny, kedy uskutočňuje výlety.

Pozor! Veľa webov nabáda k tomu, že vstup je možný aj bez permitu. Neverte tomu! Ak ste na hoteli, prechádzate policajnými kontrolami, vždy si od vás pýtajú permity. Ak vás chytia bez povolenia na vstup, dostanete sa do vážnych problémov.

 

Lhasa

Hlavné mesto Tibetu a magické miesto priťahujúce návštevníkov z celého sveta. Lhasa sa mení, ale v starom meste zastal čas.

 • Srdcom mesta je chrám Jokhang s najsvätejšou podobou Budhu v celom Tibete, ktorá je stará 1 400 rokov.
 • palác Potala – sídlo dalajlámov.  Lhasa leží v nadmorskej výške cca. 3 800 m.n.m., takže po príchode môžete pocítiť príznaky výškovej choroby. Viac o problémoch s výškovou chorobou sa dočítate tu.
 • staré mesto – pútnici ním prechádzajú od rána do večera, modlia sa a je skvelé len tak si tu sadnúť, popíjať čaj a pozerať sa na život.

 

Gyantse

Najtibetskejšie mesto Tibetu nachádzajúce sa v nadmorskej výške 4 000 m.n.m.. Do Gyantse sa chodí kvôli štvorposchodovej stúpe Kumbum z 15. storočia a hradu Dzong. Neďaleko Gyanste sa odohrala najvyššia pozemná bitka v dejinách britskej armády.

 

Cesta priateľstva alebo „friendship highway“

Cesta zo Shigatse do Kathmandu cez vysokohorské sedlá vo výške okolo 5 000 m.n.m. s výhľadom na hlavný masív Himalájí. Za ideálneho počasia uvidíte Everest, Lhotse, Makalu a Cho oyu. Cesta je po hranice už asfaltová a dá sa prejsť pohodlne.

 

Taklamakan

Najväčšia piesočná púšť v Číne nachádzajúca sa v západnej časti Číny. Patrí k menej navštevovaným regiónom. Cez púšť vedie cesta z Turpanu do Hotanu, kadiaľ vedie autobusová doprava. Ak však cestujete ako skupinka ľudí, odporúčame vám prenajať si auto so šoférom, ktorý vám zastaví všade, kde chcete a môžete sa prejsť po nekonečných pieskových dunách.

 

Kašgar

Untitled-10Untitled-11

Jedno z najstarších bájnych miest, ktoré by mal cestovateľ navštíviť čo najskôr, kým staré mesto nepadne za obeť modernej výstavbe. Centrum moslimov a islamskej kultúry. Toto mesto treba navštíviť počas pondelňajšieho trhu, kedy na miestnom bazáre nájdete všetky druhy korenia a exotického tovaru a budete mať pocit ako keby čas hodvábnej cesty neskončil.

 

Leshan

Najväčší sediaci Budha na svete v provincii Sečuán neďaleko mesta Chengdu.

 

Yangshoo

Klasické prírodné scenérie na rieke Li s gýčovou čínskou prírodou a ryžovými poľami, neďaleko mesta Guilin, kam lietajú pravidelné letecké spoje a jazdia sem aj vlaky.

 

Yading

Prírodná rezervácia v oblasti Sečuán. Je to časť tibetského regiónu, kde sa na rozlohe 1 344 km2 nachádzajú 3 posvätné hory. Najvyššia z nich má 6 032 metrov. Je to oblasť, kde sa dajú spraviť jednodňové výlety, ale aj niekoľko dňové túry. Yading patrí k málo objaveným regiónom Číny. Nájdete tu ľadovcové jazerá, rieky a gýčové pohľady na zasnežené hory. Výhodou oblasti je, že ten, kto nezískal permit do Tibetu, tak do tejto oblasti žiadne povolenie nepotrebuje a má tu tibetskú kultúru predsa ako na dlani. Najznámejší trek sa robí okolo hory Chenresing a trvá cca. 2 dni. Cesta je vlastne tzv. kora (=okruh okolo posvätnej hory), ktorú využívajú hlavne tibetskí veriaci. Toto miesto má väčší tibetský nádych ako samotná Lhasa. Sú tu kláštory, v ktorých sa vyznáva tibetský budhizmus.

Do Yadingu sa dostanete buď autobusom z Chengdu do blízkeho mesta Daocheng (cca. 21 hodín) alebo lietadlom z mesta Kunming alebo Chongqing. Ak zvolíte cestu lietadlom, pristanete na najvyššom komerčnom letisku na svete vo výške 4 411 metrov.

Oblasť sa navštevuje hlavne v období apríl – jún a september – október.

 

Lijiang

800 rokov staré mesto v provincii Yunnan, ktoré patrí medzi klenoty čínskej architektúry. Mesto sa stalo súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. V Číne sa veľa takýchto miest nezachovalo. Na kráse mu pridáva aj blízkosť snežných vrchov ,,Jadeitového draka“ s najvyšším bodom 5 596 m.n.m.. Práve v horách sa nachádza aj nádherný ľadovec Yulong, kam vedie lanovka. Z centra mesta je veľmi jednoduchý prístup k tejto atrakcii resp. navedú vás aj informačné tabule. Je to výborný jednodňový výlet. Dostanete sa sem buď lietadlom alebo autobusom z Kunmingu (cca. 8 hodín).

 

Roklina skákajúceho tigra

75 km od Lijiangu je svetoznáma Roklina skákajúceho tigra (Leaping tiger gorge), ktorá patrí medzi najhlbšie kaňony sa svete. Robí sa tu populárny trek, ktorý trvá približne 2 dniPrvý úsek je od Qiaotou k Halfway Guesthouse (cca. 17 km, 6 hodín) a druhý úsek vedie od Halway Guesthouse až k trajektu cez rieku Daju (cca. 5 hodín).

 

Dali

Ďalšie mesto v provincii Yunnan, ktorého história siaha až do obdobia dynastie Tang, keď tu vládla miestna dynastia Nanzhao. Z tohto obdobia pochádzajú tri veľké biele pagody. Mesto je však nielen o historickom centre, ale aj o ďalších atrakciách v blízkosti. Neďaleko mesta je napríklad siedme najväčšie sladkovodné jazero v Číne, pri ktorom leží 17 dedín, v ktorých sa odohrávajú mieste pestrofarebné trhy. V centre mesta Dali nájdete informácie o týchto trhov (kde sa odohrávajú a ktoré dni sú najviac navštevované).

Asi 20 km od Dali je starobylé mesto Xizhou, v ktorom nájdete asi 200 starých domov z obdobia Qing a Ming.

Dali sa nachádza cca. 4 hodiny cesty autobusom alebo 6 hodín cesty vlakom z Kunmingu.

 

Hani ryžové polia

Asi najkrajšie ryžové polia v provincii Yunnan rozprestierajúce sa na 16 000 hektároch. Vznikli približne pred 1 300 rokmi. Medzi ryžovými políčkami sa zatiaľ ešte dá prechádzať. Patrí to skutočne medzi najkrajšie lokality v regióne. Východiskovým bodom je mesto Yuanyang. Z mesta Kunming sem jazdí autobus (cca. 10 hodín).

 

Posvätná hora Emei

Jedna zo štyroch posvätných hôr v provincii Sečuán. Dostanete sa sem z mesta Leshan autobusom číslo 5A. Jej vrchol sa nazýva Zlatý vrch alebo aj Hora desaťtisíc Budhov ( 3 079 m.n.m.). Máte dve možnosti: 1) vyviesť sa na vrchol lanovkou a spraviť tak výlet za 1 deň, alebo 2) vyšliapať na vrchol peši, čo trvá približne 2 dva dni. Počas výletu môžete prespať v kláštoroch. Za pekného počasia je to vyslovený gýč!

 

Qingcheng

Taoistický chrám v provincii Sečuán, neďaleko mesta Chengdu. Výlet je možné uskutočniť za 1 deň – lanovkou či peši. Oblasť je akoby posiata chrámami. Treba počítať s vysokou mierou vlhkosti, ale výhľad stojí za to. Na vrchol vedie niekoľko ciest, ale nedá sa tu stratiť. Pri vstupe dokonca dostanete prehľadnú mapku oblasti.

 

Huanglong

Ide o údolie dlhé 3,6 km, ktoré ponúka výhľad nielen na zasnežené vrchy, ale aj na viacfarebné jazerá a kamenný les. Nachádza sa v provincii Sečuán asi 6 hodín od mesta Chengdu.

 

Huangshan

Ďalšia posvätná hora v provincii Anhui, ktoré je miestom pútnikov už od roku 741. Na vrchol hory vedú tri cesty a je len na vás, pre ktorú sa rozhodnete a či pôjdete peši alebo lanovkou.

Východné schody – (7,5 km/2,5 hodiny v závislosti od vášho tempa).

Západné schody – (15 km. O niečo náročnejšia cesta, ale s krajším výhľadom.)

Lanovka – vyvezie vás na vrchol k Nefritovej stene alebo k chrámu Oblačného údolia. Ak si zvolíte cestu lanovkou, pripravte sa na niekoľkohodinové rady.

Do tejto oblasti sa dostanete lietadlom, vlakom aj autobusom. Rýchlovlakom zo Shanghaja to trvá 4,5 hodiny.