Čína

Doprava do Číny

Dnes nie je problém ísť do Číny letecky. Európa má veľmi dobré spojenia do miest ako Peking, Šanghaj, Guangzhou a Hong Kong.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Číny môžete využiť jednu z týchto nami osvedčených leteckých spoločností:

 

Vlaky

Čína má jednu z najväčších železničných sietí na svete. Železnice spájajú všetky provincie Číny. Je to bezpečné, zvládne to každý a je to navyše aj prienik do čínskej kultúry.

Ako si vybrať správny vlak?

Všetko záleží od vášho času, komfortu a peňazí. Dnes je Čína v oblasti železníc jednou z najmodernejších krajín. Každým rokom pribúdajú nové vysokorýchlostné spoje, ktoré spájajú veľké mestá na východe. Rovnako však ponechávajú klasické spiace rýchliky, na ktoré si pamätá nejeden cestovateľ.

Rýchlostné vlaky

Čína urobila neuveriteľný progres. Veľké mestá ako Peking, Šanghaj, Guangzhou, Shenzen, Xian, Tiencin, Nanging či Guilin spojila vlakmi, ktoré premávajú rýchlosťou až 300 km/h. Premávajú cez deň a to, čo kedysi trvalo aj 24 hodín, zdoláte teraz za 8 hodín.

Ponúkame vám zoznam liniek tzv. čínskeho ,,šinkanzenu“. Tento rýchlovlak sa označuje pred číslom určitým písmenom (C, D, G), ktoré poukazuje práve na to, že ide o rýchlostný vlak.

Z Pekingu:

 • Xian – cca. 6 hodín
 • Šanghaj – cca. 6 hodín
 • Tianjin – 30 minút
 • Nanjing – 13 hodín a 30 minút
 • Guangzhou – 9,5 hodiny
 • Shenzen – 10 hodín

Zo Šanghaja:

 • Guangzhou – cca. 3 hodiny
 • Guilin – cca. 8,5 hodín
 • Nanjing – 11,5 hodín
 • Peking – cca. 6 hodín

Výhody týchto spojov hlavne – najmä medzi Šanghajom a Pekingom – je v tom, že premávajú veľmi často, idú viac menej z centra miest resp. veľmi blízko a jazdia načas. Ak cestujete lietadlom medzi Pekingom a Šanghajom, veľa času strávite cestou na letisko, čakaním na let, následnou prepravou do centra mesta cez dopravné zápch. Ak to porovnáte s vlakovou dopravou, v konečnom dôsledku vás to bude stáť časovo a finančne viac-menej rovnako, ak nie lacnejšie, ak pôjdete vlakom. Navyše budete mať obrovský zážitok z cesty pri 300 km rýchlosti.

Klasické vlaky

Ak nepreferujete rýchlostné vlaky, ale klasické lôžkové, tak tu nájdete kategórie vlaku podľa rýchlosti.  Mapu železničnej siete nájdete tu:  http://www.chinahighlights.com/image/map/china-railway-map-big.jpg.

Kategória vlaku je označená veľkým tlačeným písmenom hneď pred číslom vlaku.

 • Z – tento druh vlaku označuje, že ide najrýchlejšie a často má minimum zastávok. Je kvalitnejší a často má aj najnovšie vozne.
 • T – tento druh vlaku už je pomalší, má viac zastávok, vozne sú stále nové, resp. nepôsobia ošarpane.
 • K – i keď ho miestni nazývajú rýchlikom, ide o vlak, ktorý takmer všade zastaví a vozne patria medzi staršie. Tieto typy vlaku nie sú vždy klimatizované, resp. namiesto klimatizácie je tam ventilátor. Tento vlak je jeden z najlacnejších.

Kedy (ne)cestovať vlakom?

V Číne vlaky premávajú počas celého roka. Najväčší nápor na železnice, kedy sa cudzincom neodporúča cestovať je 1. máj resp. týždeň pred a po tomto sviatku, ďalej 1. október a týždeň pred a po a tomto sviatku, tiež čínsky nový rok na prelome januára a februára. Je to spojené s meškaním, návalmi na staniciach a veľkým chaosom.

Koľko stojí lístok a kde si ho kúpite?

Cena lístku závisí najmä od kategórie vlaku.

Napríklad medzi Šanghajom a Pekingom stojí cesta ,,šinkanzenom“ v 2. triede cca. 555 CNY. Za spiaci vlak v 2. triede, ktorý ide dvakrát tak dlho, zaplatíte okolo 325 EUR.

Cena v spiacom vlaku závisí od triedy a typu lôžka (či ste hore alebo dole). Horné postele sú najlacnejšie a dolné najdrahšie. Pozri nižšie v časti „Ako sa vo vlaku spí?“. V Šinkanzene mimochodom nie sú spacie vagóny.

Lístky sa nedajú kúpiť online priamo cez čínsku železničnú spoločnosť. Museli by ste mať čínsku platobnú kartu a ich občiansky preukaz. Jedine ako sa dá lístok kúpiť vopred, je cez túto stránku – http://www.chinahighlights.com/china-trains/.

Kúpa lístku vopred alebo na mieste

Kúpa lístku na daný deň cestovania sa otvára 60 dní pred cestou. Ak chcete cestovať počas čínskych sviatkov, vedzte, že len ťažko kúpite lístok na mieste. Ak cestujete počas prázdnin, ktoré mimochodom korešpondujú s našimi letnými prázdninami, tiež odporúčame kúpiť si lístky vopred. Inak sa môže stať, že na mieste už nebudú. V iných mesiacoch je veľká pravdepodobnosť zakúpenia lístku aj na mieste. Radšej však vždy plánujte dopredu.

Na kúpu lístku na mieste potrebujete pas. Platiť je možné aj našimi platobnými kartami. Pre istotu však majte pripravenú hotovosť. Veľké mestá majú aj okienko pre anglicky hovoriacich turistov. V Pekingu a Šanghaji nie je problém dohovoriť sa po anglicky, a preto, ak už viete itinerár svojej cesty, radšej si kúpte v týchto mestách lístky dopredu už aj na vaše ďalšie trasy.

Niekoľko užitočných rád pri cestovaní vlakom

 • Nechajte si na recepcii hotela napísať v čínskych znakoch, kam chcete ísť, ktorou triedou a kde má byť lôžko. Vyhnete sa tak zbytočným nedorozumeniam a hotelový personál vie lepšie anglicky ako ten na stanici.
 • Lístok vie zabezpečiť aj hotel, pochopiteľne za príplatok.
 • Nikdy nekupujte lístky od ľudí postávajúcich pred stanicou.

Ako sa vo vlaku spí?

Ak hovoríme o spiacich vlakoch – čiže Z, T, K – máte na výber z týchto tried:

 1. soft sleeper – uzatváracie kupé so 4 lôžkami. Niekedy existujú aj kupé s dvoma lôžkami a vlastnou toaletou. Treba sa spýtať. Pozrite si prípadne, ako to vyzerá v kupé soft sleeper: https://www.youtube.com/watch?v=LJXWJqpCeVg.
 2. hard sleeper – otvorené kupé so 6. lôžkami – to jest dve hore, dve v strede a dve dole. To znamená že kupé nemá dvere. Lôžka spojuje rebrík a nedá sa spadnúť dole. Horné lôžka sú najpokojnejšie a najlacnejšie. Dolné lôžka zároveň slúžia ako miesto na sedenie pre tých, čo sú hore. Preto nebuďte prekvapení, ak máte dolné lôžko a niekto si k vám prisadne. Je to nepísaný zvyk a treba ho rešpektovať. Tu si môžete pozrieť video, ako to vyzerá v kupé hard sleeper: https://www.youtube.com/watch?v=nJZWKSev4EA.
 3. soft seater – sedadlá s rezerváciou.
 4. hard seater – sedadlá bez rezervácie. Ak sa vám sedadlo neujde, môžete stáť hoci aj 20 hodín.

 

Autobusy

Medzi mestami premávajú aj tzv. spiace autobusy. To je ešte lacnejšia alternatíva, aj keď lôžko nie je klasické lehátko, takže vyššie postavy sa určite nevystrú. Autobusy však patria medzi spoľahlivé dopravné prostriedky. Autobusovú dopravu odporúčame využiť na kratšie vzdialenosti v odľahlejších regiónoch, kde sú vlaky často pomalšie. Určite nechoďte autobusom na dlhých trasách ako je napríklad Peking – Xian.