Bhután

Tigrie hniezdo

Tigrie hniezdo je miesto v Himalájach, kde podľa povesti legendárny Padmasambava meditoval 3 roky, 3 mesiace, 3 dni a 3 minúty a priniesol budhizmus do tejto krajiny z Tibetu. Kláštor je zasadený v strmých horách a každý, kto sa k nemu chce dostať, musí pešo prekonať 700 výškových metrov. Ide o najkrajšiu pamiatku a jedno z najposvätnejších miest v Bhutáne. Tigrie hniezdo sa nachádza asi 40 minút cesty autom od mesta Paro. Je to viac-menej celodenný výlet a treba sem prísť ráno, keď tu nie je ešte toľko turistov. Ak budete medzi prvými, určite chytíte modlitbu a kláštor budete mať celý len pre seba. Majte so sebou kvalitnú obuv a dostatok vody.

 

Thimbu

Hlavné mesto Bhutánu nachádzajúce sa v himalájskom údolí s príjemnou atmosférou, kde sa nikto nenaháňa a ľudia chodia oblečení v národnom kroji. Vedeli ste, že je to jediné hlavné mesto na svete, ktoré nemá žiadnu svetelnú signalizáciu? V rámci Thimbu odporúčame vidieť tieto konkrétne miesta:

  • Najväčšia socha Budhu – Dordenma – v Bhutáne s výhľadom na mesto.
  • Dzong Trashi Chhoe – táto najväčšia pevnosť v Thimbu vás vnesie do tibetského budhizmu. Pevnosť sa väčšinou navštevuje podvečer.
  • Hlavná pošta – tí, ktorí majú radi posielanie pohľadníc, mali by určite zájsť na miestnu poštu. Na počkanie vám tu vyrobia poštovú známku s vašou fotografiou.
  • Changangkha – chrám založený v 12. storočí.
  • ZOO – napriek tomu, že podľa bhutánskeho budhizmu by nemali byť zvieratá v zajatí, nájdete tu ZOO s národným zvieraťom takinom, ale uvidíte tu aj jaka a inú bhutánsku zver.
  • trhovisko – cez víkend veľmi živé, pestrofarebné a hlavne krásne trhovisko, kde uvidíte miestnych obyvateľov oblečených v krojoch z rôznych častí Bhutánu.

 

Punakhla

Cesta je cieľ. Do Punakli z Thimbu vedie jediná cesta cez vysokohorské sedlo Dochu La vo výške 3 140 m, odkiaľ je výhľad na Himaláje. Je to takmer celodenný presun k sídlu bhutánskeho panovníka a k jednej z najkrajších pevností a kláštorov v Bhutáne. Punakhla je najmä o tomto kláštore, ale po ceste sú aj krásne výhľady. Po ceste je do Punakhly leží zaujímavá dedina Khurunthang. V tejto dedine je kláštor, kde mnísi svätia pútnikov s dreveným stoporeným penisom a domy sú vyzdobené kresbami penisov s výstrekom.

 

Paro

Asi dve hodiny od Thimbu sa nachádza Paro, kde je jediné medzinárodné letisko. Mestu dominuje kláštor a historické centrum mesta. Odporúčame tu určite navštíviť trhovisko. Pod kláštorom je malý štadión na lukostreľbu, kde Bhutánčania trénujú tento svoj národný šport.

 

Treking

Bhután je rajom na trekingové aktivity. Bhután sa postupne otvára svetu aj v tejto oblasti. Nie sú tu síce také výhľady ako v Nepále, ale má to jednu veľkú výhodu. Budete tu takmer sami. Chodí sem veľmi málo turistov a budete mať autentickejší kontakt s domácimi a ich kultúrou. Áno, je to drahšie ako v Nepále, ale keby to zlacnelo, aj turistov by výrazne pribudlo. Každým rokom sa ponuka trekov rozširuje. Treky sú rôzne, trvajú od 3 dní až po takmer 4-týždňové. Ponuku možných trekov nájdete na tejto stránke: http://www.tourism.gov.bt/activities/trek.