Barma

Rangún

Britské koloniálne mesto s prívlastkom perla Ázie. Budhistické stavby sa tu miešajú s koloniálnymi stavbami, ktoré v 19. storočí patrili k vrcholom architektúry. Rangún je mesto, kde sa miešajú kultúry Barmčanov, Indov a Číňanov. Rangún si určite zamilujete.

 • Shwedagon pagoda – má vraj viac zlata ako anglické banky. Je to jedno z najposvätnejších miest v Barme a pamiatka, ktorú musíte vidieť. Pagodu uvidíte z takmer každého kúta v Rangúne. Pre turistov je otvorená od 6.30 do 22.00, vstupné stojí 8 USD. Je to súbor chrámov a modlitební, ktoré sa združujú okolo hlavnej atrakcie. Miesto je pekné nielen cez deň, ale aj v noci.
 • Sule Paya – 2000 rokov stará stupa v centre mesta. Je zaujímavá tým, že tvorí križovatku v meste.
 • koloniálna časť – centrum mesta tvorí súbor koloniálnych budov. Táto časť mesta je akoby rozdelená na indickú, čínsku a barmskú štvrť.
 • Hotel Strand – najznámejší koloniálny hotel. Ak tu aj neprenocujete, určite zájdite aspoň do baru a dajte si drink na miestach, kde sa voľakedy stretávali anglickí lordi.

 

Inle Lake

Videli ste už veslovať nohami a postojačky? Alebo chrám skákajúcej mačky? Inle vás dostanete nielen svojimi prírodnými scenériami, ale aj malými dedinami, kde stretnete lokálne kmene. Z miestnych hôr schádzajú ľudia na miestne trhy. Dedinčania sú často oblečení v miestnych krojoch, aby vyjadrili príslušnosť k danej dedine.

Jazero sa najlepšie spozná cez prenajatú loď. Takmer každý hotel, guest house ponúka možnosť prenajatia lode s miestnym sprievodcom, ktorý je zároveň aj lodivod a zoberie vás na dané miesta – od ostrovov až po dediny pri jazere.

Medzi Rangúnom a Inle premávajú autobusy. Ak by ste sem chceli prísť letecky, tak letisko sa nachádza na mieste nazývanom Heho a je cca. 1 hodinu od jazera. Taxík z letiska Heho k jazeru stojí cca. 25 USD. Ťažko sa zjednáva a takmer iná možnosť nie je.

 

Bagan

Predstavte si, že na rozlohe Bratislavy sa nachádzajú desiatky rôznych budhistických chrámov, pagod a stúp. Celý deň sa môžete potulovať na bicykli na prašných cestách a vstupovať všade, kam len chcete, vyliezť na stupy z 13. či 14. storočia, a to od rána do večera. Alebo čo tak let balónom pri východe Slnka a pritom popíjať šampanské? J Bagan je klenot, ktorý vo svete nemá obdobu.

Dostanete sa sem buď lietadlom, alebo autobusom z Rangúnu za cca. 10 hodín, z Mandalay za cca. 5 hodín alebo loďou. Plavbu si treba vopred rezervovať.

 

Mandalay

Bývalé hlavné mesto s veľkým palácom a sídlom barmských panovníkov v strede mesta. Mesto je kľudnejšie a pokojnejšie ako Rangún. V Mandalay možno nie je toľko pamiatok, ale sú tu príjemné reštaurácie, krčmičky a masáže vám po náročnom presune do toho mesta padnú tiež vhod.

 • Maha Myat Muni Pya – druhé najposvätnejšie pútnické miesto, kde sa nachádza Budha zo zlata. K samotnému Budhovi nepúšťajú ženy.
 • Mandalay hill – 230 m vysoký vrch s chrámami a s výhľadom na celé mesto. Najlepšie je prísť sem počas západu Slnka.
 • Royal Palace – kráľovský palác v strede mesta s veľkými vodnými priekopami. Počas 2. svetovej vojny bol zbombardovaný. Do paláca sa dá vojsť východnou bránou. Mnohé bývalé paláce sú opravené.

 

Bago

Mesto nachádzajúce sa asi 80 km Rangúnu. Bago bolo dôležitým obchodným mestom, s ktorým obchodovali nielen Portugalci, ale aj Číňania. Dnes je toto mesto plné krásnych budhistických kláštorov a stúp.

 • Shwe Mawdaw Pagoda – je tu najvyššia pagoda v krajine so zlatým chrámom
 • Shwethar Lyaung Pagoda – jeden z najväčších Budhov na svete. Tento ležiaci Budha je 55 m dlhý a 16 m vysoký.

 

Hpa An

Hlavné mesto Karenov v Barme. Nájdete tu najmä jaskyne, chrámy, krásne horské prostredie a ryžové polia.

 • Saddar jaskyňe – krásne mystické jaskyne so sochami Budhu. Do jaskyne si treba vziať baterku.
 • Bat cave – alebo netopieria jaskyňa, odkiaľ pred zotmením vyletia naraz z jaskyne tisíce netopierov. Vstup do jaskyne je zakázaný.

 

Kyaiktiyo

Sem sa chodí kvôli zlatému balvanu. Ide o obrovský balvan, ktorý je na okraji údolia a vyzerá, ako keby mal každú chvíľu spadnúť. Veriaci naňho lepia tenké plátky, a tak sa kameň zmenil na tzv. Zlatý balvan. Dostanete sa sem z mesta miestnym nákladným vozidlom, do ktorého sa zmestí max. 40 ľudí. Najlepšie je ísť ráno, keď sa nákladiak rýchlejšie zaplní. Cesta trvá cca. 30 minút. Pešo sa k balvanu tiež dostanete, ale môže trvať aj 5 hodín, takže je lepšie ísť nákladným vozidlom. Z Rangúnu sa sem dostanete miestnou dopravou za cca. 4 hodiny.

 

Pláže

Barmské pláže nie sú tak známe ako tie v Thajsku a nemajú ešte tak dobre vybudovanú sieť hotelov. Na druhej strane je to tu pokojnejšie a autentickejšie ako v Thajsku.

Najpopulárnejšie pláže sú Ngwe Saung (cca. 5 hodín cesty od Rangúnu) alebo Kawthaung.