Barma

Doprava do Barmy

Letecky sa do Barmy najlepšie dostanete cez Thajsko resp. Bangkok. Ak hľadáte lacné letenky, z Bangkoku do Barmy lieta letecká spoločnosť Air Asia, ktorá je už niekoľko rokov považovaná za najlepšiu nízkonákladovú spoločnosť – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1. ďalšia letecká spoločnosť, ktorú môžete využiť je napríklad Thai Airways – http://www.thaiairways.com/en_AU/index.page.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Ak nemáte veľa času, odporúčame využiť práve leteckú dopravu. Letecké spoločnosti na dobrej úrovni sú napríklad:

Ak cestujete okolo Nového roka a v období medzi januárom a februárom, je lepšie rezervovať si letenky vopred.

 

Autobusy

Barma sa postupne v kvalite ciest na hlavných ťahoch zlepšuje a takisto aj v autobusovej doprave. Je niekoľko autobusových spoločností, ktoré sa výrazne líšia v kvalite prepravy. Vždy sa spýtajte či je autobus klimatizovaný a koľko má zastávok. Vo veľkých mestách sú cestovné agentúry, ktoré predávajú lístky. Výhodou je, že väčšinou vás autobus vyzdvihne tam, kde si lístky kúpite. Autobusová doprava je najrýchlejšou formou dopravy v Barme (ak nerátame, samozrejme, leteckú dopravu). Autobusy sú omnoho lepšou voľbou ako vlak či loď. Okrem toho ušetríte, ak cestujete v noci.

  • Rangún – Mandalay – 10 hodín
  • Rangún – Bagan – 10 hodín
  • Rangún – Kyaiktiyo – 4 hodiny

 

Vlak

Železničná sieť bola vybudovaná v období britského impéria a niekedy máte pocit, že veľa sa toho odvtedy nezmenilo. Vlaky sú väčšinou staré, neklimatizované a celkový štandard, ak ho porovnáme s okolitými krajinami ako Čína, Thajsko alebo India, je na najnižšej úrovni. Vlaky sú tiež veľmi pomalé a to, čo trvá autobusom na trase Rangún – Mandalay cca. 10 hodín, vlakom to môže byť až 16 hodín.

Ak však máte slabosť pre vlaky a máte dostatok času na cestovanie, tak vlak bude pre vás ideálna voľba. Takisto vlak má oproti iným formám dopravy dve veľké výhody. Počas presunu vlakom najlepšie spoznáte okolitú krajinu a máte aj bližší kontakt s domácimi.

Vlaky sú v drvivej väčšine sedadlové, lôžkové sú len na niektorých spojoch medzi mestami Rangún a Mandalaj.

  • Rangún – Mandalay – 16 hodín
  • Rangún – Kyaiktiyo – 6 hodín
  • Mandalaj – Pyin U Lwin – 4 hodiny
  • Pyin U Lwin – Hsipaw – 7 hodín

 

Mestská doprava

V mestách je niekoľko možností ako sa prepraviť: taxíky, tuk – tuk a motorky.

Najlepšia možnosť je taxík. Z uvedených troch foriem dopravy je to tá najdrahšia, ale stále lacnejšia ako na Slovensku a zároveň aj najbezpečnejšia.

Tuk – tuk je v zásade trojkolesová motorka, je lacnejšia ako taxík a zážitkovejšia.

Motorka je najrýchlejšia a najlacnejšia forma dopravy v rámci mesta, ale dajte si určite prilbu respektíve si ju vypýtajte. Ak ste s batohom alebo s kufrom, ani to nie je pre motorkára problémom.

Pokiaľ ide o dopravu v meste, vždy sa dopredu dohodnite na cene. Ak už nastúpite, cena po jazde sa nedá dohodnúť.

  • Spýtajte sa domácich koľko stojí doprava.
  • Ak si nie ste istý, či vám druhá strana rozumela, tak ukážte bankovku alebo naťukajte hodnotu do mobilu.
  • Nedajte sa zlákať prvou prepravou a skúste sa spýtať aj ostatných, za akú cenu vás prepravia.