Bangladéš

Bangladéš patrí medzi najlacnejšie krajiny na svete.

Bangladéšskou menou je bangladéšska taka (BDT), ktorej aktuálny kurz nájdete na stránke: http://www.xe.com/currency/bdt-bangladeshi-taka. Peniaze vymeníte na letisku, alebo v miestnych zmenárňach a bankách. Väčšina bánk a zmenární je v piatok a sobotu zavretá. Je lepšie vymeniť viac peňazí naraz, lebo v menších mestách je to takmer nemožné. V Dháke vymeníte eurá, ale napríklad v druhom najväčšom meste Chittagong má euro oveľa horší kurz. Americký dolár je viac-menej všade rovnaký, ale na ulici sa ním nedá platiť. Ak by ste mali nedostatok domácej meny, treba ísť na bazár k zlatníkom a tí vám pomôžu. Bankomatové karty využijete v niektorých dobrých hoteloch na zaplatenie ubytovania či stravy. Veľa bankomatov v krajine nie je a ak sú, tak fungujú na miestne karty.

Jedlo

Bangladéš ponúka veľmi chutné a lacné jedlo. Všetko závisí od toho, kde sa bude stravovať. Jedlo na ulici vyjde okolo 0,70 EUR/osoba. V miestnej reštaurácii, nie síce vábnej na pohľad, ale ponúkajúcej chutné jedlo (riaďte sa pravidlom „kde je veľa miestnych, tam je dobré jedlo“), vás jedna porcia vyjde na 1,2 EUR (vegetariánske menu) a jedlo s mäsom okolo 1,5 EUR. Na jedlo veľa neminiete. Viac o jedle v časti Jedlo.

Hotely a hostely

Ubytovanie v Bangladéši tiež nie je drahé. Jedine Dháka je na rovnakej cenovej hladine ako India. V zásade možno povedať, že ak si potrpíte, aby ste mali vlastnú kúpeľňu, klimatizáciu a mali pocit čistoty, izba na dvojicu vyjde okolo 20 eur v 3-hviezdičkovom hoteli. Ak však znesiete aj nižší štandard, cena miestnych ubytovní sa pohybuje okolo 3 EUR/noc a vyššie.

Doprava

Doprava je v Bangladéši veľmi lacná a keď si priplatíte pár eur navyše, môžete cestovať v najvyššej triede vo vlaku či na lodi. Napríklad 1. trieda na lodi, ktorá sa plaví medzi mestami Barisal – Dháka cca. 9 hodín, vás vyjde na 15 EUR/osoba. Najnižšia trieda bez lôžka stojí cca 8 eur. Viac v časti Doprava.

Pri niektorých službách ako je rikša, taxi, či hotel, sa zo slušnosti dáva malý bakšiš. Ide skutočne o malú pozornosť. Napríklad rikšiarovi, ak dáte navyše 20 BDT – čo je asi 25 centov, bohato to stačí. Ak nastupujte do rikše, taxíku alebo iného dopravného prostriedku, cenu musíte dopredu zjednať. Presvedčte sa, či sa obe strany správne pochopili, aby ste sa vyhli zbytočným nedorozumeniam.