Bangladéš

Dháka

dhaka1dhaka2

Hlavné mesto Bangladéša, ktoré nemá veľa ponúknuť, čo sa týka historických pamiatok. Pár ich tu nájdete, ale do Dháky sa chodí hlavne kvôli atmosfére. Mesto pôsobí veľmi neupravene, špinavo a hlavne rušno. Napriek tomu tu treba zostať minimálne dva dni a vychutnať si nielen bazáre, ale hlavne ruch na uliciach.

 • Sadarghat – prístav pri rieke Buriganga, kde sa uskutočňuje ranný trh. Dobre si nabite fotoaparát. Predáva sa tu nielen zelenina, ovocie, ale dostanete tu všetko možné od výmyslu sveta. Lode prinášajú neustále tovar, prenášači vykladajú tovar z lodí. Najrušnejšia a najzaujímavejšia časť mesta. Odporúčame prísť sem doobeda. Takisto nie je zlé previezť sa ľoďkou na druhú stranu rieky, kde možno vidieť ako robotníci opravujú lode.
 • Shankharia bazaar – neďaleko od Sadarghatu je hinduistická štvrť, kde sa budete túlať v úzkych uličkách.
 • Ahsan Mazil – 600 metrov od Sadarghatu je ružová budova postavená v roku 1872. Je to jedna z prvých „európskych budov“, ktorá sa zachovala do dnešných čias. Vstupné stojí 100 TK.
 • Lalbagh Fort – pevnosť z roku 1677 patrí medzi najväčšie atrakcie v Dháke v oblasti pamiatok. Nie je síce taká veľká ako tie indické, ale zaujímavá je hlavne mugalskou architektúrou.
 • Múzeum oslobodenia – Aj keď nie ste milovníkom vojny, mali by ste navštíviť toto múzeum, aby ste viac porozumeli tomu, čo sa udialo v roku 1971 medzi Pakistanom a Bangladéšom. Okolo 3 miliónov ľudí bolo zabitých v boji za nezávislosť. Ak sa budete rozprávať s miestnymi, nejedna téma bude aj o tejto vojne.
 • Jazda rikšou – Nebyť v Dháke a nenasadnúť do rikše? Nemožné. Ponorte sa do dopravnej zápchy a sledujte ten šialený ruch. Jedna z vecí, bez ktorých nemôžete Bangladéš opustiť.

 

Sundarbans

sundarbans1sundarbans2

Jedno z mála miest na svete, kde môžete vidieť obávaného bengálskeho tigra. I keď treba povedať, že uzrieť tigra je otázkou veľkého šťastia. Aj domáci vám povedia, že stretnúť ho naživo vám neprajú, lebo každý tretí deň je niekto napadnutý. Ale predsa sa do Sundarbans jazdí najmä kvôli tigrom. Aj keď tigra neuvidíte, aspoň sa budete plaviť po najväčšej riečnej delte na svete a uvidíte najväčší mangrovníkový les. Takisto je zaujímavé vidieť život v dedinách a na rieke. Ak vaším cieľom je iba uvidieť tigra a nezaujíma vás nič iné, potom šanca, že budete spokojný, je malá.

Najlepšie výlety do Sundarbans sa robia z mestečka Mongla. V dedine natrafíte na niekoľko podnikavcov, čo vám sľúbia hory-doly.

 • Do národného parku potrebujete povolenie (permit).
 • Ak idete pozrieť v mangrovníkovom lese tigra, treba mať ozbrojenú stráž.
 • Na miesta, kde sa má nachádzať tiger, sa dá dostať len loďou.

Všetko toto vám vybavia na miestnom hoteli Pashur v Mongle, ktorý je, mimochodom, najlepší hotel v Mongle. Cena na osobu na celý deň je cca. 50 eur so všetkým vrátane povolenia. Cena výletu je na bangladéšske pomery vysoká, ale aspoň máte istotu, že budete mať všetky povolenia. Ak nechcete využiť služby hotela v Mongle, potom samotné povolenie vybavíte v meste Khulna, ktoré je od Mongly asi 1.5 hodiny jazdy miestnym autobusom. Počítajte však so zdĺhavou byrokraciou.

 

Bagerhat

bagerhat

V tomto malom meste sa nachádza najkrajšia UNESCO pamiatka v Bangladéši. Ide o niekoľko starých mešít. Najkrajšou z nich je Shait Gumbad, mešita z roku 1459. Dostanete sa sem veľmi jednoducho z Khulny alebo Mongly. Cesta trvá cca. 1,5 hodiny. Je to príjemný jednodenný výlet z Mongly, ktorý je vstupnou bránou do národného parku Sundarbans.

 

Rangamati

rangamati

Horská oblasť pri hraniciach s Barmou je jednou z najpopulárnejších dovolenkových destinácií samotných Bangladéšanov. Toto miesto je vyhľadávane hlavne kvôli príjemnej horskej atmosfére a pôvodným dedinám s miestnymi kmeňmi. Ak sa sem chcete dostať, treba povolenie, ktoré môžete vybaviť bezplatne na tomto emaily: dcrangamati15@gmail.com. Na získanie povolenia treba na uvedenp adresu poslať:

 • Scan pasu
 • Sprievodný list, ktorý má obsahovať informácie v angličtine – kto ide, v ktorom termíne, meno cestovateľa, profesia a podpis.

Pravidlá sa menia veľmi často a nikto nevie prečo. Ide o bezpečnú oblasť, ale vláda sa tvári, že nie všetko je v poriadku. Napriek tomu, povolenie sa vydáva do 2 dní a bezplatne. Povolenie (permit) si vytlačte min. 5 krát, lebo ho budete musieť nechávať na miestnych policajných kontrolách. Ak cestujete do Rangamati počas sviatkov alebo víkendu (tu sa za víkend považuje piatok/sobota), vedzte, že ubytovacie kapacity budú plné miestnymi turistami.

V oblasti sa hlavne plaví po jazere, kde vy ako zahraničný turista musíte mať počas celého výletu ozbrojený sprievod. Sprievod je síce bezplatný, ale dáva vás bokom od interaktívnosti s miestnymi kmeňmi, ktoré tu žijú.

 

Cox´s Bazar

Najdlhšia piesočná pláž na svete v Bangladéši? Áno, je to pravda. Miestni vám budú vravieť, že to je najkrajšia pláž na svete. Nájdete tu miesta s čistým pieskom, ale určite to neoznačíte za najkrajšie miesto na svete a ani vo vás nevyvolá pocit, že tu chcete tráviť dlhší čas pri mori. Je to skôr miesto, kde uvidíte ako sa zabáva stredná a vyššia vrstva Bangladéšanov a možno budete aj pozvaní na nejednu miestnu party. Nezabúdajte, že na toto miesto je Bangladéš veľmi hrdý. 🙂

 

Srimangal

V Bangladéši budete každý deň piť čaj, ale odkiaľ pochádza? Neďaleko bangladéšsko-indických hraníc sa nachádzajú rozsiahle čajové plantáže, kde uvidíte rásť čajové kríčky a možno aj zber čaju, ak budete mať šťastie.