Bangladéš

Doprava do Bangladéša

Z Európy lieta do Bangladéša buď Turkish Airlines – www.thy.co alebo Qatar Airways – http://www.qatarairways.com/in/en/homepage.page. Dháka má veľmi dobré letecké spojenie s Indiou alebo Malajziou prostredníctvom nízkonákladovej spoločnosti Air Asia http://www.airasia.com/in/en/home.page?cid=1.

 

Vnútroštátna doprava

Na veľké počudovanie je doprava v Bangladéši v niektorých prípadoch na lepšej úrovni ako v Indii. Ako sme už spomínali, ak si priplatíte iba pár eur navyše, môžete cestovať v najvyššej triede.

 

Lodná doprava

Najčastejšou dopravou v Bangladéši je riečna doprava. Nie je síce najrýchlejšia, ale určite pohodlná a zážitková. Ak ste v Bangladéši a neabsolvujete plavbu na trase Dháka – Barisal/ Khulna, ako keby ste tu ani neboli.

Máte na výber z dvoch možností:

 • staré anglické parníky – ktoré boli vyrobené pred 100 rokmi a nazývajú sa „rocket“. Sú pomalšie, ale prečo sa nepreviezť starým parníkom? Komfort je nižší, ale má pridanú hodnotu, že inde by takéto lode boli už v múzeu.
 • nové lode – rýchlejšie s vyšším štandardom

Koľko stoja lístky na loď a kde sa dajú zarezervovať?

Celú riečnu sieť má na starosti Bangladesh Inland Waterway Transport Corporation (BIWTC), ktorá sídli takmer v každom meste, odkiaľ lode vyplávajú. Odporúčame rezervovať si lodné lístky 2 dni vopred priamo v prístave. Moderné lode väčšinou vlastnia súkromné spoločnosti, a tie sa dajú rezervovať dokonca aj v deň odchodu.

Triedy a cena

 1. trieda – záleží od spoločnosti a lode. Súkromná kabínka s dvomi posteľami, oknom smerom na rieku, TV, ventilátor a skrinka. Cena sa udáva na jednu kabínku. Takže ak cestujete len sám, zaplatíte ako keby za dvojicu. Cena za trasu Dháka – Barisal je približne 2500 TK (ca. 30 EUR)/kabínka.
 2. trieda – najnižšia a cestuje sa vo veľkom priestore s ostatnými bez hocijakého oddelenia. Je to ako keby nákladný priestor vyhradený pre ľudí. Naraz tu spí aj 200 ľudí na svojich vlastných dekách. Žiadna klíma či súkromie. Cena je cca. 5 EUR/osoba.

Treba si dávať pozor a spýtať sa, kedy loď príde do prístavu. Stáva sa, že zamestnanci vám skutočnosť o priplávaní neoznámia a vy to môžete úspešne prespať. Lode stoja v prístavoch cca. 30 minút. Neodporúča sa cestovať v období monzúnov. Meškanie vtedy naberie niekedy aj 1 deň.

 

Autobusy

Alternatívou k lodiam je autobusové spojenie. V Bangladéši je na výber z veľkého množstva dopravných spoločností a platí, že stačí prísť na autobusovú stanicu a povedať prvému zamestnancovi, kam chcete ísť a už vás nasmerujú.

Najlacnejšie autobusy jazdia bez harmonogramu a idú až keď sa zaplnia. Stoja skutočne všade a čistota je na veľmi nízkej úrovni.

Ak si chcete cestu zrýchliť, mať pohodlie a dokonca aj klimatizáciu, odporúčame dopravnú spoločnosť http://www.greenlinebd.com/. Nájdete nielen harmonogram cesty, autobusy odchádzajú načas, na bangladéšske pomery sú čisté a hlavne majú sklápateľné sedadlá do pololežiacej polohy. Viac info nájdete na ich webstránke.

Odporúčame cestovať v skorých ranných hodinách, aby ste sa vyhli šialeným dopravným zápcham, alebo potom v noci.

 

Vlak

Vlak patrí medzi najpomalšie dopravné prostriedky v Bangladéši, ale určite je pohodlnejší ako autobus. Železničná sieť je veľmi dobre vybudovaná a spája všetky veľké mestá. Asi najlepšie sa cestuje v noci, kedy ušetríte čas a môžete sa vyspať.

 • Vlakom sa dostanete takmer všade resp. vlakové trate spájajú väčšie mestá.
 • Vlak je stále bezpečnejší ako autobus.
 • Aj napriek meškaniam je to vcelku komfortný spôsob dopravy.
 • Porozprávate sa s miestnymi a získate nielen príbehy, ale aj zážitky.
 • Ide asi o najzážitkovejšie cestovanie v dobrom aj v zlom.

Rozdelenie vlakov podľa tried a komfortu

V Bangladéši sa musíte rozhodnúť aký stupeň komfortu si vyberiete. Treba si položiť otázku, či úspora pár eur skutočne stojí za nižší komfort. Majte stále na pamäti, že vlaky v Bangladéši meškajú a keď ste v klimatizovanom vlaku, nie je to tak bolestivé, ale keď ste v neklimatizovanom, vlak sa pomaly, ale isto zmení na saunu.

 • AC1 alebo A1 – klimatizovaný vagón, uzatváracie kupé a najvyšší štandard cestovania. Kupé je buď s 2 lôžkami alebo so 4 lôžkami. Pri rezervácii alebo kúpe lístka vám však nikdy nikto negarantuje, že kupé skutočne bude mať 2 alebo 4 lôžka. Dostanete aj čistú posteľnú bielizeň.
 • AC2 alebo 2A – klimatizovaný vagón, kupé má 4 lôžka, ale je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostanete čistú posteľnú bielizeň.
 • AC3 alebo 3A – klimatizovaný vagón, kupé je otvorené so 6 lôžkami – 2 hore, 2 v strede a 2 dole, ale kupé je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostanete čistú posteľnú bielizeň.
 • SL – lôžkový vagón bez klimatizácie s otvorenými zamrežovanými oknami a bez posteľnej bielizne. Otvorené kupé so 6 lôžkami a s 2 lôžkami na chodbe.
 • CC – klimatizovaný vagón len so sedačkami v rade 2 plus 3. Tento typ vlaku sa najlepšie využíva počas kratších denných presunov.

Bezpečnosť vo vlaku

Vo vlaku sa sem tam prejde policajt či vojak, no predsa najviac krádeží sa udeje práve vo vlaku. Našťastie nie sú príliš časté. Odporúčame dbať o tieto veci:

 • Pas a peniaze majte v cestovnej kapse (miniľadvinke) pod nohavicami.
 • Z domu si zoberte malú reťaz a zámok a svoj batoh priviažte o nohu lôžka.
 • Na jednom batohu, v ktorom máte fotoaparát alebo kameru, spite.
 • Ak cestujete vo vlaku typu SL, nemajte veci na stolíku. Okno je stále otvorené a niekto zo stanice vám to vie zobrať.

Čistota vo vlaku

Niekde je to veľmi zlé, inde budete naopak prekvapení. Vo vlaku je splachovací šlapák a umývadlo so studenou tečúcou vodou.

 • Majte dostatok mokrých servítok či antibakteriálneho gélu.
 • Majte toaletný papier.
 • Ak vám ide o lepší komfort čistoty, majte vlastný malý ľahký spacák.

Jedlo vo vlaku

Vo vlaku nie je reštauračný vozeň, ale jedlo si môžete objednať na dlhších presunoch. Dostanete niečo vegetariánske a čaj s mliekom.

Rezervácia vlaku

V Bangladéši vám nehrozí, že vlak bude plný pár dní pred odchodom. Len keď idú sviatky, treba si objednať výrazne dopredu. Najlepšie je kúpiť si lístok dva dni pred cestou. Ak by ste cestovali najvyššou triedou, je veľká možnosť aj v deň odchodu.