IMG_0687

Ako sa pripraviť na trek a čo potrebujete?

Aj tu platí, že čím lepšia príprava, tým lepšie si trek vychutnáte. Ak idete na trek, počas ktorého plánujete aj prespať, treba si rezervovať kempové miesto, prípadne aj dopravu. Tu nájdete najzakladanejšie informácie nielen o trekoch, ale aj o tom, čo si so sebou zobrať a na čo myslieť dopredu.

Kedy je sezóna?

Najlepšie obdobie nielen na návštevu Nového Zélandu, ale aj na trekovanie je od konca októbra do konca apríla. Treba počítať nielen so zmenou počasia, ale aj s dažďami, veľkými výkyvmi počasia a vo vyšších nadmorských výškach aj so snehovými prehánkami. Aktuálne počasie nájdete na stránke www.metservice.com.

Rezervácia trekov

Ak plánujete prespať v stane alebo v chatkách, treba si miesto rezervovať. Čím skôr tým lepšie. Spoliehať sa na to, že prídete a nájdete voľné miesto, je veľmi riskantné. Napríklad na Milford trek, ktorý patrí medzi najkrajšie treky, treba rezerváciu aj 4 mesiace vopred. Prehľad voľných miest na dané obdobie nájdete na www.greatwalks.co.nz.  Ak ste si miesto rezervovali a zaplatili kreditkou, svoj lístok – permit si vyzdvihnete v návštevníckom centre pred trekom. Tento permit je kontrolovaný miestnymi „rangermi“ a ak ho nemáte, hrozí vám pokuta.

Takisto si treba dopredu rozmyslieť koľko dní resp. nocí budete na treku. Na stránke www.greatwalks.co.nz nájdete profil trás, kilometrov a miest, na ktorých je možné prespať.

Stan či chatka?

 • Chatka (hut) stojí od 32 do 54 NZD/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto chatky majú väčšinou kuchynku s plynom, splachovaciu toaletu a spoločnú spálňu na drevených pričniach. Treba mať vlastný spacák. Výhodou je, že v prípade zlého počasia, máte pocit komfortu. Chatky pôsobia veľmi čisto.
 • Stan – kempové miesto stojí od 14 do 18 NZD/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto miesta sa nachádzajú v blízkosti chatiek. Nemôžete však využívať kuchynku s plynom ani splachovaciu toaletu chatiek. Väčšinou sa pri stanovom tábore nachádza prístrešok, kde je tečúca voda, ale v zásade nie sú vybavené varičmi. Svoju plynovú bombu/varič si musíte priniesť sami. Vždy sú tu aj suché toalety. Stan musí byť kvalitný. Treba rátať s najhoršou alternatívou, že pršať môže každý deň, takže vám nesmie premoknúť.

Voda

Voda sa nachádza takmer pri každom kempovom mieste alebo na chatke. Ak je niekde problém, pri preberaní permitu v návštevníckom centre vás dopredu upozornia. Ide buď o vodu z kohútika alebo o dažďovú vodu. Všade je upozornenie, že voda je pitná, ale odporúčajú ju prevariť. My sme s vodou, aj keď sme ju neprevarili, nemali nijaký problém. Kvalita vody je tu vysokej úrovni. Počas treku medzi kempami alebo chatkami majte dostatok zásob vody.

Oblečenie

Počítajte so všetkými druhmi počasia. Počas jedného dňa môže byť +30°C, ale môže aj snežiť. Stretnete sa s bezvetrím, ale aj so silným nárazovým vetrom. Nešetrite na kvalite svojho oblečenia.

 • Kvalitný ruksak
 • Vychodené nepremokavé turistické topánky
 • Nepremokavá vetrovka
 • Termoprádlo
 • Spacák v ktorom vám nebude zima, aj keď teplota v noci klesne na 0 °C
 • Opaľovací krém – hrozia silné popáleniny, keď budete prechádzať vo vyšších nadmorských výškach cez snehové polia.
 • Slnečné okuliare

Jedlo

Počas treku si jedlo nosíte so sebou, na chatkách sa v zásade nedá nič kúpiť. Tunajšie chatky nie sú ako naše horské chaty v Tatrách, kde dostanete polievku alebo niečo malé pod zub. Jedlo na celý trek si preto kúpte vopred a vezmite so sebou.

Odpadky nemáte kde vyhodiť, ani na chatkách, nosíte ich teda so sebou do konca celého treku.

Čo by sa vám mohlo zísť?

 • Externá nabíjačka – nikde nie je elektrina alebo možnosť si nabiť telefón či fotoaparát počas treku.
 • Repelent – na južnom ostrove sú malé štípajúce mušky. Sú neuveriteľne otravné. Repelent proti muškám si kúpite v návštevníckych centrách od cca. 8,90 NZD.
 • Plynová bomba – ak budete variť, treba mať svoj plyn. Ak zostanete v chatkách, väčšinou majú plynové sporáky. Ak kempujete, treba mať vlastné zásoby. Keďže plynové bomby sa nedajú zobrať teraz do lietadiel, kúpite plyn na Novom Zélande a ceny sú totožné s našimi, ak nie nižšie. Obchodov s trekovými vecami je na Novom Zélande veľa, sú najmä v každom väčšom meste.

Značenie trekov

Cesty kadiaľ máte ísť sú veľmi dobre značené a nedá sa stratiť. Pri preberaní permitov na trek dostanete aj prehľadnú mapku, na ktorej sú vvyznačené trasy s kilometrami a prevýšenie. Časové dĺžky sa viac menej zhodujú s realitou najmä pri stúpaní a klesaní.

Treky

Tu nájdete popis jednotlivých trekov. Celkovo sú ich na Novom Zélande desiatky, takže sme vybrali podľa našich skúseností tie najkrajšie. Rozdelili sme ich podľa toho, kde sa nachádzajú.

 

JUŽNÝ OSTROV

Kepler Track

kepler

Dĺžka: 60 km (okruh)

Najnižší bod:  cca. 240 m.n.m

Najvyšší bod: cca. 1600 m.n.m.

Trvanie: 3 – 4 dni. Zdatnejší to spravia za 3 dni. Stretli sme aj takých, čo to dali za 2 dni, ale to už si tak nevychutnáte gýčové pohľady.

Ide o okruh, takže tam, kde začnete aj skončíte. Ak teda máte svoje vlastné auto, nemusíte riešiť dopravu. Ak auto nemáte, cez návštevnícke centrum si viete zabezpečiť dopravu. Od jazier cez prales s papradím až po alpínske prostredie. Najkrajšia časť treku je od chatky Luxmore hut po Hanging valley s výhľadom na hlboké údolia a jazerá.

Ako sa na trek dostať?

Permit si vyzdvihnete v návštevníckom centre Fjorland National Park Visitor Centre. Nachádza sa v meste Te Anau. Auto však v návštevníckom centre nemôžete nechať. To môžete spraviť na bezplatnom parkovisku Rainbow Reach car park asi 12 km od Te Anau s priamym vstupom na trek.

Extra odbočky počas treku

Okrem samotného treku, máte menšie odbočky k ďalším atrakciám.

 • Jaskyne Luxmore – 10 minút od Luxmore Hut. Treba mať vlastnú baterku a dávať pozor na šmykľavé kamene.
 • Vodopády Iris Burn Falls – asi 20 minút od Iris Burn Hut.

Bližšie info na www.greatwalks.co.nz/kepler

 

Milford Track

Dĺžka: 53,5 km (jeden smer)

Trvanie: 4 dni

Ide o mimoriadne populárny trek pozdĺž údolí vyrytých ľadovcami, cez dažďové pralesy a s výhľadmi na krásne vodopády. Je to absolútne najpopulárnejší trek na Novom Zélande.

Ako sa sem dostať?

Najprv musíte prísť autom alebo verejnou dopravou k Te Anau Downs, ktoré sa nachádza 27 km od Te Anau na ceste SH94. Túra začína pri Glade Wharf na brehu jazera Te Anau. Dostanete sa sem loďou z Te Anau Downs za približne 1 hodinu 30 minút.Trek končí pri Sandfly Point, odkiaľ sa opäť loďou dostanete za približne 20 minút do Milford Sound/Piopiotahi.

Doprava na začiatok/z konca treku premáva pravidelne od októbra do apríla, ale musíte si ju vopred rezervovať. Môžete tak spraviť online napríklad súčasne s rezervovaním miesta na chatkách.

Viac informácii nájdete na http://www.doc.govt.nz/milfordtrack.

 

Routeburn Track

Dĺžka: 32 km (jeden smer)

Najnižší bod:  cca 600 m.n.m.

Najvyšší bod: cca 1250 m.n.m.

Trvanie: 2 – 4 dni. Zdatnejší to spravia za 2 dni.

Ide o trek s výhľadom na údolia pokryté ľadom, majestátne hory Južných Álp a jazerá.

Ako sa sem dostať?

Trek, ktorý nie je okruhom, má dva štartovacie body.

 • Routeburn Shelter – je asi 30 minút šoférovania od Glenorchy neďaleko mesta Queenstown cca. 30 minút po nespevnenej ceste.
 • The Divide – je asi 90 minút jazdy od Te Anau, čo je 85 km.

Ak sa rozhodnete ísť na tento trek a máte svoje auto, tak majte na pamäti, že medzi týmito dvoma štartovacími bodmi je vzdialenosť autom 325 kilometrov! Treba si cez návštevnícke centrum zabezpečiť potom dopravu tam, kde ste začali.

Viac informácii nájdete na www.greatwalks.co.nz/routeburn.

 

Heaphy Track

Dĺžka: 78,4 km (jeden smer)

Najnižší bod:  cca. 200 m.n.m

Najvyšší bod: cca. 900 m.n.m

Trvanie: 4 – 6 dni. Zdatnejší to spravia za 4 dni.

Tento trek sa dá uskutočniť počas celého roka, ale predsa ten najlepší čas je od konca októbra do konca apríla.

Tento trek je pre tých, ktorí nechcú príliš veľké prevýšenia a majú radi kempovanie pri mori. Značená trasa prechádza nielen cez prales, kde sa vám flóra mení od papradí až po palmy, ale aj popri Tasmanskom mori.

Ako sa sem dostať?

Trek môžete začať pri:

 • Brown Hut, Golden Bay – z Collingwoodu vedie cesta do Brown Hut (28 km)
 • Kohaihai, West Cost – z Karamea na sever k parkovisku a kempovému miestu na Kohaihai river (15 km).

Vzdialenosť medzi dvoma miestami autom je 463 km. Ak teda máte auto, po skončení treku je lepšie si objednať dopravu tam, kde ste skončili.

 

Abel Tasman Coast Track

tasman

Dĺžka: 60 km

Najnižší bod:  cca. 0 m.n.m.

Najvyšší bod: cca. 180  m.n.m.

Trvanie: 3 – 5 dni. Zdatnejší to spravia za 3 dni.

Táto oblasť je však veľmi dobrá aj na nenáročné jednodňové prechádzky. Ak idete na jeden deň a nespíte v kempe v národnom parku, bez poplatku sa môžete prejsť. Najlepším východiskovým bodom je mestečko Marahau. Jednodňovú prechádzku môžete spojiť aj s kúpaním sa na plážach. V Marahau si môžete prenajať aj kajaky.

Kontakt: http://www.doc.govt.nz/abeltasmantrack?region=NelsonTasman&park=dc9bb314-c503-41f3-b68a-fd0f6def602b&activity=Walking-tramping#findplaces

 

SEVERNÝ OSTROV

Whanganui

Dĺžka: 145 km

Trvanie: 3 – 5 dní

Sezóna: od októbra do konca apríla

V tomto prípade nejde o trek, ale o splavovanie rieky Whanganui v pôvodnom prostredí pralesa. Veľkou výhodou splavu je, že tu nie je toľko ľudí ako na našich splavoch a počet účastníkov splavu je regulovaný. Ide o najpopulárnejšie splavovanie, takže kanoe/kajaky si treba rezervovať v dostatočnom predstihu na stránke www.greatwalks.co.nz/whanganui.

Môžete ísť na splav z Taumarunui do Pipiriki (145 km), alebo na kratší 3-dňový, ktorý začína vo Whakahoro (87 km).

 

Tongariro Alpine Crossing

tongariro

Dĺžka: 19,5 km

Trvanie: 5.30 – 7.30 hodín

Najnižší bod: 760 m.n.m.

Najvyšší: 1900 m.n.m.

Sezóna: od októbra do konca apríla

Najpopulárnejší jednodňový trek na severnom ostrove. Ak ste videli film Pán prsteňov a poznáte Mordor a horu osudu, tak presne v tomto prostredí sa tieto filmové scény nakrúcali. Ide o trek v aktívnom vulkanickom prostredí s výhľadom nielen na krátery, ale aj sopky. Keďže ide o najpopulárnejší trek, počítajte s davom turistov. Ak však vyrazíte medzi prvými, vyhnete sa im. Východiskovým bodom je Mangatepopo park place vo výške 1120 m a konečným bodom je Ketetahi park place vo výške 760 m. Od Mangatepopo po Soda spring je to asi 1.30 hodiny chôdze. Od tohto miesta je možnosť urobiť malú odbočku a vyliezť na sopku z filmu Pán prsteňov – Mount Ngauruhoe  (2 287 m). Táto odbočka trvá cca. 3 hodiny tam aj späť a odporúča sa absolvovať len skúseným.

Keďže jednodňový trek začína a končí na rôznych miestach, je lepšie si zabezpečiť dopravu. Kyvadlovú dopravu (shuttle service) poskytuje niekoľko spoločností v dedine Whakapapa. Odporúčame napríklad Whakapapa Holiday Park, ktorý vás za 35 NZD odvezie na štartovací bod a potom aj vyzdvihne na konci. Info nájdete aj na stránke: http://www.doc.govt.nz/tongariroalpinecrossing?region=CentralNorthIsland&park=9cad4a74-ecf8-40bf-8d21-d99ac6be44c4&activity=Walking-tramping#findplaces.