Nový Zéland nie je taký drahý, ako máme v našich predstavách. Všetko, samozrejme, závisí od výšky vášho komfortu a ako sa budete stravovať. Na Novom Zélande platí novozélandský dolár (NZD), ktorého aktuálny kurz si môžete pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/nzd-new-zealand-dollar.

Pri výmene peňazí si dávajte pozor, či nie sú sprievodné poplatky. Niekedy je výhodnejšie vybrať peniaze kartou z bankomatu.

Takmer všade sa dá platiť platobnou kartou. Samozrejme, okrem kempov, za ktoré sa platí v hotovosti. Máme na mysli kempy, ktoré nemáte rezervované a zaplatené v rámci trekingu v národných parkoch.

Kempy

Ak sa rozhodnete kempovať, Nový Zéland patrí medzi popredných lídrov na svete v kempových miestach. Takmer všade nájdete rôzne druhy kempov. Na stránke http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/things-to-do/camping/ nájdete zoznam kempov a aké majú vybavenie. Kempy fungujú v zásade tak, že keď prídete na vyznačené kempingové miesto, nájdete tam informačnú tabuľu s informáciou o cene. Keď sa rozhodnete na danom mieste zostať, vyberiete si z krabice obálku, vyplníte svoje údaje, jeden ústrižok spolu s peniazmi za kemping v hotovosti vhodíte do urny, druhý ústrižok dáte na viditeľné miesto za predné sklo auta. Ceny sa pohybujú od 6 NZD do 10 NZD/noc/osoba v závislosti od lokality a vybavenia kempu.

Strava

Jedlo v reštauráciách je relatívne drahé, t. j. ceny sa pohybujú od 10 EUR vyššie. V priemere okolo 15 – 17 EUR bez nápoja. Ak však kupujete jedlo v supermarketoch (napríklad sieť NEW WORLD) a pripravujete si ho sami, tak vás to vyjde oveľa výhodnejšie, iba o niečo viac ako na Slovensku. Ak by ste chceli ušetriť aj na stravovaní, vybavte si pri nákupe vernostnú kartu a môžete ušetriť pri každom nákupe až do 10 percent.

Hotely a hostely

Samotné hotely sú na podobnej cenovej úrovni ako napríklad vo Francúzsku. Ak chcete využívať hostely, najlepšie je zaregistrovať sa na stránke https://www.yha.co.nz/ a získate zľavu pri každom prenocovaní až do 10 percent. Kvalita hostelov je na veľmi dobrej úrovni a využívajú ich často aj samotní domáci, ktorí si potrpia na kvalite.

Vstupy, atrakcie a iné

Nový Zéland má jednu veľkú výhodu. Do väčšiny národných parkov sa vôbec neplatí za vstup a vstup na mnohé miesta, ako sú napríklad ľadovce, Pancake Rocks či rôzne útesy, sú úplne zadarmo. Aj väčšina múzeí je zadarmo. Ak však idete na výlety ako napríklad let vrtuľníkom ponad ľadovce, vyhliadkové lety či rafting, ceny sú podobne vysoké ako v Európe. Ak to však zhrnieme, miniete oveľa menej za prírodné krásy, ako keby ste navštívili nejakú západnú krajinu.