V tejto časti uvádzame mestá, atrakcie a zaujímavosti na Novom Zélande. Trekovanie nájdete v osobitnej časti. Nový Zéland je počas turistickej sezóny plný rôznych festivalov a koncertov. Zistite si, či sa práve počas vašej návštevy nekoná koncert nejakej známej kapely, speváka alebo festival.

 

JUŽNÝ OSTROV

Christchurch

christchurch1

Mesto známe ako „záhradné mesto“. Christchurch sa stal známy najmä kvôli ničivému zemetraseniu v roku 2011, po ktorom ostala väčšina mesta v ruinách. Mesto sa postupne dostáva do pôvodnej krásy, i keď pozostatky zemetrasenia stále uvidíte. Christchurch je ideálne východiskové miesto na prehliadku južného ostrova. Christchurch má dobré letecké spojenie so svetom. Jeho hlavnou atrakciou je kostol, ktorý bol veľmi poškodený zemetrasením. Kostol je pod rekonštrukciou, takže dovnútra sa momentálne nedostanete.

 

Queenstown

img_0750

Asi najšarmantnejšie mesto na Novom Zélande ležiace pri jazere Wakatipu. Mesto je aj nepísaným hlavným mestom pre adrenalínové športy ako rafting, zoskok s padákom alebo paragliding. Centrum mesta je plné barov, reštaurácii a kaviarní pri jazernom móle. Ideálne miesto na oddych po dlhšom cestovaní.

 

Arrowtown

arrowtown cropped1arrowtown cropped2

Arrowtown je malé historické banícke mestečko. Jeho návšteva sa obvykle spája s návštevou mesta Queenstown, od ktorého je vzdialené približne 20 km. Arrowtown je najkrajší hlavne počas (novozélandskej jesene). V meste nájdete niekoľko domov z obdobia zlatej horúčky, pretože v 19. storočí bol Arrowntown jedným z centier zlatokopov.

 

Dunedin

Mesto určené pre všetkých milovníkov histórie a architektúry. Je tu najlepšie zachovaná viktoriánska architektúra. Mesto má najväčšiu univerzitu na Novom Zélande. Hlavnými atrakciami je Katedrála svätého Pavla, železničná stanica, ale za zmienku stojí aj prehliadka pivárne či čokoládovne, kde robia asi najlepšiu čokoládu na novom Zélande. Na polostrove Otago môžete vidieť tučniaky, albatrosy a tulene.

 

Wanaka

Mesto, ale aj jazero Wanaka, je často prirovnávané k mestu Queenstown. Je o niečo tichšie a pokojnejšie s možnosťami aktivít na jazere.

 

Západné pobrežie (West Coast)

punakaiki

Je to oblasť od mesta Haast až po Westport, kadiaľ vedia cesta v drvivej väčšine popri pobreží.  Od Greymouthu po Westport je to vraj jedna z najkrajších pobrežných scenérii na svete.

 • Punakaiki (Pancake Rocks) – sem je najlepšie prísť ráno alebo podvečer, kedy je stav vody najvyšší. V preklade ide o palacinkové hory, pretože voda vytvorila na vápencových skalách vrstvy pripomínajúce na seba naukladané palacinky. Uvidíte, ako cez rôzne otvory strieka voda do niekoľko metrovej výšky.
 • Franz Josef – ľadovec v rovnomennej obci. Ľadovec je dlhý 12 km a ponúka atrakcie ako na ľadovci.
 • Fox Glacier – vyše 20 km od ľadovca Franz Josef je ďalší majestátny ľadovec, i keď menej známy. Je to 13 km dlhý ľadovec, na ktorý sa dajú robiť výlety, výstupy. Samotný prístup k ľadovcu je bezplatný. Ak však chcete ísť na výlet, máte niekoľko možností. Cez nejednu miestnu kanceláriu si môžete objednať výlet na ľadovec s miestnym sprievodcom. Výlety sú rôzne, niekoľko hodinové, aj celodenné. Môžete sa poprechádzať, ale aj odviezť vrtuľníkom na samotný  ľadovec. Ísť bez sprievodcu na ľadovec sa vôbec neodporúča, lebo ľad sa neustále pohybuje a vytvára trhliny.

 

Milford Sound

milford

Ako Nórsko má svoj fjord, aj Nový Zéland súperí o najkrajší fjord na svete v podobe Milford Soundu. Nie je to len o fjorde, ale aj o ceste k nemu. Z mesta Te Anau vedie vyše 120 km dlhá dvojhodinová cesta cez serpentíny a hlboké údolia až k Milford Soundu. Najlepšie je mať vlastné auto a zastavovať na mnohých fotogenických miestach. Za ideálneho počasia ide o dych vyrážajúce miesto. V samotnom fjorde sa dá podniknúť plavba loďou. Ak idete autom, majte dostatok benzínu. V samotnom Milforde je totiž asi najdrahší benzín na Novom Zélande. Najlepšie sa tankuje v najbližšom meste v Te Anau.

 

Cape Farewell

cape

Najsevernejšie miesto na južnom ostrove. Menej navštevované a mnohými označované za jedno z najkrajších miest. Piesočné duny s dramatickými útesmi a krásnou prírodou. Ide o veľmi veterné miesto a bez vlastnej dopravy sa sem ťažko dostanete.

 

Aoraki/Mt. Cook

mt.cook cropped

Ak by ste chceli vidieť najvyšší vrch Nového Zélandu, najlepšie je to spojiť s prechádzkou od rovnomennej dedinky. Dostanete sa sem od mesta Twizel po ceste číslo 80 okolo jazera Pukaki za cca. 70 minút. Z dediny vedie asi 90 minútová nenáročná prechádzka k ľadovcovému jazeru s výhľadom na najvyšší vrch krajiny – Mt. Cook (3 724 m).

 

Kaikoura

Najideálnejšie miesto na pozorovanie veľrýb je práve na tomto mieste. Je veľká pravdepodobnosť, že veľrybu skutočne uvidíte. Ak náhodou aj nie, spoločnosť vám vráti 80 percent ceny lístka. Túto atrakciu si môžete rezervovať vopred na stránke: http://www.whalewatch.co.nz/.

 

SEVERNÝ OSTROV

Wellington

wellington

Hlavné mesto a druhé najľudnatejšie mesto v krajine. Je menej uponáhľané ako Auckland a má príjemnú, pokojnú atmosféru.

 • Te Papa múzeum – atrakcia číslo jedna. Aj keď nie ste milovníkmi múzeí, toto múzeum vám interaktívne vysvetlí nielen príchod obyvateľov na Nový Zéland, ale aj ako sa krajina postupne vyvíjala. Jednou z hlavných zaujímavostí múzea je najväčší kalamár na svete. Vstup je bezplatný.
 • Koloniálne budovy z čias anglickej nadvlády – najvyšší súd, vládne budovy, ale aj kostoly ako napríklad St. Paul Church.
 • Parlament – nielen stará, ale aj moderná budova v centre mesta. Robia sa tu bezplatné prehliadky so sprievodcom.
 • Cuba street – puby, reštaurácie, večerný život.
 • Mount Victoria – 360° výhľad na mesto a prístav.

 

Rotorua

Kúpeľné mesto v geotermálnej oblasti, ktorá sa vyznačuje gejzírmi (napríklad gejzír Pohutu), horúcimi prameňmi a jazierkami, vodopádmi, ale aj bublajúcimi bahennými sopkami. Mesto Rotorua totiž leží na kaldere Rotorua. V Rotorue môžete ísť do geotermálnych kúpeľov, za veľmi dobré sa považujú napríklad kúpele Polynesian Spa, ktoré ponúkajú kúpanie sa v horúcich 39 až 41°C-vých prameňoch s výhľadom na krásnu prírodu. Treba mať plavky, všetko ostatné dostanete na mieste. Viac informácií nájdete na http://www.polynesianspa.co.nz/.

 

Hobbiton 

hobbiton

Zdroj: www.hobbitontours.com

Ak ste horlivým fanúšikom trilógie Pán prsťeňov alebo príbehu Hobbit od J.R.R. Tolkiena alebo máte malé deti, asi nevynecháte rozprávkové miesto Hobbiton Movie Set. V rámci dvojhodinovej prehliadku vás prevedú fascinujúcim zeleným hobitím krajom, uvidíte hobitie príbytky, mosty, mlyn a mnoho ďalších miest, ktoré ste zachytili vo filme či v knihe. Ceny prehliadok sa pohybujú od 79 NZD/dospelý resp. 39,50 NZD/dieťa do 16 rokov. Viac informácií o prehliadkach a cenách nájdete na stránke http://www.hobbitontours.com/.

 

Národný park Tongariro 

img_1139

Najstarší národný park na Novom Zélande a štvrtý najstarší národný park na svete. Nachádzajú sa tu aktívne sopky, ako napríklad Ruapehu, Ngauruhoe, and Tongariro. Práve prechod cez Tongariro (Tongariro Alpine Crossing) je mimoriadne populárny a je považovaný za jeden z najlepších jednodňových trekov na svete. Trek je však pomerne masovou záležitosťou, najmä po tom, čo sa Mt. Ngaruhoe objavila v trilógii Pán prsteňov ako Hora Osudu (Mt. Doom) nachádzajúca sa v zlovestnom Mordore. Nad sopkou je veľmi často zatiahnutá obloha, ale ak budete mať šťastie, uvidíte ju v plnej kráse. Viac o výlete do fiktívneho Mordoru krížom cez sopku sa dozviete v časti Treking.

 

Auckland

Najväčšie mesto krajiny ležiace na severe severného ostrova.

 • Auckland bridge – pre tých čo radi spoznávajú mesto s dávkou adrenalínu, tak odporúčame prejsť sa na konštrukcii mosta, ktorý je 67 m nad hladinou mora.
 • Sky tower – 328 m vysoká veža s krásnym výhľadom. Možnosť skočiť sky jump.
 • Prístav

 

Waitomo Glowworm Caves

Doslova ide o jaskyňu svetielkujúcich červov. Unikátna je tým, že v nej žijú myriády červov, ktoré v dôsledku chemickej reakcie svietia. Prehliadka jaskyne je výlučne s miestnym sprievodcom a trvá 45 minút. Sprievodca vám podá výklad a následne vás na malých člnoch, v úplnej tme prevezú po útrobách jaskyne. Nad hlavou uvidíte tisíce malých svetielok. Informácie o cenách nájdete na oficiálnej stránke jaskyne – http://www.waitomo.com/Waitomo-Glowworm-Caves/Pages/default.aspx. Keďže Waitomo sa nachádza v oblasti, kde je väčšia populácia Maorov, je možné, že vaším sprievodcom bude práve niektorí z príslušníkov miestneho kmeňa Maorov.

 

Bungee jumping

Nový Zéland je aj rajom pre tento extrémny šport. Stačí si len vybrať z mnohých možností. Momentálne najpopulárnejšie miesta pre túto adrenalínovú aktivitu nájdete tu: http://www.gravitycanyon.co.nz/, http://www.taupobungy.co.nz/.