Doprava na Nový Zéland

Z Európy sem lieta niekoľko leteckých spoločností, vždy však s medzipristátím. Lieta sem napríklad:

Je obrovský výber spoločností a vyberáme len zopár. Lety na Nový Zéland patria asi k najnáročnejším, čo sa týka dĺžky letu, a preto sa stretnete s časovým posunom (jet lag). Odporúča sa, že keď pristanete napríklad ráno, vydržať bez spánku do večera, aby ste sa čo najrýchlejšie prestavili na miestny čas. Neodporúča sa takisto jesť nič mastné alebo ťažké jedlá a piť alkohol.

Národným dopravcom je New Zealand Air – http://www.airnewzealand.com.au/. Ak chcete letieť do Austrálie, najvýhodnejšie letenky má letecká spoločnosť Jetstar – http://www.jetstar.com/au/en/home. Je to nízkonákladová spoločnosť. Ak si rezervujete letenky včas, môžete letieť do Austrálie aj za 100 EUR. Pozor! V cene leteniek často nie je zahrnutá batožina.

 

Vnútroštátna doprava

Auto

jucy

Asi najlepším spôsobom ako precestovať Nový Zéland je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáte, tým väčšiu šancu máte na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najpopulárnejšou a veľmi výhodnou je požičovňa Jucy – https://www.jucy.co.nz/. Ceny sú prehľadné a máte aj poistku, ktorá je na trhu najprehľadnejšia. Čím sa riadiť pri výbere auta?

  • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíte za každý kilometer navyše. Na Novom Zélande sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberajte spomedzi tých, kde je napísane „unlimited kilometres“
  • Auto určite poistite. Ak sa niečo stane, zaplatíte veľmi vysoké sumy.
  • Jazdí sa na ľavej strane a preto zvážte či chcete manuál alebo automat. My odporúčame automat.
  • Prespať v noci v aute, len tak na parkovisku, sa nesmie. Hrozí za to pokuta. Prespávať môžete len na vyhradených miestach ako sú kempy.
  • Asi najpopulárnejším autom na prenájom je karaván, kde máte postele, kuchynku a nemusíte teda zostať v stane alebo byť na hoteloch či hosteloch. Ceny takýchto vozidiel sú výhodnejšie vtedy, keď urobíte rezerváciu výrazne dopredu: https://www.jucy.co.nz/our-vehicles/camper-vans/jucy-condo/#/products/1b9d9c45-d262-4be5-87e3-8cbb445fb50f.

Čo treba mať pri prenájme auta?

  • Potrebujete svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
  • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.

Cena benzínu je podobná ako na Slovensku. Cestné poplatky sú len na týchto trasách a ide o veľmi nízke sumy: https://www.nzta.govt.nz/roads-and-rail/toll-roads/toll-road-information/where-the-toll-roads-are/. Kvalita ciest na veľmi dobrej úrovni a hlavne na južnom ostrove je premávka na cestách malá. Takisto orientácia na cestách je veľmi prehľadná. Ak potrebujete offline mapu na cesty, osvedčila sa od slovenskej firmy Sygic – http://www.sygic.com/ .

Aké sú pravidlá na ktoré si treba dať pozor?

  • V mestách je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach v zásade 100 km/h, ak osobitné značenie nestanovuje inak. Za prekročenie povolenej rýchlosti, čo len o 2 km/h, hrozí veľmi vysoká pokuta. Aj keď vidíte pred sebou prázdnu cestu a chcete pridať, nerobte to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne auta, takže zaplatíte neskôr.

 

Stopovanie

Stopovanie je na Novom Zélande veľmi populárne a stretnete veľa cestovateľov, ktorí stopujú. Ak ste žena a rozmýšľate či je to bezpečné, vedzte, že počas našej cesty sme stretli veľa žien, čo stopovali a nemali žiadne negatívne skúsenosti.

 

Lodná doprava a trajekt z južného na severný ostrov

Z jedného ostrova na druhý sa, samozrejme, dá aj preletieť za rozumnú cenu, a to buď

Medzi ostrovmi však premávajú aj lode/trajekty, ktoré sú prevádzkované dvoma lodnými spoločnosťami:

Prístav južného ostrova je v meste Picton a prístav severného ostrova je v hlavnom meste Wellington. So službami obidvoch spoločností je to viac menej rovnaké a treba skôr sledovať cenovú ponuku. Ak pôjdete autom, určite treba mať rezerváciu vopred. Netreba sa spoliehať na to, že prídete a bude voľné miesto. Okrem toho, čím skôr si prepravu kúpite, tým je výhodnejšia bude cena. Na trajekt treba prísť min. 1 hodinu pred odchodom.

 

Autobus

Na Novom Zélande je niekoľko autobusových spoločností. Klasické alebo také, ktoré poskytujú dopravu spolu s návštevou jednotlivých atrakcií.

Keď si len chcete objednať lístok, môžete skúsiť spoločnosti Nakedbus – http://nakedbus.com/nz/bus/, Intercity – http://www.intercity.co.nz/ alebo Atomic Shuttles – http://www.atomictravel.co.nz/.

Ak si netrúfate ani stopovať, ani prenajať si auto a máte radšej organizované skupiny, tak najlepšou voľbou je využiť služby spoločností Kiwi Experience – http://www.kiwiexperience.com/ alebo Stray Travel – http://www.straytravel.com/, ktoré ponúkajú organizované výlety na niekoľko dní. Ako keby ste si kúpili zájazd na niekoľko dní. Výhodou je, že majú pri vstupoch na jednotlivé atrakcie výhodnejšie ceny. Treba však vedieť po anglicky, aby ste vodičovi rozumeli keď robí výklad.

 

Vlak

Na Novom Zélande sa veľmi vlakom nejazdí, ale keby ste chceli epickú cestu s gýčovým pohľadom, tak skúste: http://www.kiwirailscenic.co.nz/tranzalpine/.