Pokiaľ ide o vašu bezpečnosť, pozor si treba dávať skôr na nasledovné veci.

Pri prílete do krajiny

  • Na Nový Zéland je v zásade zakázané doviesť jedlo. Ide najmä o mäso, syry, semiačka, konzervy, ovocie, zeleninu, med, taktiež akékoľvek živočíchy a rastliny. Balené cukroviny, sušienky a čokolády sú v poriadku. Množstvo povoleného alkoholu je maximálne 4.5 l vína alebo piva, resp. tri fľaše (max. 1.125 l) tvrdého alkoholu. Ak máte v batožine akékoľvek jedlo, v každom prípade ho deklarujte. Ak aj máte nepovolený produkt, nie je to problém, iba vám ho odoberú. Ak ho však nepriznáte, hrozí vám za to vysoká pokuta. Viac informácií o produktoch, ktoré je potrebné deklarovať, nájdete tu: http://www.mpi.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/items-to-declare/#food.
  • Treba deklarovať aj kempingové veci, napríklad stan a trekovú obuv. Ide o kontrolu čistoty a či nemáte napríklad na topánkach zvyšky hliny a rastlín. Kempingové veci si preto dôkladne očistite pred príchodom na Nový Zéland. Ak vám nejaké nečistoty nájdu, tu vám nehrozí pokuta, len veci prečistia.

Pravidlá

Nový Zéland je veľmi striktná krajina, pokiaľ ide o pravidlá. Pravidlá sa tu však berú skôr ako niečo, čo má pomôcť a nie obmedzovať. Ak teda vidíte nejaké nariadenie alebo zákaz, rešpektujte to poriadne. Platí to hlavne pri šoférovaní.

  • V mestách je max. povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach 100 km/h. Za prekročenie povolenej rýchlosti, čo len o 2 km/h, hrozí veľmi vysoká pokuta. Aj keď vidíte pred sebou prázdnu cestu a chcete pridať, nerobte to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne auta, takže zaplatíte neskôr. Viac o šoférovaní na Novom Zélande v časti Doprava.