Austrália nie je taká drahá ako máme v našich predstavách. Všetko, samozrejme, závisí od výšky vášho komfortu a hlavne koľko pivka, kávy či vína si počas cestovania po Austrálii doprajete. Austrália je všeobecne drahá pokiaľ ide o služby (hotely, doprava, reštaurácie). Aj tu sa však dá ušetriť a zároveň neznížiť príliš zo svojho komfortu (pozri nižšie).

V Austrálii platí austrálsky dolár (AUD), ktorého aktuálny kurz si môžete pozrieť napríklad na tejto stránke: http://www.xe.com/currency/aud-australian-dollar.

Takmer všade je možné platiť platobnou kartou okrem verejnej dopravy v niektorých mestách. Pri výmene peňazí si overte, či sú s tým spojené sprievodné poplatky. Niekedy je výhodnejšie vybrať peniaze z bankomatu prostredníctvom platobnej karty ako vymeniť v zmenárni. Ak platíte kreditnou kartou, zistite si, či je to bez poplatku. Niekedy obchodníci uprednostňujú debetné karty. Pri ceste do Austrálie majte preto radšej oba typy platobných kariet (debetnú + kreditnú kartu).

Strava – jedlo v reštauráciách je relatívne drahé, ceny za obed sa pohybujú od 13 eur vyššie. V priemere okolo 20 – 30 eur bez nápoja. Ak si však jedlo budete kupovať v supermarketoch (napríklad Woolworths) a pripravovať si ho sami, môžete výrazne ušetriť. Nákup v supermarketoch vás cenovo vyjde len o niečo vyššie ako na Slovensku.

Hotely – ceny hotelov sú vyššie ako v Európe. Počas sviatkov ako Nový rok či Deň Austrálie ceny stúpajú. Ak chcete využívať hostely, najlepšie je zaregistrovať sa vopred na stránke https://www.yha.com.au/, a získate tak zľavu pri každom prenocovaní až do 10 percent. Kvalita hostelov je na veľmi dobrej úrovni a využívajú ich veľmi často aj samotní domáci, ktorí si potrpia na kvalite. Hostelov máte na výber veľké množstvo. Pokiaľ ide o spomínanú sieť YHA, tá patrí medzi drahšie, ale výbavou, kvalitou a hlavne čistotou sú ich hostely neprekonateľné. Majú kuchynky, chladničky, spoločenské miestnosti a hlavne takmer vždy nejaké aktivity.

Kempy – ak sa rozhodnete kempovať, Austrália má širokú škálu kempov a každé mesto či usadlosť má miesto na kempovanie. Kempovať len tak v prírode sa nedá a je to zakázané. Ceny za kempy sú vyššie ako na Novom Zélande. Ak by sme mali vybrať sieť kempov tak jednoznačne Holiday park. Za pár dolárov navyše máte lepší servis a služby.

 

Housesitting

Ak cestujete po Austrálii a chcete ušetriť stovky eur, asi najlepšou alternatívou je Housesitting. Ide v zásade o to, že strážite dom domácemu, kým je napríklad na dovolenke. Ide o veľmi rozšírenú a populárnu vec v Austrálii. My sme cez housesitting strávili dva týždne v Melbourne. Mali sme pre seba rodinný dom, o ktorý sme sa starali ako keby bol náš a pritom sme sa starali o jednu mačku. Pri housesittingu ide väčšinou o domy vyššej vrstvy.  Asi najväčšia austrálska stránka v tejto oblasti je www.trustedhousesitters.com, ďalšie, menšie, sú napríklad www.housecarers.com alebo www.mindmyhouse.com a mnohé ďalšie. Celé to funguje na princípe dôvery a neplatíte nič okrem prihlasovacieho poplatku na stránke.

Couchsurfing

Doslova ide o surfovanie na cudzom gauči. Na stránke www.couchsurfing.com sa zaregistrujete a vytvoríte si svoj vlastný profil. Je dobré neodfláknuť túto fázu a vyplniť profil čo najdetailnejšie. Nemusíte zadať svoje skutočné meno, ak nechcete, ale napíšte o sebe niekoľko informácií, ktoré o vás prezradia, aký ste charakter, povaha, čo máte radi, aké sú vaše hobby a pridajte aj zopár fotiek.

Po vyplnení profilu môžete pristúpiť k hľadaniu „gauča“, čiže ubytovania. Potenciálnych hostiteľov si vyhľadáte podľa lokality, do ktorej cestujete. Vo väčších mestách vám to, samozrejme, vyhodí viacero ľudí ako na menších, odľahlejších miestach. Môžete začať lustrovať. Prezriete si profily, ktoré vám systém vyhľadal, prečítajte si ich referencie, zistite, či ponúkajú na prenocovanie samostatnú alebo spoločnú izbu, v ktorej časti mesta bývajú, či budete spať na zemi, na pohovke alebo na king size posteli a pod. Ak sa vám niektorý profil zapáčil, spĺňa vaše očakávania a radi by ste sa s danou osobou stretli, tak ju kontaktujte. Napíšte dotyčnému správu a počkajte na odpoveď. Výhodou stránky couchsurfing je aj to, že vypisuje, s akou frekvenciou sa konkrétny člen na stránke vyskytuje a ako dôsledne odpovedá na správy. Ak vidíte, že niekto má nízke percento odpovedania, možno by ste mali zvážiť iného, aktívnejšieho hostiteľa.

Couchsurfing je založený na myšlienke, že ubytovanie má byť zadarmo. Hostiteľ by od vás nemal, resp. nesmie pýtať za prenocovanie peniaze. Filozofiu couchsurfingu by som charakterizovala tak, že vám niekto poskytne nocľah a vy za to tiež prijmete vo svojom dome/byte nocľažníka – couchsurfera. Nemalo by to teda byť iba jednostranné prijímanie. Couchsurfing, samozrejme, nie je len o samotnom ubytovaní. Je to aj o skamarátení sa, o vytváraní kontaktov či komunít. Niektorí hostitelia vyslovene neznášajú, keď ich „surferi“ berú iba ako bezduchú šancu prenocovania. V rámci couchsurfingu treba preto prejaviť záujem aj o daného hostiteľa, pokecať s ním po príchode, spýtať sa ho, aký má program počas vašej prítomnosti v jeho príbytku. Často sú hostitelia ochotní posprevádzať vás aj po meste alebo vás vezmú medzi svojich priateľov. Iní vám naopak dajú úplnú voľnosť alebo sú tak zaneprázdnení, že ich ledva uvidíte. Je to veľmi individuálne. Vždy je však milé prejaviť hostiteľovi nejaké gesto, napríklad navariť spoločnú večeru, pozvať ho na drink, či priniesť nejaký malý darček, suvenír zo svojej krajiny.