Uluru (Ayers Rock) a Kata Tjuta (The Olgas)

IMG_1802xIMG_1864x

Uluru je posvätná hora miestnych pôvodných obyvateľov – Aborigénov. Napriek tomu, že sem prúdia stovky turistov, samotné miesto si vás určite získa. Ocitnete sa takmer v strede Austrálie, ďaleko od ruchu veľkých miest.

Ako sa sem dostať?

 • letecky – v Ayers Rock je letisko s pravidelnými letmi z/do veľkých miest . Môžete priletieť aj do väčšieho mesta Alice Springs, ktoré je asi 5 hodín cesty od Uluru and Kata Tjuta National Park. V Alice Springs je potom najlepšie prenajať si auto.
 • po zemi – Ak plánujete veľkú cestu z Adelaide do Darwinu alebo opačne po známej Stuart Highway, z Darwinu do Uluru resp. z Adelaide do Uluru to zoberie minimálne 2 a pol dňa tvrdej cesty. Stuart Highway je bežná cesta, diaľnica s benzínovými pumpami a reštauráciami. Vzdialenosti sú však mimoriadne veľké a preto dbajte vždy o to, aby ste mali dostatok vody, jedla a hlavne benzínu. Neodporúča sa jazdiť v noci kvôli kengurám na cestách. Diaľnica je tiež väčšinou rovná ako pravítko, takže buďte na cestách svieži a bdelí.

Koľko stojí vstup do národného parku?

Čo sa tu môže/nemôže robiť?

 • Okolo Uluru je možnosť prechádzky okolo skaly, ktorá je dlhá 10,6 km a trvá cca. 3 – 4 hodiny (Uluru Base Walk). Cesty sú skvele značené a sú aj miesta, kde si môžete nabrať zadarmo vodu. Na prechádzku/trek sa odporúča vyraziť skoro ráno, kvôli veľkým horúčavám. Na Uluru je tiež možné vyliezť, pokiaľ trek nie je uzavretý z dôvodu veľkých horúčav. My však lezenie na Uluru neodporúčame z dôvodu úcty a rešpektu voči miestnym obyvateľom, ktorí ju považujú za svoju posvätnú horu.
 • Pri skalách Kata Tjuta je možnosť ísť na prechádzku pomedzi kaňony. V úžľabinách môže teplota vystúpiť na neznesiteľne vysoké hodnoty. Ak teda plánujete uskutočniť túto prechádzku (Valley of the Winds Walk – Full Circuit), ktorá je dlhá 7,4 km trvá cca. 2 hodiny (oficiálny čas sa udáva na 4 hodiny), urobte tak do 11. hodiny doobeda. Keď totiž teplota vystúpi nad 38 °C, chodníky uzavrú.
 • Existuje aj kratšia prechádzka pri Kata Tjuta, ktorá je dlhá 2,6 km a trvá približne 1 hodinu (Walpa Gorge Walk).
 • Z parku si neberte žiadne kamene na pamiatku. Prinášajú vraj nešťastie.
 • Buďte pripravení na veľké množstvo dotieravých múch. Nepomáha proti nim nijaký repelent, iba sieťka cez hlavu, ktorú dostanete aj na mieste v obchodoch či na recepciách za ca. 5-10 AUD.

Ako sa dostať z dedinky Ayers Rock ku skalám?

 • Z letiska do dedinky Ayers Rock jazdí bezplatný shuttle bus. Dedina je vzdialená od Uluru cca 15 kilometrov a Kata Tjuta 50 km. K samotným skalám však nejazdí žiadna doprava. Máte teda tri možnosti:
 1. prenajať si auto na letisku v Ayers Rock
 2. využiť služby miestnej CK
 3. stopovať

 

Kings Canyon

IMG_2113x

Asi najkrajší kaňon v Austrálii. Výhodou je, že ho toľko ľudí nenavštevuje, takže poobede máte pocit, že je len a len pre vás. Kaňon má tri priechodné chodníky. Odporúčame ten najdlhší v dĺžke okolo 6 kilometrov. Vedie po okraji kaňonu a dovedie vás k vyhliadkam, odkiaľ máte úchvatný pohľad do doliny.

Ako sa sem dá dostať?

Z Alice Springs alebo Uluru vedie do Kings Canyon asfaltová cesta. Z Uluru je to 321 km a z Alice Springs 474 km. Najlepšou dopravou je zrejme prenajaté auto. Klasická autobusová doprava sem nejazdí. Dostanete sa sem ešte v rámci výletov CK. Tie sú zvyčajne 1 až 3-dňové z Ayers Rock alebo z Alice Springs. Ceny týchto výletov autobusmi sú však veľmi vysoké. Odporúčame preto prenajatie auta.

Vstup do Kings Canyon?

Zadarmo 🙂

 

Darwin

Kozmopolitné mesto na severe Austrálie. Darwin si toho v minulosti dosť vytrpel. Jednak bol asi najviac zničený japonským letectvom počas druhej svetovej vojny, a jednak ho ničili aj obrovské cyklóny. Dnes Darwin zažíva rozmach a je hlavným východiskovým bodom na objavovanie národných parkov, ktoré patria medzi tie najkrajšie v Austrálii

 • Kakadu National Park – vzdialený asi 3-4 hodiny cesty od Darwinu. Je to miesto, kde najdlhšie na svete žije jedna kultúra, Aborigénovia. Ak chcete objavovať ich kultúru, máte tu možnosť spoznať ich život, umenie a kultúru. Národný park je vyhľadávaný hlavne vďaka krásnym vodopádom, dažďovým pralesom a krokodílom. V období december –január zasiahnu túto oblasť prívalové dažde a národný park je často zatvorený.
 • Litchfield National Park – nachádza sa asi 130 km od Darwinu a je vyhľadávaný najmä kvôli kúpaniu sa v prírodných „bazénoch“ dažďového pralesa, ako aj najväčším termitiskám na svete. Niektoré dosahujú výšku až 5 metrov a ide o najvyššie „stavby“, ktoré nevytvoril človek.
 • Tiwi ostrovy – Za 2 hodiny trajektom z Darwinu alebo za 35 minút lietadlom sa dostanete na ďalší ostrov plný krásnych pláží, pralesa, ale aj ďalšieho aborigénskeho etnika Tiwi.

 

Veľká koralová bariéra

Je to najväčšia koralová bariéra na svete, ktorú je vidno aj z vesmíru. Ide o 2 300 km dlhú bariéru v celkovej rozlohe 344 tisíc km2, ktorú tvorí 2 900 rôznych bariér. Ide o prírodný úkaz, ktorý by ste si nemali nechať ujsť.

Ak chcete navštíviť Veľkú koralovú bariéru, máte na výber z niekoľkých miest, kde sa dajú robiť výlety na ostrovy, potápať sa a šnorchlovať.

Ciarns

Ciarns

 • Cairns – mesto na severe štátu Queensland, ktoré žije hlavne v noci. Najväčšou atrakciou Cairnsu je výlet na koralovú bariéru loďou. V meste je veľké množstvo kancelárii, ktoré ponúkajú celodennú plavbu k bariére. Ceny sa pohybujú od 99 AUD a vyššie. V cene je zvyčajne zahrnutá plavba, šnorchlovanie, šnorchlovacia výstroj (maska a plutvy) obed a malé občerstvenie.

Cena sa pohybuje v závislosti od týchto faktorov:

 • Druh lode – za cenu 99 AUD sa dostanete na pomalšiu loď (ku koralovej bariére za cca. 2 a pol hodiny), najrýchlejšou loďou sa dostanete k bariére za cca. 70 minút.
 • Počet ľudí na palube – za 99 AUD sa dostanete na loď s kapacitou okolo 100 ľudí. Čím vyššia cena, tým menej ľudí bude na palube, a teda tým väčší pocit exkluzivity.
 • Počet zastávok na šnorchlovanie – dve zastávky na šnorchlovanie alebo potápanie.

 

Airlie Beach

Najznámejšia pláž na východnom pobreží. Nájdete tu nielen krásne more, ale aj pláže, nočný život a kopec atrakcií.

 

Whitsunday Islands

Je to súbor 74 ostrovov nachádzajúcich sa medzi Airlie Beach a koralovou bariérou. Robia sa tu jednodňové, ale aj dlhšie výlety na miestne ostrovy. Ak sa chcete kúpať, potápať, šnorchlovať, tak toto miesto je na to ako stvorené. Viac info o aktuálnych ponukách nájdete tu: http://www.tourismwhitsundays.com.au/

 

Townsville

Príjemné mesto na pobreží mora a hlavne s večernou zábavou. Chodí sa sem hlavne kvôli ostrovu Magnetic, ktorý je od mesta vzdialený asi 20 min. plavby trajektom. Na ostrove je niekedy možné vidieť koaly, je tiež vhodným miestnom na kúpanie a vodné športy. Viac o možnostiach nájdete na oficiálnej stránke: http://www.townsvillenorthqueensland.com.au/

 

Melbourne

IMG_1499x

Druhé najväčšie mesto v Austrálii, ktoré súperí so Sydney o najkrajšie austrálske mesto. Melbourne nie je príliš hektické mesto, takže si ho obľúbia najmä milovníci menších veľkomiest.

Ako spoznať Melbourne?

Jednou z možností je ísť na tzv. free tour, napríklad na túto: http://www.imfree.com.au/melbourne/. Aj keď majú v názve „free“, v skutočnosti to funguje na princípe, že na konci sa dáva „tip“. Nikto vás do ničoho nenúti, ale malo by sa dať cca. 10 AUD. Ceny klasických prehliadok mesta totiž stoja od 30 AUD. Prehliadka s free tour trvá zvyčajne 2,5 až 3 hodiny. Výhodou je najmä to, že vám ukážu veci, ktoré sami ťažšie nájdete a vezmú vás aj na menej známe miesta.

V Melbourne odporúčame navštíviť najmä tieto konkrétne miesta:

 • Flinders Street Railway Station – najkrajšia pamätihodnosť Melbourne v strede mesta v krásnom koloniálnom prevedení
 • Prístav – nájdete tu nielen staré prístavné budovy, ale hlavne bary, reštaurácie a zábavu
 • Eureka Tower – najvyššia obývaná budova na južnej pologuli s výhľadom na mesto
 • Parlament – prvý federálny parlament Austrálie. Konajú sa tu bezplatné prehliadky.
 • Queen Victoria Market – najväčší otvorení trh, kde dostanete nielen domáce produkty, ale aj čerstvé ovocie, zeleninu alebo nájdete aj reštaurácie s domácimi špecialitami.
 • Southgate – promenáda na južnej strane rieky Yara, kde sú bary a reštaurácie
 • Federation Square – hlavné námestie s modernou architektúrou a wifi zadarmo
 • Yarra – rieka pretekajúca mestom je známa tiež ako „rieka tečúca dole hlavou” (kvôli jej hnedému sfarbeniu), jej breh ponúka príjemné prechádzky, plavby loďou, piknik, ako aj verejné bezplatné BBQ pozdĺž rieky pri botanickej.
 • Pomník padlým – na St Kilda Road sa nachádza hlavný vojnový pamätník venovaný všetkým Austrálčanom, ktorí padli v svetových vojnách
 • Hosier Lane – ulica, ktorá sa stala známa vďaka svojim legálnym graffiti. Miesto sa stalo populárne nielen pre turistov, ale aj pre umelcov, svadobných fotografov a stylistov, ktorí tento street art často využívajú ako pozadie pre vlastnú tvorbu.

Kam ísť za zábavou?

Štvrť Fitzroy – bohémska štvrť plná barov, reštaurácií, kaviarní a pivární. Najlepšie je prísť sem v piatok alebo v sobotu večer.

Cherry Bar – ak máte radi koncerty a chcete zažiť predstavenia kapiel, z ktorých možno raz budú svetové hviezdy, zájdite na AC/DC lane do Cherry Bar: http://cherrybar.com.au/. Tento bar pôsobí veľmi undergroundovo 🙂

Berlin Bar – pre niekoho možno komerčný, ale určite zaujímavý Berlin Bar – http://www.berlinbar.com.au/ je zariadený sčasti v štýle NSR a v druhej časti ako NDR.

Doprava v Melbourne

Najlepším spôsobom ako jazdiť po Melbourne je verejná doprava. Chodí načas a navyše má veľmi dobré napojenie na ostatné časti mesta. Ak chcete využívať verejnú dopravu, musíte si kúpiť tzv. Miky Card, ktorú si potom nabijete kreditom na cestovanie. Viac info s časovým harmonogramom  a aktuálnymi cenami nájdete na – http://ptv.vic.gov.au/.

 

Great Ocean Road

IMG_2454xIMG_2468x

Asi najnavštevovanejšia cesta v Austrálii. Ide o pobrežnú cestu s výhľadmi na vápencové útvary, ktoré boli vytvorené morskou vodou počas miliónov rokov. Najznámejšie útvary v rámci Great Ocean Road nesú názov „Dvanásť apoštolov“, i keď z nich zostalo už len osem.

Great Ocean Road začína pri známom surferskom meste Torquay a končí pri mestečku Port Fairy. Non-stop prejazd cez celú Great Ocean Road trvá asi 10 hodín. Výlet k Dvanástim Apoštolom sa dá spraviť za jeden deň z Melbourne, keď pôjdete smerom na Apollo Bay. Z Melbourne sa uskutočňujú výlety po Great Ocean Road od 90 AUD a vyššie/deň/osoba. Ak cestujete v dvaja alebo v skupinke viacerých osôb, najlepšie je prenajať si auto. Jednak je to výhodnejšie, a jednak môžete ľubovoľne zastavovať na vyhliadkach po ceste.

Počas jazdy po Great Ocean Road máte možnosť uvidieť aj koaly, kengury či zvieratko wombat. Pokiaľ ide o konkrétne vyhliadky, nemali by ste vynechať tieto zastávky:

 • Port Campbell National Park – Dvanásť Apoštolov, Gibsons Steps, Loch Ard, The Arch, Grotto, London Bridge
 • Otways – jeden z najstarších majákov v Austrálii
 • Bay of Islands Coastal Park

 

Južná Austrália – pobrežie

Beachport

Beachport

Ak sa vydáte na cestu z Adelaide do Melbourne resp. opačne, máte možnosť uvidieť nádherné pobrežie južnej Austrálie. Táto trasa, a najmä úsek medzi Robe a Adelaide je síce menej navštevovaný ako Great Ocean Road a ani nemá také dramatické výhľady, ale očarí krásnymi opustenými surferskými plážami či romantickými zákutiami. Táto jazda Melbourne – Adelaide po pobreží (cca. 1000 km) si vyžaduje minimálne 2 dni. Na južnom pobreží odporúčame zastaviť najmä na týchto miestach:

Robe, Beachport, Mount Gambier a jeho nádherne modré jazero vulkanického pôvodu – Blue Lake

 

Sydney

IMG_2808xIMG_2870x

Najväčšie mesto Austrálie, o ktorom vám Austrálčania radi povedia, že je aj najkrajším mestom na svete. Sydney je zároveň aj najdrahšie mesto v Austrálii a keď tu chcete zažiť niečo výnimočné, počítajte s výdavkami navyše. V Sydney odporúčame navštíviť tieto konkrétne miesta:

 • The Rocks – najstaršie osídlenie Sydney a srdce mesta s najstaršou koloniálnou architektúrou, barmi a skvelými reštauráciami
 • Anzac vojnový pomník – pomník nájdete v strede Hyde Parku. Je venovaný tým, ktorí stratili životy v svetových vojnách.
 • Sydney Harbour Bridge – po Opere asi najviditeľnejšia pamiatka. Po moste sa dá prejsť pešo, ale ak chcete zažiť niečo extra, môžete sa prejsť aj po konštrukcii mosta až na samotný vrch oblúku. Je to perfektná atrakcia, síce veľmi predražená, ale stojí za to. Viac informácií nájdete na – http://www.bridgeclimb.com/.
 • Sydney Opera House – túto svetoznámu budovu asi netreba obzvlášť predstavovať. Ponúkame vám skôr niekoľko tipov, odkiaľ sa Opera najlepšie fotí: http://www.genkin.org/travel/australia/new-south-wales/12-best-photography-spots-for-classical-sydney-skyline.shtml.
 • Sydney Tower – nazývaná aj Centre point Tower alebo AMP Tower. Najvyššia budova v Sydney s kaviarňami a reštauráciami. Ak by ste chceli výhľad na Sydney a nechce sa vám platiť vysoké vstupné na Harbour Bridge, tak toto je asi najlepšia alternatíva. Viac info na – https://www.sydneytowereye.com.au/.
 • St Mary’s Cathedral – hlavná katedrála v Sydney
 • Royal Botanic Gardens – Hlavná botanická záhrada založená v roku 1816, ktorá obsahuje viac než 7500 druhov rastlín.
 • China Town – Ako každé väčšie austrálske mesto, aj Sydney má svoju čínsku štvrť. China Town v Sydney možno nie je tak pekný ako ten v Melbourne, ale určite zaujme.
 • Bondi Beach – Najznámejšia pláž v Sydney, kam sa chodí za oddychom a zábavou.

 

Perth

Perth patrí medzi najizolovanejšie mestá v Austrálii a zároveň aj medzi najslnečnejšie. Slnko tu svieti v priemere 8 hodín denne. Mesto nie je ani male, ani veľké. I keď má menej pamätihodností v porovnaní s Melbourne a Sydney, veľa cestovateľov toto mesto obľubuje a ťažko z neho odchádza. V Perthe môžete najvštíviť tieto miesta:

 • Najväčší mestský park na svete Kings park, kde nájdete vyše 2500 rôznych druhov rastlín zo západnej Austrálie.
 • Frematle – neďaleko Perthu je toto príjemné miesto, vhodné hlavne na večernú zábavu
 • Perth Hills – asi 45 minút jazdy od Perthu je miesto, kde si hlavne športoví fanúšikovia oddýchnu. Možnosť jazdy na koňoch, bicykloch, prechádzok či návštevy viníc.
 • Údolie Swan – asi 30 minút od Perthu sa nachádza táto najstaršia vinárska oblasť.
 • Rottnest Island – 19 km od Perthu je miesto, kde sa v 19. storočí nachádzala väznica pre domorodé obyvateľstvo. Dnes je to vyhľadávaná destinácia na kúpanie sa, šnorchlovanie pri koraloch a na večernú zábavu. Ak sem zavítate, choďte k hotelu Rottnest.

 

Cesta Perth – Broome

Ak hľadáte niečo výnimočné a niečo, kam chodí menej turistov, tak sa vydajte na cestu z Perthu do mesta Broome. Najlepšie je prenajať si auto a prejsť takmer 2300 km popri pobreží. Prostredie vám bude pripomínať mesačnú krajinu hlavne v národnom parku Nambung National Park, ktorý je asi 230 km od Perthu. Odporúčame navštíviť Shark Bay a takisto mesto Denham, ktoré je nielen najzápadnejším mestom v Austrálii, ale má aj krásne pláže a skvelé šnorchlovacie možnosti.

 

Tasmánia

Menej známy ostrov pre našinca, ale pre Austrálčanov je symbolom aktivít spojených s kúpaním, trekovaním, s dobrým jedlom a skvelým vínom. Tento 26. najväčší ostrov na svete je rajom pre fotografov. Nájdete tu krásne scenérie a aj miesto, kde sa uskutočňujú najťažšie jachtové závody na svete, ktoré sú v Austrálii veľmi sledované (Sydney – Hobart).

V hlavné mesto Tasmánie – Hobart – sa vyznačuje peknou architektúrou z čias britskej nadvlády. V meste sa oplatí vidieť:

 • Salamanca place – miesto kaviarní a reštaurácií
 • Franklin Wharft – prístav, kde sa uskutočňujú trhy a miesto na zábavu
 • Kriketové múzeum – kriket je pre nás neznámy šport, ale pre Austrálčanov je jednoznačne najpopulárnejší. Chcete sa dozvedieť pravidlá a spoznať najznámejších kriketových hráčov? Navštívte toto múzeum, ktoré je zaujímavejšie ako si myslíte.
 • Dobrým spôsobom ako objavovať mesto je ísť na kajaky. Výlety sú v ponuke od 65 AUD. Na kajakoch prejdete najmä cez prístav, kde sú jachty, uvidíte Batery point – miesto prvého osídlenia, ale aj Salamanca place a doky, takže v zásade uvidíte z kajaku všetky podstatné pamätihodnosti mesta.
 • Cascade Brewery – zájdite sem, ak sa chcete dozvedieť ako sa vyrába najlepšie austrálske pivo
 • Mount Wellington – ak nechcete príliš chodiť po horách, ale chcete si predsa zašportovať, môžete ísť na výlet, kde bicyklom absolvujete 21 kilometrový zjazd z kopca. Výlet trvá cca 3 hodiny.
 • Ak milujete trhy, mohla by vás zaujímať štvrť Glenorchy, kde sa každú nedeľu od 8.00 do 14.00 koná jeden z najväčších trhov.